رمان خارجی

کتاب هنر خوب زیستن

رولف دوبلی

هنر خوب زیستن (The Art Of The Good Life) نوشته رولف دوبلی (Rolf Dobelli)، نویسنده کتاب مشهور هنر شفاف اندیشیدن است. کتاب هنر خوب زیستن، ۵۲ پیشنهاد کاربردی برای رسیدن به آرامش، ثروت و موفقیت را عرضه می‌کند.

از روزگاران قدیم، انسان‌ها همواره از خودشان پرسیده‌اند معنای داشتن یک زندگی خوب چیست؟ چطور باید زندگی کنیم؟ اجزای تشکیل‌دهندۀ یک زندگی خوب چه هستند؟ نقش تقدیر در این میان چیست؟ نقش پول چطور؟ آیا چگونگی برخورداری از یک زندگی خوب پرسشی ذهنی یا مربوط به در پیش گرفتن نگرشی خاص است؟ یا این‌که مقصود از آن رسیدن به هدف‌های مشخصی در زندگی است؟ آیا بهتر است که فعالانه در جست‌وجوی شادی باشیم، یا این‌که صرفاً از غم و ناراحتی دوری کنیم؟

هر نسلی به شکلی متفاوت با این پرسش‌ها مواجه می‌شود اما پاسخ‌ها همواره به‌طور اساسی مأیوس‌کننده‌اند؛ چون ما دائماً در تلاش برای رسیدن به یک اصل یا یک قانون واحد هستیم؛ درحالی‌که چنین نوش‌دارویی وجود خارجی ندارد. دنیا آن‌قدر پیچیده‌ است که خلاصه‌ کردنش در یک نظریه یا تعدادی اصل علمی غیرممکن است. آن چه باید برای خوب زیستن رخ‌دهد در ذهن ما است. ما به یک جعبه‌ابزار ذهنی نیاز داریم، مجموعه‌ای متشکل از ابزارهایی که امکان فهم بهتری از جهان را به ما می‌دهند.

رولف دوبلی درباره این ابزارها می‌گوید:

نکتۀ اساسی این است که این ابزارها به‌مراتب مهم‌تر از دانش حقیقی، مهم‌تر از پول و مهم‌تر از روابط و هوش ما هستند. چند سال پیش شروع کردم به گردآوری این ابزارهای ذهنی تا بتوانم برای خودم یک زندگی خوب بسازم. در این مسیر به‌مرور گنجینه‌ای از ابزارها به دست آوردم که از یک‌سو ابزارهایی تقریباً فراموش‌شده و مربوط به دوران قدیم را شامل می‌شود و از سوی دیگر ابزارهایی که حاصل جدیدترین پژوهش‌های روان‌شناختی بوده‌اند را در برمی‌گیرد. می‌توانید این کتاب را به‌عنوان کتابی از فلسفۀ قدیم برای زندگی در قرن بیست و یکم توصیف کنید.

من سال‌هاست که از این ابزارها در زندگی روزمرۀ خودم بهره می‌برم. آن‌ها به من در رویارویی با بسیاری از چالش‌های کوچک و بزرگ زندگی‌ام یاری رسانده‌اند. ازآنجایی‌که زندگی من تقریباً در تمام جنبه‌ها بهبودیافته است، (کم‌پشت شدن موها یا چین‌وچروک صورتم چیزی از احساس خوش‌بختی‌ام نکاسته است)، می‌توانم با وجدانی آسوده این ابزارها را به شما نیز توصیه کنم؛ این ۵۲ ابزار فکری شاید تضمین‌کنندۀ یک زندگی خوب نباشند اما به شما فرصتی برای مبارزه می‌دهند.


خرید کتاب هنر خوب زیستن


»» درباره‌ی کتاب هنر خوب زیستن

خوب زندگی کردن یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بشر است که از گذشته با او همراه بوده است و ذهن بسیاری از اندیشمندان حوزه‌های مختلف، فیلسوفان و حتی مبلغان مذهبی را به خود درگیر کرده است. آنها همواره به دنیال یافتن پاسخ این سوال بوده‌اند که چه چیزی انسان را خوشحال می‌کند و به او انگیزه‌ی حیات و انرژی می‌بخشد. اغلب افراد می‌پندارند حال و هوای روزهای گذشته بسیار بهتر از زمان حال است و هرچه به جلوتر می‌روند زندگی کیفیت خود را از دست می‌دهد. رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زیستن این موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده است. او خوب زیستن را مجموعه‌ای از عوامل مختلف نظیر موفقیت، سلامتی، اعتماد به نفس، پول و شادی می‌داند. اما نباید از این نکته غافل شویم که تمام این موارد شکننده و فانی است  و ممکن است در کسری از ثانیه از بین برود.

رولف دوبلی در این اثر 52 راهکار کاربردی برای افزایش کیفیت زندگی و احساس آرامش بیشتر در هیاهوی قرن 21 میلادی پیشنهاد می‌دهد. این راهکارها وامدار نگاهی متفاوت به زندگی روزمره است و از راه حل‌های عجیب و غریب و پیچیده‌ خبری نیست. به همین علت است که دوبلی نام فرعی 52 میان‌بر شگفت انگیز به شادکامی، ثروت و موفقیت را برای کتاب خود برگزیده است.

معرفی کتاب »» کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر خوب زیستن

خرید کتاب هنر خوب زیستن


»» در قسمتی از کتاب هنر خوب زیستن می خوانیم

به مدت 2500 سال، فیلسوفان، متخصصان الهیات، پزشکان، جامعه‌شناسان، اقتصاددانان، روان‌شناسان، پژوهش‌گران مغز و اعصاب و مدیران امور تبلیغاتی همگی تلاش کرده‌اند تا دریابند که چه چیزی انسان‌ها را شاد می‌کند، با‌ این‌ حال مجموعه‌ی دانشی که آن‌ها در این خصوص گرد آورده‌اند نحیف و ناچیز است. آن‌ها به ما می‌گویند که روابط اجتماعی در این خصوص نقش مهمی دارند. این روابط به ما کمک می‌کنند که احساس کنیم هدفی داریم. رابطه‌ی جنسی هم شاید ایده‌ای مناسب باشد، چون یک رفتار اخلاقی است. خیلی هم عالی. فکر می‌کنم خودمان هم می‌توانستیم بدون کمک این همه دانشمند به همین نتایج برسیم. یافته‌های این دانشمندان دقیقاً تا همین حد غیردقیق است. در مورد عوامل موثر در خوش‌حالی انسان‌ها خوش‌حالی فزاینده ما هنوز هم داریم کورکورانه در تاریکی حرکت می‌کنیم.

اما زمانی که می‌پرسیم چه عواملی تأثیر منفی قابل توجهی بر زندگی خوب دارند و چه عواملی برای آن مخاطره‌آمیز‌ هستند، می‌توانیم خیلی دقیق و مشخص، آن‌ها را نام ببریم؛ اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر، استرس مزمن، سر و صدا، رفت‌و‌آمدهای طولانی، شغلی که از آن متنفرید، بیکاری، یک زندگی مشترک معیوب، انتظاراتی که به طرز احمقانه دست‌ نیافتنی‌اند، فقر، بدهکاری و وابستگی مالی، تنهایی، وقت‌گذرانی طولانی با آدم‌های غرغرو، وابستگی بیش از حد به تأیید‌ شدن توسط دیگران، مقایسۀ مدام خود با دیگران، اینکه فکر کنید یک قربانی هستید، حس تنفر از خود، بی‌خوابی مزمن، افسردگی، اضطراب، خشم و حسادت. نیازی نیست که علم این‌ها را به شما بگوید. خودتان می‌توانید ببینید. در ذهن خودتان، در دوستان‌تان و در جامعه اطرافتان. سراشیبی همیشه واقعی‌تر از سربالایی است. سراشیبی مثل سنگِ خاراست؛ سخت، قابل لمس و محکم. در حالی که سربالایی مثل هواست. پس تا می‌توانید سعی کنید به‌طور سیستماتیک سراشیبی‌ها را از زندگی خود حذف کنید.

جملات زیبا از کتاب هنر خوب زیستن

»» جملات زیبا از کتاب هنر خوب زیستن

بهتر است هوشیار باشید؛ با فکر کردن به یک زندگی خوب نمی‌توانید به آن برسید.

دیوید بروکس در این خصوص می‌گوید: «شبکه‌های اجتماعی فرهنگی را به وجود آورده‌اند که در آن آدم‌ها به مدیران کوچکی برای برندهای شخصی خودشان تبدیل شده‌اند و با استفاده از فیس‌بوک، توییتر، پیام‌های متنی و اینستاگرام یک خودِ بیرونی از خود به نمایش می‌گذارند که به شکل دروغینی سرخوش و تا حدی اغراق‌آمیز است.»

توجه کنید! می‌خواهم بزرگ‌ترین راز نویسندگی را برایتان فاش کنم؛ بهترین ایده‌ها زمانی به ذهنتان می‌رسند که مشغول نوشتن هستید نه موقع فکر کردن.

اگر در لایۀ بیرونی‌تان به‌طور شفاف مشخص نکنید که در عمق وجودتان به چه چیزی باور دارید، به‌تدریج به عروسک خیمه‌شب‌بازی تبدیل خواهید شد و دیگران برای مقاصد خود از شما بهره‌برداری خواهند کرد و دیر یا زود، تسلیم می‌شوید و دیگر مبارزه نمی‌کنید. اگر از بیرون بشکنید، بالاخره زمانی می‌رسد که از درون هم می‌شکنید.

آیا ارزشش را دارد؟ این سؤالی اشتباه است. چیزهایی هستند که نمی‌شود قیمتی روی آن گذاشت. مارتین لوتر کینگ می‌گوید: «اگر فردی هنوز چیزی پیدا نکرده که بتواند برای آن بمیرد، شایستۀ ادامۀ زندگی نیست.» و مطمئناً شایستۀ خوب زیستن هم نیست.

مشکلات مثل شراب‌های عالی فرانسوی نیستند، آن‌ها با گذر زمان بهتر نمی‌شوند.

داشتن یک زندگی خوب تا حد زیادی به تفسیری سازنده از رخدادها بستگی دارد.

آن‌چه زندگی‌تان را غنی می‌کند، چیزهایی نیستند که به آن اضافه می‌کنید، بلکه چیزهایی هستند که از آن حذف می‌کنید.

هیچ‌چیز احمقانه‌تر از این نیست که برای شغلی جان بکَنید که پول زیادی نصیبتان می‌کند اما هیچ خوش و لذتی برایتان به ارمغان نمی‌آورد و این موضوع به‌ویژه زمانی بیش‌تر صدق می‌کند که پولتان را به‌جای تجربه‌ها، صرف خریدن وسائل و چیزهای گوناگون کنید.

طراح بسیار موفق آمریکایی دبی ویلیامز در این خصوص به یک قانون پایبند است؛ «انتظار داشته باشید که آموختن هر چیز ارزشمند زمان بسیار زیادی لازم داشته باشد.»

«واقعیت به احساسات شما اهمیت نمی‌دهد»

گفتن این‌که «امروز حداقل باید سه صفحه بنویسم» خیلی بهتر از گفتن «فردا باید برندۀ نوبل ادبیات بشوم» است.

زندگی ساده نیست. حتی در یک زندگی خوب، شما مجبورید که به سهم خودتان با شکست‌ها کنار بیایید و ایرادی ندارد اگر هرازچندگاهی، قدم اشتباهی بردارید.

تواضع این روزها از مد افتاده است

اگر یک کتاب نتواند هیچ ردی در ذهن شما به‌جای بگذارد (به هر دلیلی، کتاب بدی بود یا شما بد خواندید)، من آن را وقت تلف کردن به‌حساب می‌آورم.

«انتظار داشته باشید که آموختن هر چیز ارزشمند زمان بسیار زیادی لازم داشته باشد.»

پیام اخلاقیِ محبوب «هر روز را طوری زندگی کن که انگار آخرین روز است» که حالا می‌توان آن را روی تقویم‌ها هم پیدا کرد یک نصیحت ابلهانه است که شما را به‌سرعت به بیمارستان، زندان و یا به سینۀ قبرستان می‌فرستد. بخشی از یک زندگی خوب پیش‌بینی برای آینده، شناسایی زودهنگام خطرها و رد شدن از کنار آن‌هاست.

حقیقت این است که نقشه‌ها هرگز موبه‌مو درست از آب در نمی‌آیند و اگر هم زمانی چنین اتفاقی بیفتد و نقشه‌ای بی‌کم‌وکاست اجرا شود، صرفاً تصادفی است. همان‌طور که ژنرال آمریکایی -که بعدها رئیس‌جمهور هم شد- دوایت آیزنهاور می‌گوید: «برنامه چیز مهمی نیست، مهم‌ترین چیز برنامه‌ریزی است.»

اگر فقط با خودتان مسابقه بدهید، امکان ندارد شکست بخورید

شما آن‌چه را که هستید به ژن‌هایتان و نیز به محیطی که در آن طرح ژنتیکی شما در آن شکل گرفته است، مدیون هستید. حتی سطح هوش شما نیز تا حد زیادی به‌واسطۀ ژن‌هایتان تعیین می‌شود؛ بنابراین این‌که شما درون‌گرا هستید یا برون‌گرا، آسان‌گیر هستید یا مضطرب، قابل‌اعتماد هستید یا شلخته همه به ژن‌هایتان بستگی دارد.

جان کاسیدی در نیویورکر نوشت: «اگر بیش‌تر افراد مدرک دانشگاهی داشته باشند گرفتن یکی از شما تفاوتی نمی‌کند. برای به‌دست‌آوردن شغلی که می‌خواهید باید به کالجی گران بروید یا تحصیلات سطح بالا بگذرانید. آموزش‌وپرورش تبدیل به مسابقۀ تسلیحاتی شده است که در درجۀ اول برای تولیدکنندگان اسلحه و در این مورد برای کالج‌ها و دانشگاه‌ها منفعت دارد.»

سریع‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش برای رسیدن به درک متقابل است. شبیه همان حاکم معروفی باشید که لباس یک گدا را می‌پوشید و بین مردم قدم می‌زد. ازآنجاکه چنین کاری همیشه ممکن نیست، یک پیشنهاد دیگر دارم؛ رمان بخوانید. در یک رمان خوب غرق شوید و در سختی‌ها و خوشی‌های قهرمان داستان با او همراه شوید. این تمهید، یک روش مؤثر است که به‌نوعی در جایی مابین فکر کردن و عمل کردن قرار می‌گیرد.

«آیا ترجیح می‌دهید بهترین عاشق دنیا باشید درحالی‌که همه فکر می‌کنند بدترین هستید یا ترجیح می‌دهید بدترین عاشق دنیا باشید درحالی‌که همه فکر می‌کنند بهترین هستید؟»

اگر مطمئن نیستید که چیزی چرند است یا نه آن چیز چرند است.

در هر روز ما بیست هزار لحظه خواهیم داشت و حدود نیم میلیارد لحظه در طول عمر متوسط یک انسان.
برای تمام احساساتی که در هر ثانیه به مغز شما هجوم می‌آورند دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد؟ اکثریت بسیار بزرگی از آن‌ها به‌طور برگشت‌ناپذیری مفقود می‌شوند.

دانیل کانِمن می‌گوید: «لحظه‌ای که به چیزی فکر می‌کنید، هیچ‌چیزی مهم‌تر از آن در زندگی‌تان وجود ندارد.»

جامعه تنها زمانی افراد را راحت می‌گذارد که مطیع باشند؛ بنابراین آمادۀ حملۀ پیکان‌ها باشید و از دایرۀ کرامتتان دفاع کنید.

تجربه بر خاطره پیروز است


> لینک کتاب هنر خوب زیستن در سایت آمازون

> لینک کتاب هنر خوب زیستن در سایت گودریدز


# خرید کتاب هنر خوب زیستن با تخفیف

 

خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی ترجمه امید کریم‌پور ( نشر مهرگان خرد )

خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی – نسخه امضا شده ترجمه عادل فردوسی پور  (نشر چشمه)

خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی | پرفروش‌ترین‌ ها 


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب هنر خوب زیستن را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب هنر خوب زیستن

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.4 ( 2 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب شازده کوچولو
منبع
grahammanndobelli

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا