موفقیت

کتاب خودت را به فنا نده

گری جان بیشاپ

خودت را به فنا نده (Unfu*k Yourself) نوشته‌ گری جان بیشاپ (Gary John Bishop) نویسنده‌ی اسکاتلندی‌ست که اولین بار در سال 2016 انتشار یافت. این کتاب که از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است کمک می‌کند تا به بهترین خودتان تبدیل شوید. آیا از احساس درماندگی و ناامیدی خسته شده اید؟ اگر اینطور است، گری جان بیشاپ برای این مشکل شما راه حلی دارد. او در این کتاب آموزنده و واقع گرایانه، ابزار و توصیه هایی را در اختیارتان قرار می دهد که با کمک آن ها، خواهید توانست از شر مسائل و مشکلات آسیب زا رها شوید و به نسخه ی به فنا نرفته ی خودتان اجازه ی بروز دهید. بیشاپ در این کتاب به مخاطبین خود می گوید: «چشمانتان را به روی معجزه ای که خودتان هستید، بگشایید. این چیزی است که فراموش کرده اید: شما معجزه ای از وجود هستید.» این سایر افراد نیستند که در مسیرتان قرار دارند، این حتی شرایط هم نیستند که جلوی شکوفایی شما را می گیرند؛ بلکه خودتان هستید و حرف های منفی و ناامیدکننده ای که زیر لب به خودتان می گویید.


خرید کتاب خودت را به فنا نده


»» درباره کتاب خودت را به فنا نده

خودت را به فنا نده کتابی است که با استناد به نظرات جمع­‌آوری شده سعی می­‌کند لزوم حفظ کیفیتِ زندگی را به مخاطب نشان دهد. نویسنده بارها در طی خواندن این کتاب، به نظرات روانشناسان و فیلسوفان به‌ صورت مختصر اشاره می­‌کند و به نوعی با این ترفند بند­ بند ­صحبت­‌هایش اثبات می­‌شود.

یکی از ویژگی‌های بارز کتاب این است که با مخاطب صادق است؛ شعار سر نمی­دهد، ادعا نمی­کند و فقط آنچه را که باور دارد، به مخاطبش معرفی می­‌کند.

جمله­ٔ آغازین کتاب که می­‌گوید: «من از تمامی آسیب­‌دیدگان و درماندگان، مادران مجرد و پدران بی­کار، رویابافان و تازه­‌کاران سپاس‌گزارم. من از خود شما هستم و شما می­‌توانید به موفقیت برسید.» تلاش نویسنده را برای نزدیک‌شدن به مخاطب نشان می­‌دهد.

آنچه نویسنده می‌خواهد بگوید و در سراسر کتاب کاملا مشهود است این نیست که مخاطبش راه صدساله را یک‌شبه طی کند، او فقط راه به فنا رفتن را نشان می‌دهد و بعد مخاطب را در تصمیم گیری آزاد می­‌گذارد.

زبان کتاب گاهی تند است و همان‌طور که خود نویسنده در فصل اول اشاره می­‌کند، بهتر است برای خواندن این کتاب دل نازک نباشید! چرا که به صریح‌­ترین شکل ممکن مسائل را باز می­‌کند و راهی برای انکار و یا توجیه باقی نمی‌­گذارد.

ترتیب مطالب ارائه شده در کتاب به این صورت است که ابتدا نویسنده مخاطب را با گفتگوهای درونی­‌اش آشنا می­‌کند و سپس به او کمک می‌کند تا شکل‌دهی نورون­‌های عصبی مغز را با ادبیات جدیدی بازطراحی کند، در گام بعدی کلیدواژه­‌های جالبی مانند اشتیاق، بی­تابی برای موفقیت، توانایی کارهای سخت، تردید، فکر و عمل، مصمم بودن و پذیرا بودن شما را به پیش می­‌برند.

معرفی کتاب »» کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت را به فنا نده

خرید کتاب خودت را به فنا نده


»» در پشت جلد کتاب می خوانیم:

تمام مدتی که درگیر بگومگو و قضاوت‌های درونی هستی، و البته هیچ‌وقت هم متوقف نخواهند شد، صدایی آرام زیر گوشت زمزمه می‌کند: «خیلی تنبل و خرفتی و اصلا به درد هیچ کاری نمی‌خوری» تو حتی متوجه نیستی چقدر به این زمزمه اعتقاد داری یا چه اندازه تباهت می‌کند. تو فقط تمام روز کار می‌کنی تا بر استرس‌ها و فشارهای روحی‌ات چیره شوی، زندگی‌ات را نجات دهی و اگر نتوانی چرخ لعنتی زندگی را بچرخانی، تن به تسلیم می‌دهی و شاید هرگز به جایی که می‌خواستی در زندگی نرسی. شاید هیچ‌گاه به آن شادی، اندام ایده‌آل، شغل یا ارتباطی که آرزویش را داری نرسی.

»» درباره گری جان بیشاپ

گری جان بیشاپ در گلاسگوی اسکاتلند متولد و بزرگ شد و در سال 1997 به ایالات متحدۀ آمریکا رفت. او مسیر مطالعاتی‌اش را در جهان توسعۀ شخصی، مخصوصاً در هستی‌شناسی و پدیده‌شناسی یافت؛ قبل از اینکه مدیربرنامۀ اصلی یکی از شرکت‌های مهم همین حوزه در دنیا شود. سال‌های متمادی در این عرصه به مطالعه و تحقیق پرداخت.
پس از چند سال که این برنامه موجب رفاه حال مردم بسیاری شد و پس از اقتباس از فلاسفه‌ای همچون مارتین هایدگر، هانس گئورگ گادامر و ادموند هوسرل، او بِرند شخصی خود را به نام «فلسفۀ محلی» ایجاد کرد. تعهد همیشگی او به تغییر توانایی مردم برای اِعمال تغییر واقعی در زندگی‌های آن‌ها، همیشه و همه‌جا انگیزۀ راهش بود.
روش او ساده و بدون دنگ‌وفنگ است که همین موجب شده است هر روز بر پیروانش اضافه شود و کتابش کاربردی جهانی و همگانی داشته باشد. گری کنار همسر و سه پسرش در فلوریدا زندگی می‌کند.

»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

ما دائماً به خودمان رشوه می‌دهیم. ما انواع و اقسام بهانه را در دسترس داریم که به خودمان بگوییم: «نمی‌توانیم.»

نمی‌توانم، نمی‌توانم، نمی‌توانم؛ اما بدان که می‌توانی. این‌ها همه بهانه است. تو همۀ اقدامات مهم را به خودت وعده و وعید می‌دهی، و با فهرست بلند بالایی از دلایل، از انجام آن‌ها طفره می‌روی و تنها چیزی که پس از آن نصیبت می‌شود این است که تبدیل به یک آدم چرندگو می‌شوی.
با این کار، تو بدتر از هرکس دیگری به خودت خیانت می‌کنی!

تنها تفاوت تو و دیگرانی که همان زندگی رؤیایی تو را دارند این است که آن‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند و وارد عمل شده‌اند. آن‌ها آن زندگی را ساخته‌اند و آن را زندگی کرده‌اند.

آن‌ها باهوش‌تر، آگاه‌تر، قوی‌تر یا هرچیز دیگری نبوده‌اند. آن‌ها چیزی بیشتر از تو در اختیار نداشته‌اند. تنها تفاوت این است که مردم موفق منتظر نمی‌مانند. آن‌ها منتظر آن لحظه و حس خوب نمی‌مانند. منتظر الهام غیبی یا امداد آسمانی نمی‌مانند تا به‌ جلو هلشان دهد. آن‌ها بلند می‌شوند و به‌ جلو قدم برمی‌دارند. حتی قبل از اینکه احساس کنند که آمادۀ شکست‌اند. آن‌ها با هواپیمایی پرواز می‌کنند که درحال ساختنش هستند. حتی اگر در آسمان از هم متلاشی شود، قطعاتش را دوباره به یکدیگر وصل می‌کنند و دوباره تلاش می‌کنند.

به شرایط درونی‌ات اشاره نکن. این هم بهانه‌ای بیش نیست که برای خودت می‌آوری تا از ریسک‌های زندگی خود را دور نگه داری. مشکل اینجاست که زندگی دقیقاً همان مکان‌ها و زمان‌های ریسک‌پذیر است! بقیه، فقط زنده‌ بودن است.

کتاب خودت را به فنا نده | گری جان بیشاپ

»» جملات زیبا از کتاب خودت را به فنا نده

شرایطْ مرد نمی‌سازد؛ فقط او را به خود باز می‌شناساند.

ما دائما به خودمان رشوه می دهیم. ما انواع و اقسام بهانه را در دسترس داریم که به خودمان بگوییم: «نمی توانیم.» نمی توانم، نمی توانم، نمی توانم؛ اما بدان که می توانی. این ها همه بهانه است. تو همه ی اقدامات مهم را به خودت وعده و وعید می دهی، و با فهرست بلند بالایی از دلایل، از انجام آن ها طفره می روی و تنها چیزی که پس از آن نصیبت می شود این است که تبدیل به یک آدم چرندگو می شوی. با این کار، تو بدتر از هرکس دیگری به خودت خیانت می کنی! (از کتاب خودت را به فنا نده)

«حس درد را نادیده بگیر، خودش ناپدید می‌شود.»

تقدیر افراد مشتاق را هدایت می‌کند و اشخاص بی‌میل را دنبال خود می‌کشد.

به شرایط درونی ات اشاره نکن. این هم بهانه ای بیش نیست که برای خودت می آوری تا از ریسک های زندگی خود را دور نگه داری. مشکل اینجاست که زندگی دقیقا همان مکان ها و زمان های ریسک پذیر است! بقیه، فقط زنده بودن است. (از کتاب خودت را به فنا نده)

هرچه بیشتر دربارهٔ سختی و مشقت چیزی با خودت حرف بزنی، برایت سخت‌تر به‌نظر خواهد رسید.

مرد عاقل برای چیزهایی که ندارد، عزا نمی‌گیرد، بلکه برای داشته‌هایش خشنود است. (از کتاب خودت را به فنا نده)

اگر احساسات متأثر از تفکر باشد، پس می توان با کنترل دقیق افکار دیگران، یا با تغییر خودگویی های ذهنی که خالق احساسات هستند، احساسات افراد را تحت تسلط درآورد.

«تا حالا دقت کرده بودی وقتی کاملا در چیزی غرق می­‌شوی، تمام مشکلات یا خودگویی‌­های ذهنی منفی‌­ات ناپدید می‌شوند؟ وقتی به طوری کاملا حقیقی و شناختی درگیر انجام فعالیت یا تمرینی می­‌شوی، آن بگومگوهای درونی ساکت و ساکت‌تر می‌­شوند. گلف­‌بازها، تنیسورها، متفکران، بافندگان، موزیسن­‌ها، هنرمندان و دوندگانی که بین ما حضور دارند، دقیقا می­‌دانند که من چه می­‌گویم. ورزشکاران این را «تمرکز خیلی بالا» می­‌نامند، و خبر خوب این است که تو می‌­توانی با «تمرکز خیلی بالا» عملکرد بهتری نیز داشته باشی! وقتی می­‌توانی تمرکزت را روی کاری که در حال انجامش هستی، جمع کنی، سرانجام هوش و آگاهی‌­ات شروع به ایده پردازی می­‌کند. هربار که این کار را انجام دهی، تجربه­‌ای از اعتماد به نفس، و اعتماد­به خود را شکل می­‌دهی. تمام این­‌ها در بلند مدت روی چگونه فکر کردنت، تاثیر خواهد گذاشت.» (از کتاب خودت را به فنا نده)

تأثیر نوع حرف‌ زدن‌ ما، فقط مختص به همان لحظه نیست، بلکه می‌تواند در ناخودآگاه ما رسوخ کند و کاملاً نهادینه شود، و افکار، اندیشه و رفتار ما را در بلندمدت تغییر دهد.

با اندکْ داشته‌ها به بزرگ‌ترین آرزوهایت برس

اگر احساسات متأثر از تفکر باشد، پس می‌توان با کنترل دقیق افکار دیگران، یا با تغییر خودگویی‌های ذهنی که خالق احساسات هستند، احساسات افراد را تحت تسلط درآورد. (از کتاب خودت را به فنا نده)

«اگر می‌خواهی ترقی کنی، راضی باش که فکر کنند احمقی.»

تنها چیزی که ما می‌دانیم این است که چیزی نمی‌دانیم.

دکتر بروس لیپتون، دانشمند مشهور دی‌ان‌ای و سلول‌های بنیادی، در تحقیقاتش به این نکته پی برد که نودوپنج درصد فعالیت‌های روزانهٔ ما با ضمیر ناخودآگاهمان کنترل و هدایت می‌شود. لحظه‌ای به این موضوع فکر کن. یعنی تنها بخش بسیار بسیار جزئی از تمام کارهایی که انجام می‌دهی یا تمام حرف‌هایی که می‌زنی از روی خواست و ارادهٔ خودت است. (از کتاب خودت را به فنا نده)

«مشتاق این نباش که اتفاق‌ها آن‌گونه که تو دوست داری پیش بروند بلکه آرزومند این باش که مسائل آن‌گونه که باید در مسیر خودشان پیش بروند. آنجاست که تو در سایهٔ امن خواهی بود.» (از کتاب خودت را به فنا نده)

یا تو سرنوشتت را کنترل می‌کنی یا سرنوشتت تو را کنترل می‌کند. زندگی برای تعلل‌ها و تعویق‌های تو متوقف نمی‌شود. حتی به‌خاطرِ پریشانی‌ها و ترس‌های تو هم مکث نمی‌کند. زندگی دقیقاً در کنار تو جریان دارد. چه تو نقش فعالی داشته باشی، چه نداشته باشی، نمایش ادامه دارد. (از کتاب خودت را به فنا نده)

«هنگام تصمیم‌گیری، بهترین کار این است که همان اول و سریع، تصمیم بگیری. تعلل‌کردن کار اشتباهی‌ست، اما بدترین کار این است که کلاً هیچ تصمیمی نگیری.»
تئودور روزولت

«افکار بزرگ از ذهن متفکر صحبت می‌کنند، اما اعمال بزرگ از انسانیت.»

اما اگر بخواهی منتظر بمانی تا حالت روبه‌راه شود، هرگز از جایت بلند نمی‌شوی.

عمل‌کردن چرخ زندگی را بهتر می‌چرخاند
«سستی و تنبلی، تخم شک و ترس را در دل می‌کارد؛ اما فعالیت و عمل، اعتمادبه‌نفس و شجاعت به‌بار می‌آورد. اگر می‌خواهی بر ترس غلبه کنی، یک‌جا ننشین و درباره‌اش فکر کن. بلند شو و دست به کاری بزن.»
دیل کارنگی

ما گاهی از کارهای خیلی ساده اجتناب می‌کنیم، مثل تا کردن لباس‌ها و خالی‌کردن ماشین ظرف‌شویی؛ درحالی‌که هیچ زمانی از ما نمی‌گیرند. خیلی موضوعات ناچیز را به‌بهانهٔ بی‌فایده‌بودن، نادیده می‌گیریم و سراغ سنگ‌های بزرگ‌تری می‌رویم که نشانهٔ نزدن هستند، ولی درنهایت باز از زندگی خسته و رنجور می‌شویم. (از کتاب خودت را به فنا نده)

به‌یاد داشته باش، اصلاً مهم نیست که شرایط زندگی‌ات تاچه‌حد بغرنج، چالش‌برانگیز، و اضطراری‌ست؛ اینکه چطور با این شرایط برخورد کنی، بزرگ‌ترین اختیار و قدرت را در چگونگی تغییر آنها به تو خواهد داد. دوباره تأکید می‌کنم که پاسخ را جایی در درونت جستجو کن، نه خارج از آن. (از کتاب خودت را به فنا نده)

«مرد عاقل برای چیزهایی که ندارد، عزا نمی‌گیرد، بلکه برای داشته‌هایش خشنود است.»
اپیکتتوس

برای اندیشیدن به خاطره‌انگیزترین تجربه‌های زندگی‌ات، حسابی وقت صرف کن.

اگر واقعاً چیزهایی را می‌خواهی، پس بلند شو و به دستشان بیاور! از همین امروز شروع کن، استراتژی خودت را بنویس، با درونت کنار بیا و مهم‌تر از همه، هر کاری لازم است، انجام بده و به دستشان بیاور! (از کتاب خودت را به فنا نده)

هرچه بیشتر دربارهٔ سختی و مشقت چیزی با خودت حرف بزنی، برایت سخت‌تر به‌نظر خواهد رسید. متأسفانه، ازآنجایی‌که ما دائماً به جریان ثابت افکار درونی‌مان گوش می‌دهیم، و به این صدا در ذهنمان خو کرده‌ایم، اغلب متوجه نمی‌شویم که چه‌اندازه این افکار منفی روی روحیه و رفتارمان در هر لحظه از دقایق زندگی تأثیرگذار است؛ پس باید به خواستهٔ ذهن منطقی‌مان دربارهٔ انجام یک کار یا ترک یک رفتار گوش دهیم. (از کتاب خودت را به فنا نده)

«بر شانست لعنت نفرست. دیگران را سرزنش نکن. شرایط تقصیری ندارند.»

من حاصلِ افکارم نیستم، بلکه نتیجهٔ اعمالم هستم
«تو با افکاری که در سر داری تعریف نمی‌شوی. تو همانی چیزی هستی که انجام می‌دهی. تو اعمالت هستی.» (از کتاب خودت را به فنا نده)

به‌یاد داشته باش، تمام موفقیت‌ها، تمام تجربه‌ها، تمام چیزهایی که تو همیشه آرزویش را داری در سرزمین تردیدها منتظرت هستند. (از کتاب خودت را به فنا نده)

تو خودت هستی که موجب دلخوری، حسرت، خشم یا ناامیدی خودت می‌شوی. این را بدان که مردم کاری با تو ندارند، این تویی که بلا بر سر خودت می‌آوری! (از کتاب خودت را به فنا نده)

تو زندگی‌ات را با عملت تغییر می‌دهی نه با اندیشیدن به عمل. درحقیقت، وقتی کم‌کم به عملی‌کردن فکرهایت نزدیک می‌شوی، چیزی جادویی شروع به ظهور می‌کند. (از کتاب خودت را به فنا نده)


> لینک کتاب خودت را به فنا نده در سایت آمازون

> لینک کتاب خودت را به فنا نده در سایت گودریدز


# خرید کتاب خودت را به فنا نده با تخفیف

 

خرید کتاب خودت را به فنا نده ترجمه حسین گازر (نشر کوله پشتی)

خرید کتاب خودت را به فنا نده ترجمه یاسمن فروغی فر (نشر پرثوآ)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب خودت را به فنا نده را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب خودت را به فنا نده

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید
منبع
chetorketabrahamazonwikipediagaryfrompariscreativelive

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا