زندگی‌نامه

کتاب جهانی که من می‌بینم

آلبرت اینشتین

جهانی که من می‌بینم (The World As I see It) مجموعه‌ای از نوشتارها، نامه‌ها و متن سخنرانی‌های آلبرت انیشتن (Albert Einstein)، فیزیکدان برجسته آمریکایی آلمانی‌تبار است. انیشتین سؤال‌های بسیاری درباره‌ی زندگی و آزادی در پیگیری تحقیقاتش درباره‌ی مکانیزم هستی دارد. ماهیت او به‌ندرت ساده و صمیمی است. او همیشه به دلیل شهرت و سلامتی‌اش در مکان‌های متفاوتی با قیمت‌های مختلفی اقامت داشت که برای جاه طلبی‌های وی با ارزش بود. با این حال او منزوی نبود و در غم‌واندوه اعلی‌رغم آشفتگی‌های پیرامونش به‌روی خودش بسته بود به‌طوری‌که آشنایان خودِ او سال‌ها با فقر دست و پنجه نرم کردند و اکثریت مردم نیز در بدترین نوع شرایط غیرانسانی به‌سر می‌بردند.

او هرگز برای دفاع از بیماری و افسردگی کوتاهی نکرد. شخصیت حساس و منزوی او از درخشندگی موقعیت سیاسی و اشتیاق برای مباحثه‌های عمومی بسیار گریزان بود. زمانی‌که او مجمع را ترک می‌کرد هرگز فکر نمی‌کرد که صدای او یا عمق نفوذ کلامش بتواند کمکی برای جبران اشتباهات باشد. قطعاً تاریخ تشابه کمی با این درون‌گرایی نابغه‌ی ریاضی دارد که بدون وقفه تلاش کرد و مشتاق دفاع از حقیقت بشر بود.


خرید کتاب جهانی که من می‌بینم


»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«من به آزادی بشر در معنای فلسفی اعتقاد ندارم. هرکس نه تنها به‌واسطه‌ی عوامل خارجی بلکه به‌واسطه نیروی داخلی و نیازهای معنوی خویش نیز در تکاپو است. شوپنهاور می‌گوید: «شخص می‌تواند آن‌چه را که اراده کرده است انجام دهد ولی نمی‌تواند با آن‌چه که روی خواهد داد مقابله نماید.» این مطالب از جوانی الهام‌بخش من بوده است و در مقابل سختی‌های زندگی خودم نسبت به مشاهده‌ی مشکلات دیگران تسلی‌خاطر و در مقابله با حوادث‌، صبور و شکیبایم نموده است. این احساس به‌طور رضایت بخشی، سختی و شدت مسئولیت را کاهش می‌دهد و اجازه نمی‌دهدکه باخود ودیگران آن‌قدر خشک و جدی کنار بیایم. این حس، جهان‌بینی ویژه‌ای می‌طلبد که در سایه‌ی آن انسان، قبل از خود، رضایت و موافقت دیگران را مدنظر قرار می‌دهد.»

معرفی کتاب »» کتاب جادوی فکر بزرگ
جملات زیبا از کتاب جهانی که من می‌بینم

 

»» جملات زیبا از کتاب جهانی که من می‌بینم

رهایی تنها زمانی انفاق می‌افتد که خود مردم خواهان آن باشند.

آیا بشر قبل از این‌که خیلی دیر شود خواهد فهمید برای دوری از جنگ چقدر باید فداکاری و ایثار به خرج دهد؟

بالا و پایین شدن ارزش پول باعث بد‌بختی‌های زیادی است

اجازه دهید هر فرد فقط به‌عنوان یک فرد محترم باشد و نه در حد یک بت پرستیده شود.

تبلیغ روزنامه‌ها طی دو هفته کافیست که محیط را چنان هیجان‌انگیز و جنون‌آور نماید‌ که جمعیتی گوسفند‌وار بدون هیچ سؤال و جوابی یونیفورم نظامی‌پوشیده و تفنگ بردارند و به‌خاطر هیچ‌ و تنها به‌خاطر هدف بی‌ارزش عده‌ای سودجو کشته شوند‌.

به عقیده‌ی من حکومت‌های استبدادی وحکومت‌هایی که قدرت دردست یک نفر تمرکز دارد، به‌زودی رو به انحطاط می‌گذارند. همیشه قدرت افراد پست و فاسد، جامعه را به‌خود جلب می‌کند.

چون خیال تسلط بر دیگران را در سر نداشت‌. همه با رضایت از وی پیروی می‌نمودند‌.

«سیستم اربابی نیست، باید خدمت‌رسانی انجام می‌شود.»

نقش پول تنها راندن فرد به‌سوی خود‌خواهی است و دائماً صاحبش را به‌سوی استفاده از خود ترغیب می‌نماید.

ما موجودات فانی‌، از مواد ابدی و پایدار حیات آفرینش علی‌رغم عمر کوتاه خود‌، ارزش‌هایی را می‌آفرینیم که می‌توانند عمر جاوید داشته باشند‌.

این خدای آینده‌نگر کسی است که حفظ‌ می‌کند‌، ترتیب کائنات را معلوم ‌می‌کند‌، پاداش و جزا به مخلوقات خود می‌دهد و خدایی است که بر طبق وسعت دید معتقدینش‌، عشق می‌ورزد و زندگی قبایل و یا بشر را حفظ ‌می‌کند و آرزوهای سرخورده‌ی بشر را تسلی می‌دهد، خدایی است که ارواح مردگان را از فساد و تباهی در امان نگه می‌دارد‌. این جامعه‌گرایی یا مفهوم عقلانی خدا است.

جایی که تحقیقات علمی متوقف شده باشد‌، منبع زندگی تفکرآمیز ملت می‌خشکد و با خشکیده شدن این چشمه‌سار لایتناهی‌، جلوی پیشرفت امکانات آتی گرفته می‌شود‌.

به‌خاطر داشته باشید که تنها راه صحیح تعلیم و تربیت این است که خود معلم نمونه باشید‌.

نژاد بشری به‌این دلیل به تعلیم و تربیت احترام می‌گذارد که مانع فقر می‌شود.

متأسفانه خودپسندی و چشم و هم‌چشمی نیروی قوی‌تری در رقابت با روحیه عمومی و مفهوم وظیفه دارد.

رفتار اخلاقی مردم باید براساس هم‌دردی، فرهنگ و آموزش و قیود اجتماعی باشد‌. وانگهی رفتار انسانی که به‌امید پاداش یا بیم ازعقاب پس از مرگ درتکاپو است‌، به‌راستی که روش خیلی ضعیفی دارد.

«انسانی که به زندگی خود و دیگران احترام نمی‌گذارد و آن‌را پوچ و بی‌معنی می‌داند نه تنها بدبختی بیش نیست بلکه صلاحیت زندگی هم ندارد.»

به‌طور کلی تحقیق درباره‌ی وجود انسان و یا معنی و مفهوم آفرینش همیشه در نظر من بی‌فایده بوده است ولی با این حال هر کس عقایدی دارد که در جهت تحقق آن‌ها‌، فعالیت‌هایش را تعیین می‌کند.

«شخص می‌تواند آن‌چه را که اراده کرده است انجام دهد ولی نمی‌تواند با آن‌چه که روی خواهد داد مقابله نماید.»

به نظر من جنگ وسیله عبرت‌انگیزی است و ترجیح می‌دهم که قطعه‌قطعه شوم ولی در این کار نفرت‌انگیز شرکت نداشته باشم. علی‌رغم همه‌ی نفرت من، معتقدم که این آشوب و ناپایداری باید سال‌ها پیش از این از بین می‌رفت.

علایق هر کشوری باید متکی به‌خواسته‌های اجتماع بزرگ‌تری باشد.

تنها روش عقلانی تعلیم و تربیت این است که خود نمونه‌ای باشید که جدا از دیگران نباشد.

آیا این وحشتناک نیست از یک طرف کاخ‌های دادگستری برای اعدام آدم‌کشان سر به فلک کشیده باشد و از طرف دیگر افراد را اونیفورم نظامی بپوشانند و دو دستی تفنگ تقدیم کنند که بتواند آدم بکشد؟

دموکراسی، ایده‌آل سیاسی من است.

به عقیده‌ی من حکومت‌های استبدادی وحکومت‌هایی که قدرت دردست یک نفر تمرکز دارد، به‌زودی رو به انحطاط می‌گذارند. همیشه قدرت افراد پست و فاسد، جامعه را به‌خود جلب می‌کند.

کرسی در دانشگاه‌ها بسیار است ولی اساتید دانشمند و توانا بسیار کم است، سالن‌های همایش و سخنرانی‌ها بسیار بزرگ می‌باشند ولی دانشجویانی که تشنه‌ی حق و عدالت هستند، بسیار کم است.

با نگاهی اجمالی به زندگی و تلاش‌های خود درمی‌یابیم که تقریباً تمام آمال، آرزوها و اعمال ما مستقیماً به‌وجود انسان‌های دیگر وابسته است‌.

تبلیغ روزنامه‌ها طی دو هفته کافیست که محیط را چنان هیجان‌انگیز و جنون‌آور نماید‌ که جمعیتی گوسفند‌وار بدون هیچ سؤال و جوابی یونیفورم نظامی‌پوشیده و تفنگ بردارند و به‌خاطر هیچ‌ و تنها به‌خاطر هدف بی‌ارزش عده‌ای سودجو کشته شوند‌.

من در جستجوی تلاشی هستم که هیچ چیزی کمتر از وظیفه‌ی حتمی نباشد.

من کاملاً معتقدم که پول نمی‌تواند کاروان بشری را به‌سوی ترقی راهبری نماید.

اجازه دهید هر کس بر اساس تفکر، نظر، مطالعات و معلومات خود قضاوت کند نه طوطی صفت تنها بازگوی گفته‌ی دیگران باشد.

معتقدم تنها اشخاصی به‌نوع بشر بهتر و بیشتر خدمت می‌کنند که اجتماع را به‌طور غیرمستقیم ترقی داده و رهبری می‌کنند یعنی راهی را انتخاب نمایند که همه‌ی افراد اجتماع را به‌سر منزل مقصود برساند.


> لینک کتاب جهانی که من می‌بینم در سایت آمازون

> لینک کتاب جهانی که من می‌بینم در سایت گودریدز


# خرید کتاب جهانی که من می‌بینم با تخفیف

 

خرید کتاب جهانی که من می‌بینم ترجمه حمید حسینی  (نشر داریوش)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب جهانی که من می‌بینم را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب جهانی که من می‌بینم

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
معرفی کتاب »»
کتاب انسان در جستجوی معنا

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا