موفقیت

کتاب ثروتمندترین مرد بابل

جورج سمیوئل کلاسون

ثروتمندترین مرد بابل (The richest man in Babylon) مشهورترین کتاب جورج سمیوئل کلاسون (George Samuel Clason)، نویسنده آمریکایی است. کتاب ثروتمندترین مرد بابل، کتابی درباره‌ی به انجام رساندن اهداف بر اساس توانایی‌ها و رسیدن به موفقیت و کامیابی در مسائل مالی و اقتصادی است. این کتاب برای تمام افرادی که دوست دارند، کسب و کارشان را رونق بخشند و به ثروت برسند، و برای این کار به برنامه‌ای نیاز دارند، جذاب و کاربردی است. این کتاب شامل مجموعه‌ای از داستان‌های واقعی است که در آن‌ها علل مشکلات مالی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای عملی نیز برای آن‌ها ارائه شده است. دارای اهمیت خاصی است. در واقع هدف این کتاب ایجاد بینشی است تا علاقمندان به موفقیت مالی به کمک آن ثروتمند شده، از ثروت خود نگهداری کرده و از درآمد حاصل از آن، ثروت بیشتری بدست آورند. همچنین این کتاب در مقاله بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب ثروتمندترین مرد بابل


»» درباره کتاب ثروتمندترین مرد بابل

کتاب ثروتمندترین مرد بابل نوشته جرج ساموئل کلاسون ارائه‌ی دانشی است به جهت پول درآوردن، نگهداری پول و بالاخره بیشتر کردن پس‌انداز شما. بی‌شک، بلندپروازی موفقیت مالی با علم به این دانش میسر می‌گردد. این کتاب درباره‌ی موفقیت‌های شخصی هر یک از ماست؛ موفقیت به معنای دستاوردهای حاصل از توانایی‌ها و تلاش‌های ماست. شهر بابل ثروتمندترین شهر روزگاران قدیم بوده است؛ زیرا شهروندان آن ثروتمندترین مردمان زمان خود بودند. آن‌ها پی به ارزش واقعی پول برده بودند و برای به‌دست آوردن پول، نگهداری آن و اینکه با پولشان به پول بیشتری برسند از اصول صحیح مالی استفاده می‌کردند. به‌این‌ ترتیب، همه‌ی آنچه را ما می‌خواهیم آن‌ها به دست می‌آوردند… درآمدی برای آینده.

صفحات تاریخ شهری زیباتر از بابل را به یاد ندارد. نام این شهر، تصویری از ثروت و عظمت را تجسم می‌کند. گنجینه‌های پرشده از طلا و جواهرات گران‌بهای آن، حکایتی افسانه‌ای است. شاید فکر کنید که این شهر ثروتمند در منطقه‌ای استوایی، پوشیده از جنگل‌های سرسبز و انبوه و سرشار از منابع غنی معادن و فلزات قرار گرفته بود؛ اما این حقیقت ندارد. این شهر همجوار با رود فرات در دره‌ای خشک و لم‌یزرع واقع شده بود. نه جنگلی بود و نه معدنی و نه حتی سنگی برای بنای ساختمانی. میزان بارش باران به حدی کم بود که کشت هیچ محصولی میسر نبود.

یکی از عجایب بابل، عظمت دیوارهایی است که دورتادور شهر را فرا گرفته بود. در دنیای قدیم دیوارهای بابل همچون اهرام سه‌گانه‌ی مصر از عجایب هفت‌گانه‌ی دنیا به شمار می رفت. ساخت دیوار بیرونی به فرمان ملکه سمیرامیس آغاز گردید. متأسفانه طی حفاری‌ها هیچ اثر و نشانی از دیوار اصلی شهر به دست نیامد؛ ازاین‌رو، ارتفاع دقیق آن برای ما مشخص نیست و به‌طور تقریبی، ارتفاعی بین پانزده تا هجده متر تخمین زده می‌شود. سطح خارجی آن از خشت پخته پوشیده شده بود و با خندق‌های عمیق پر از آب حفاظت بیشتری برای شهر تأمین می‌شد.

بابلی‌ها کارشناسان امور مالی و بازرگانان باهوشی بودند؛ تا جایی که ما می‌دانیم آن‌ها اولین کسانی بودند که پول، سفته و حق مالکیت را ابداع کردند.

  • با گذشت هزاران سال دیوارهای غرورآفرین فروریخت، اما دانش بابل همچنان باقی مانده است؛
  • پول وسیله‌ای است برای اندازه‌گیری موفقیت‌های زمینی.
  • پول امکان رسیدن به بهترین لذت‌های زمین را فراهم می‌آورد.
  • پول برای کسانی فراوان می‌شود که این قوانین ساده را بفهمند و به‌کار گیرند.
  • امروزه پول با همان قوانینی اداره می‌شود که شش هزارسال پیش کنترل می‌شد؛ زمانی که خیابان‌های بابل پر بود از مردان ثروتمند.

درباره کتاب ثروتمندترین مرد بابل

 

»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم

جوانان تجربه‌ای ندارند از این‌رو، نمی‌توانند درک کنند که قرض بی‌ثمر مثل چاه عمیقی فرد را به سرعت به پایین می‌کشد و برای مدتی فرد بیهوده دست و پا می‌زند. افسوس و پشیمانی جلوی روشنایی خورشید را می‌گیرد و روز را چون شب، تیره و تار می‌کند و شب‌های آن غم‌انگیز و اندوه‌بار است؛ اما من با قرض کردن طلا مخالفتی ندارم. من این کار را تشویق می‌کنم. فقط توصیه‌ام این است که برای یک هدف معقول قرض گرفته شود. من اولین موفقیت واقعی خودم را به عنوان یک تاجر با طلای قرض شده کسب کردم؛ اما وام‌دهنده در یک چنین موردی چه باید بکند؟ جوانی که کاملا ناامید است و کاری انجام نمی‌دهد…او مایوس است و هیچ تلاشی برای بازگرداندن وام انجام نمی‌دهد. قلبم گواهی می‌دهد که عاقبت پدر این جوان از زمین و گله‌ی خود محروم می‌شود.

ردان جرئت کرد و گفت: تو نکات زیادی گفتی که من از آن استفاده کردم اما من جواب سئوالم را نگرفتم. من پنجاه سکه‌ی طلایم را به شوهر خواهرم قرض بدهم یا نه؟ آن‌ها تنها خویشاوندان من هستند.

خواهرت زن اصیلی است که من برای او احترام زیادی قائل هستم و اما در مورد شوهر خواهرت او باید بیاید از من پانصد سکه قرض بخواهد و بعد من باید از او بپرسم برای چه کاری می‌خواهد استفاده کند و اگر پاسخ دهد که می‌خواهد تاجر شود؛ تاجری مثل خودم و در کار جواهرات و اسباب و اثاثیه قیمتی معامله کند؛ من می‌گویم از تجارت چه می‌دانید؟

آیا می‌دانی که از کجا می‌توانی جنسی را با قیمت پایین خرید کنی؟ آیا می‌دانی در کجا با قیمتی خوب می‌توانی آن را به فروش برسانی؟ آیا او به این سئوالات جواب مثبت خواهد داد؟

ردان به اطمینان جواب داد: نه او نمی‌تواند. او بیشتر در ساختن نیزه یک وقت‌هایی هم در خرید کارگاه به من کمک می‌کند. پس من باید به او بگویم که این اصلا تصمیم عاقلانه‌ای نیست. یک تاجر باید اول راه‌ورسم تجارت را یاد بگیرد.

بلند پروازی‌ها، هر چند هم که ارزشمند باشند، عملی نیستند و به آن‌ها وام طلا داده نخواهد شد؛ اما فرض کنیم که او می‌گفت: بله من با تاجرهای زیادی کار کرده‌ام، من می‌دانم که چطور باید به ازمیر سفر کرد و چگونه با قیمت پایین قالیچه‌های دستبافت خانم‌های خانه‌دار را خرید کنم.

 

»» درباره‌ی جورج سیموئل کلاسون

جورج سیموئل کلاسون، نویسنده و ناشری آمریکایی است. او که در رشته مهندسی تحصیل کرده بود، اولین شرکت خود را در زمینه نقشه‌کشی تاسیس کرد. این شرکت به موفقیت‌های بزرگی در زمان خودش رسید اما در رکود بزرگ آمریکا از دست رفت. شرکت بعدی او شرکت انتشاراتی کلاسون بود که نخستین ناشر نقشه راه‌ها در آمریکا بود.

جورج جزواتی در مورد راه‌های رسیدن به ثروت و افزایش آن منتشر کرد که به سرعت مورد استقبال بانک‌ها و بیمه‌ها قرار گرفت و آنها در تعداد زیاد آن را تکثیر کرده و به کارمندانشان دادند. کم‌کم شهرت این جزوه‌ها به حدی رسید که همه مردم در مورد آن شنیده بودند. جورج جزوات را باهم ادغام و کتاب ثروتمندترین مرد بابل را منتشر کرد و این کتاب تبدیل به یکی از مهمترین کتاب‌های موفقیت دنیا شد.

معرفی کتاب »» کتاب قانون 5 ثانیه
جملات زیبا از کتاب ثروتمندترین مرد بابل

 

»» جملات زیبا از کتاب ثروتمندترین مرد بابل

هزینه‌های ضروری را با خواسته‌هایتان اشتباه نکنید. هر یک از شما به اتفاق خانواده‌، خواسته‌هایی دارید که بیشتر از درآمد شماست؛ بنابراین آیا تا کنون درآمدتان را صرف این خواسته‌ها کرده‌اید. یا خواسته‌های زیادی مانده که هنوز برآورده نکرده‌اید.

هر کاری پیش از انجام و تکمیل به صورت یک آرزو است. آرزوهای تو باید قاطع و جدی باشند. آرزوهای کلی، آرزوهای ضعیفی هستند. آرزوی پولدار شدن آرزوی باطلی است، اما آرزوی داشتن پنج سکه‌ی طلا آرزوی ملموسی است و هر کسی می‌تواند آن را پیگیری کند و به سرانجام برساند. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

باید گفت همان‌طور که ریشه‌ی علف‌های هرز در هر زمینی رشد می‌کنند، خواسته‌ها و آرزوهای آدمی در هر موقعی که امکان برآورده شدنشان مهیا باشد، بدون هیچ محدودیتی رشد می‌کنند. آرزوهای تو متعدد و فراوان اما راه‌های ارضای آن‌ها معدود و محدود است. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

بدانید که ثروت هر کسی به سکه‌های درون کیفش نیست؛ بلکه به درآمدش هست، به جویبار طلایی که دائماً به کیف پولش جریان دارد و همیشه کیفش پر از پول است. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

شانس، تصمیم شماست برای رسیدن به آنچه که لیاقتش را دارید.

یک انسان آزاد، زندگی را به همراه یک‌سری مشکلات می‌بینید که باید حل شود و آن‌ها را حل می‌کند، در حالی که یک برده گله و شکایت می‌کند که آخر از دست من چه کاری ساخته است؟ من که فقط یک برده‌ام. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

امروز پول تحت همان قوانینی کار می کند که چندین هزار سال پیش در کوچه بازارهای شهر بابل تحت آن قوانین کار می کرد.

هر کجا عزم و اراده باشد می‌توان راهی یافت. فردی که آزادانه پول خرج می‌کند و فراتر از منابع درآمدیش زندگی می‌کند، بذر بیهوده‌ای را با شور و اشتیاق می‌کارد و مطمئن است که فقط حقارت و دردسر برداشت خواهد کرد. سرانجام، بار بدهی ممکن است چنان سنگین شود که فرد وسوسه شود از پرداخت بدهی شانه خالی کند و کارش را از سر بگیرد. در این مرحله، ماهیت واقعی شخص برای همه آشکار می‌شود. فرد ضعیف همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، در حالی که شخص دیگری که به دنبال کسب موفقیت است راه دیگری پیدا خواهد کرد. عزم راسخ کلید موفقیت است. فرد با عزم راسخ همیشه در بلند مدت راهی برای موفقیت می‌یابد. فرد بی‌اراده همیشه آماده است به محض این که کار سخت به نظر رسید تسلیم شود. اگر در وجود انسانی ذات بردگی باشد، صرف نظر از این که از چه اصل و نسبی است، او برده می‌شود، آیا او همانند فردی است که در جستجوی طبقه اجتماعی مناسب خود است؟ (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

با خودم عهد کردم که باید سهم خودم را از این دنیا داشته باشم.

شکم خالی‌تر باشد ذهن انسان بهتر کار می‌کند

اگر می‌خواهی به دوستت کمک کنی، طوری عمل نکن که مجبور بشوی بار دوستت را هم تو بکشی.

«کمی احتیاط بهتر از یک‌عمر پشیمانی‌ست»

همیشه امیدوار بودم که روزی خدایان به خاطر اعمال شایسته‌ام مرا خوشبخت کنند، اما هیچ‌گاه چنین نشد. 

به خاطر داشته باش، کاری که خوب انجام بشود، برای خود آدم خوب است. کار از آدم انسانی بهتر می‌سازد.

اگر او قدر کارت را ندانست، ناراحت نشو. به خاطر داشته باش، کاری که خوب انجام بشود، برای خود آدم خوب است. کار از آدم انسانی بهتر می‌سازد. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

هزینه‌های به اصطلاح ضروری ما همیشه متناسب با درآمدمان رشد می‌کند. 

بدشانسی به دنبال آن عده‌ای است که می‌گویند خدا به آنانی که صلاح بداند طلا می‌دهد. 

مطمئن باش که یک کیف هر چقدر هم که از پول پر باشه اگر جریان سکه‌های طلا به آن قطع بشه و دوباره پر نشه خیلی زود خالی می‌شه

برخی از کار متنفرند. برخی آن را دشمن سرسخت خود می‌دانند. بهتر است با آن مثل یک دوست رفتار کنی، آن را دوست داشته باش. از اینکه سخت هست ناراحت نشو. اگر به فکر ساختن یک خانه‌ی خوب باشی چه اهمیتی دارد که تیرآهن چقدر سنگین است یا چاه آب برای درست کردن گچ چقدر دور! پسرجون به من قول بده که اگر اربابی تو را گرفت، برای او تا جایی که می‌توانی با قدرت کار کنی. اگر او قدر کارت را ندانست، ناراحت نشو. به خاطر داشته باش، کاری که خوب انجام بشود، برای خود آدم خوب است. کار از آدم انسانی بهتر می‌سازد. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

«کمی احتیاط بهتر از یک‌عمر پشیمانی‌ست»

کار از آدم انسانی بهتر می‌سازد

داشتن خانه‌ای از خود و مراقبت از آن، مایه‌ی افتخار و غرور می‌شود؛ به انسان اعتماد به نفس می‌بخشد و تلاش او را مضاعف می‌کند. از این رو، سفارش می‌کنم که هر کسی صاحب سقفی شود که هم خود و هم خانواده‌اش را در پناه گیرد. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)

فرصت، الهه‌ی مغروری است که وقت خود را برای کسانی که آماده نیستند هرگز تلف نمی‌کند.

اگر می‌خواهی به دوستت کمک کنی، طوری عمل نکن که مجبور بشوی بار دوستت را هم تو بکشی.

اول تو یاد گرفتی که بتوانی با پولی کمتر از آنچه درآمد توست، زندگی خود را بچرخانی. بعد یاد گرفتی که با افراد کاردان و باتجربه مشورت کنی. دست آخر یاد گرفتی که کاری باارزش و پول‌ساز برای خودت فراهم آوری. (از کتاب ثروتمندترین مرد بابل)


> لینک کتاب ثروتمندترین مرد بابل در سایت آمازون

> لینک کتاب ثروتمندترین مرد بابل در سایت گودریدز


# خرید کتاب ثروتمندترین مرد بابل با تخفیف

 

خرید کتاب ثروتمندترین مرد بابل ترجمه فاطمه باغستانی (نشر نسل نواندیش)

خرید کتاب ثروتمندترین مرد بابل (پرفروش‌ترین‌)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب ثروتمندترین مرد بابل را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب ثروتمندترین مرد بابل

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
معرفی کتاب »»
کتاب هفت عادت مردمان موثر
منبع
wilkipediajamesclear

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا