موفقیت

کتاب هفت عادت مردمان موثر

استفان کاوی

هفت عادت مردمان موثر (The 7 Habits of Highly Effective People) محبوب‌ترین اثر نویسنده معروف آمریکایی، استیون کاوی (Stephen Covey) است. یکی از الهام بخش ترین و تأثیرگذارترین آثاری است که تا به حال نوشته شده و برای مدتی بیش از 25 سال، مخاطبین سراسر جهان را به وجد آورده است. این کتاب، زندگی رئیس جمهورها، مدیران شرکت های بزرگ، معلمین، والدین و به طور کلی زندگی افرادی از تمام سنین و مشاغل را دگرگون ساخته است. زمانی که این کتاب برای اولین بار عرضه شد، خیلی سریع به اثری پرفروش مبدل گشت چرا که مردم و مخاطبین کتاب ها به یک باره دریافتند که زندگی شان در مسیر نادرستی قرار گرفته و علاوه بر این، فهمیدند که در این کتاب، برنامه های بسیار ساده ای ارائه شده که می توان با انجام آن، زندگی خود را به مسیر درست بازگرداند. کتاب هفت عادت مردمان موثر، مانند کلاس درس جذابی است که به شما می آموزد چگونه به شکلی موثرتر زندگی کنید به ایده آل و موفقیت های خود نزدیکتر شوید. همچنین این کتاب در مقاله بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر


»» درباره کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب هفت عادت مردمان موثر، همراه با درس‌هایی برای ایجاد تغییر در شخصیت اولین بار سال 1989 منتشر شده است. نسخه‌ای از کتاب  که اکنون مشاهده می‌کنید نسخه‌ی سال 2004 است که بازخوردهایی درباره‌ی سال‌ها انتشار کتاب نیز به آن افزوده شده است. هفت عادت مردمان موثر از جمله کتاب‌های روان‌شناسی حوزه‌ی موفقیت است که توانسته است مخاطبان بیشماری در سراسر دنیا پیدا کند.

 استفان كاوي استفان كاوي در این کتاب 7 عادتی که معتقد است افراد را به شخصیت‌هایی برتر از سایر هم‌نوعان خود تبدیل می‌کند را معرفی می‌کند و آن‌ها را آموزش می‌دهد. کتاب هفت عادت مردمان موثر تا کنون به 38 زبان مختلف برگردانده شده و بیش از پانزده میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده است.

استفاون کاوی دنباله‌ی مطالب این کتاب را در کتاب دیگری به نام «عادت هشتم» یا «هشتمین عادت» آورده است.

معرفی کتاب »»  اثر مرکب

درباره استفان کاوی

»» درباره استفان کاوی

استفان ریچارد کاوی متولد 1932 است. او در رشته‌ی مدیریت در دانشگاه هاروارد درس خوانده و مدرک دکترایش را در رشته‌ی آموزش‌های مذهبی از دانشگاه بریگهام یانگ دریافت کرده است.

او پس از پایان تحصیلاتش در همان دانشگاه محل تحصیلش به عنوان استاد رفتارهای سازمانی و مدیریت در تجارت مشغول به کار شد. او همچنین سمت‌هایی مانند مدیر روابط و نیز دستیار رئیس دانشگاه بریگهام یانگ را نیز برعهده داشته است.

دکتر کاوی جوایز و افتخارات زیادی را در طوول زندگی‎‌اش دریافت کرده است که از جمله‌ی این جوایز می‌توان به جایزه‌ی کالج «توماس مور» برای خدمات به بشر، مرد صلح سال 1998، سخنگوی برتر 1999 و کارگزار بین المللی برتر  سال 1994 اشاره کرد. مجله‌ی تایم دکتر استفان کاوی را یکی از 25 آمریکایی موثر معرفی کرده است.

استفان کاوی سال 2012 در آمریکا در گذشت.

آثار استیون کاوی

استفان کاوی نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش زیادی در سطح جهان است. او اولین کتابش به نام «ریشه‌های معنوی روابط بشری» را سال 1970 منتشر کرد و پس از آن چندین و چند کتاب دیگر نوشته است. تعداد زیادی از کتاب‌های استفان کاوی در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های«دفتر تمرین هفت عادت مردمان موفق»، «انسان‌های موثر: مدیریت و رهبری مبتنی بر اصول»، «هفت عادت خانواده‌های کامروا»، «اندیشه‌های روز مردمان موثر»، «7 عادت نوجوانان موفق»، «عادت هشتم»، «زندگی موثر»، «سرعت اعتماد» و «موفقیت در بحران، نتایج قابل پیش‌بینی در زمان‌های غیر قابل پیش‌بینی» اشاره کرد که کتاب‌های «زندگی موثر» و «هشتمین عادت» را می‌توانید از فیدیبو دانلود کنید.

معرفی کتاب »»  جادوی فکر بزرگ
جملات زیبا از کتاب هفت عادت مردمان موثر

 

»» جملات زیبا از کتاب هفت عادت مردمان موثر

مردمان موثر، کنشگر هستند، بدین معنا که آن ها مسئولیت تمامی کارهای خود را بر عهده گرفته و رفتارشان نتیجه ی انتخاب آگاهانه است. این افراد هیچ وقت به ملامت کردن اوضاع، شرایط و افراد دیگر نمی پردازند و در شرایطی که با مشکلی مواجه می شوند، در صدد یافتن سایر راه حل های ممکن هستند.

برای یک روز کامل، به گفتار خود و افراد دور و برتان گوش بدهید.

در هجده سالگی، نگران تفکر دیگران در مورد خودتان هستید. وقتی چهل ساله می‌شوید، اهمیتی نمی‌دهید که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند؛ و زمانی‌که شصت ساله می‌شوید، پی می‌برید که اصلاً هیچ‌کس در مورد شما فکر نمی‌کرده است! تعجب نکنید مردم به‌قدری سرگرم مسائل زندگی خود هستند که به یاد شما نمی‌افتند و اگر هم بیفتند، نگران این هستند که شما درباره‌شان چه فکری می‌کنید! پس بهتر است زمانی را که برای نگران شدن در مورد اینکه مردم درباره‌ی لباس، خانه و عقیده‌ها و هدف‌های شما چه فکری می‌کنند، هدر دهید، صرف تفکر و اندیشیدن در مورد انجام کارهایی کنید که شما را به هدف‌هایتان می‌رساند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

مردمان موثر به جای مدیریت زمان، به مدیریت اولویت های خود می پردازند. این افراد به جای آن که وقت خود را صرف امور ضروری و فوری نمایند، اولویت را به امور مهم اختصاص می دهند.

در این دنیا هیچ برتری‌ای نیست که بتوان آن را از درست زندگی کردن جدا کرد.

وقتی مردم با ما مخالفت می‌کنند، ما فوراً فکر می‌کنیم که آنان در اشتباهند. اما همان‌طور که آن تجربه نشان داد، افرادی با ذهنِ روشن و شفاف چیزها را متفاوت با دیگران می‌بینند و تجربه‌هایی منحصربه‌فرد را برای خود می‌آفرینند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

مردمان موثر دارای نگاه برنده-برنده می باشند. بدین مفهوم که آن ها جویای منافع متقابل و چندجانبه هستند. با این نگرش، تمامی افراد سهیم در یک برنامه، احساس تعهد را تجربه می نمایند.  (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

مبتکر، با استعداد، توانا و باهوش بود. همه این را می‌دانستند. اما در مدیریت خود مانند یک دیکتاتور رفتار می‌کرد. رفتار او با کارکنانش مانند رفتار با «احمق‌ها» بود، گویی آن‌ها هیچ قوۀ تشخیصی ندارند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

خود او نیز شکنجه‌های بسیاری را تحمل کرد. تا جایی که حتی از چند لحظۀ بعد خود خبر نداشت که آیا در میان نجات‌یافتگان خواهد بود یا از کسانی که روانۀ کورۀ آتش می‌شوند و خاکستر آن‌ها بر اساس سرنوشت دور ریخته می‌شود.
روزی تنها و برهنه در اتاقی کوچک نشسته بود و به نهایت آزادی بشر، یعنی به آزادی نازی‌ها فکر می‌کرد که هیچ‌وقت از آن‌ها گرفته نمی‌شد. او می‌دانست که نازی‌ها هستند که محیط و دور و بر او را کنترل می‌کنند و هر بلایی بخواهند بر سر او می‌آورند، اما ویکتور فرانکل فردی خودآگاه بود و مانند یک ناظر خارجی به درگیری‌های خود نظارت داشت. ماهیت او دست نخورده و سالم مانده بود. او فهمید که خودش تصمیم گرفته است که چطور همۀ این چیزها تا این حد رویش تأثیر بگذارند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

از آنجا که دیدگاه‌ها و رفتار ما ناشی از پارادایم‌های ماست، اگر برای آزمودن آن‌ها از خودآگاهی خودمان استفاده کنیم، می‌توانیم به ماهیت نقشه‌های بنیادین وجودمان پی ببریم. برای نمونه، زبان ما عامل نشان دهنده‌ای از میزان پویایی ماست. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

افرادی وجود دارند که خود را با کارهای مذهبی بسیار سرگرم می‌کنند و چنان برخورد می‌کنند که گویی نسبت به نیازهای ضروری انسان که دور و برشان وجود دارد بی‌تفاوت هستند و با هرچه در عمق وجودشان وجود دارد و باید آن را اقرار کنند، در ظاهر، مخالفت می‌کنند. افرادی دیگر وجود دارند که خیلی کم وارد کارهای مذهبی می‌شوند یا به هیچ‌وجه در مراسم مذهبی شرکت نمی‌کنند اما دیدگاه‌ها و رفتارشان بازتاب حقیقی از اصل‌های اساسی و اخلاقی و مذهب است. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

هر وقت فکر می‌کنیم «آنجا مشکلی وجود دارد»، این‌گونه فکر کردن است، که مشکل دارد. با این طرز فکر، ما آنچه آنجا وجود دارد را طوری قدرتمند می‌کنیم که ما را کنترل می‌کند. پارادایم این وضع از «بیرون به درون است» یعنی آنچه آنجا وجود دارد قبل از اینکه ما بتوانیم تغییر کنیم، باید در هر صورت تغییر کند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

هرچه در دوران کودکی رخ می‌دهد، شخصیت شما را می‌سازد و اساساً بر تمام زندگی شما فرمانروایی می‌کند. حدود و پارامترهای زندگی شما تعیین شده‌اند و شما نمی‌توانید در این مورد کار زیادی انجام دهید. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

چشمۀ رضایت و خشنودی باید از ذهن بجوشد و هر کس که دانش اندکی دربارۀ سرشت بشر دارد و می‌خواهد شادمانی را با تغییر دادن هر چیزی غیر از خودش بجوید، زندگی‌اش را با تلاش‌هایی بی‌ثمر تلف کرده است و غمی که می‌بایست آن را می‌زدود، افزون کرده است.

در مورد مشکلاتِ بدون کنترل، باید این مسئولیت را بپذیریم که چهرۀ خود را در رویارویی با آن‌ها عوض کنیم. یعنی لبخندی بزنیم، صادقانه و با آرامش. سپس این مشکل‌ها را بپذیریم و یاد بگیریم که با آن‌ها زندگی کنیم، حتی اگر آن‌ها را دوست نداریم. با این روش دیگر مشکل‌های ما قدرتمند نمی‌شوند که بتوانند ما را کنترل کنند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

وقتی به قبر افراد بزرگ نگاه می‌کنم، هر احساس حسادت در من می‌میرد، هرگاه سنگ قبر فردی زیبا را می‌خوانم، تمام گرایش‌های ناپسند از وجودم بیرون می‌روند، هر وقت اندوه پدر و مادری را بر سر مزار می‌بینم، دلم از مهر و محبت ذوب می‌شود، وقتی به سنگ قبر پدر و مادری می‌نگرم، به بیهودگی عزاداری برای کسانی پی می‌برم که خودمان نیز به دنبال آن‌ها خواهیم رفت، وقتی پادشاهانی را می‌بینم که به دست افرادی به خاک سپرده شده‌اند که خودِ پادشاهان آن‌ها را عزل کرده بودند، وقتی می‌بینم که رقیبان، کنار یکدیگر آرمیده‌اند، یا افرادی پاک که دنیا را با بحث‌ها و مذاکره‌های خود به چالش کشیده بودند، با اندوه و شگفتی به این مسأله فکر می‌کنم که چقدر رقابت‌ها، تفرقه‌ها و بحث‌های بشر، کوچک و ناچیز است. وقتی تاریخ‌های روی سنگ قبرها را می‌خوانم که یکی دیروز مرده و یکی ۶۰۰ سال قبل، روز بزرگ را در نظر می‌آورم که همۀ ما هم‌زمان می‌شویم و با هم حضور پیدا می‌کنیم. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

اینکه «اول به دنبال درک‌کردن باشید» به تغییر دادن عمیقِ پارادایم نیاز دارد. ما به‌طور معمول، اول در پی درک شدن هستیم. بیشتر مردم نه با نیت درک کردن که با نیت جواب دادن، گوش می‌کنند. آن‌ها یا در حال صحبت هستند و یا خود را برای صحبت کردن آماده می‌کنند. آن‌ها همه چیز را با استفاده از پارادایم‌های خودشان فیلتر می‌کنند و زندگی‌نامه‌های خودشان را به زندگی دیگران تعمیم می‌دهند. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

افراد «واکنش‌گر» نیز از محیط اجتماعی یا اوضاع و احوال اجتماع تاثیر می‌گیرند. اگر مردم به‌خوبی با آن‌ها رفتار کنند، احساسی خوب دارند، وگرنه تبدیل به کسانی می‌شوند که جبهه می‌گیرند و نیاز به پشتیبانی دارند. افراد واکنش‌گر زندگی احساسی خود را براساس رفتار دیگران می‌سازند و نقطه ضعف‌های افراد دیگر را به رخ می‌کشند تا آن‌ها را تحت کنترل درآورند.

ارسطو می‌گوید: «فکرهای شما مثل ارّه می‌ماند که فعالیت‌هایتان را برش می‌دهد. سپس فعالیت‌تان مثل اره، عادت‌هایتان را برش می‌دهد. دوباره عادت‌هایتان مثل اره، شخصیت‌تان را برش می‌دهد و در نهایت شخصیت‌تان مثل اره، سرنوشت‌تان را می‌بُرد.»

قانون‌ها راهنمای رفتارهای انسان‌ها هستند و ثابت شده است که ارزشی ماندگار و همیشگی دارند. آن‌ها بنیادین هستند. نمی‌شود آن‌ها را زیر سؤال برد. چون آن‌ها وجود خود را ثابت می‌کنند. یک راه سریع برای اینکه پی به این مفهوم ببریم که قانون‌ها این ماهیت را دارند که وجود خود را ثابت می‌کنند این است که متضاد این قانون‌ها را در نظر بگیرید، مثلاً اینکه مؤثر و مفید زندگی کردن بیهوده باشد. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

ارزش گذاشتن به تفاوت‌های روانی، احساسی و روان‌شناسی بین افراد، جوهرۀ مشارکت است و کلید ارزش‌گذاری به آن تفاوت‌ها، درک کردن این است که تمام افراد، دنیا را نه آن‌گونه که هست، بلکه آن‌گونه که خودشان هستند، می‌بینند.
اگر من فکر می‌کنم که دنیا را همان‌گونه که هست می‌بینم، چرا باید بخواهم که برای تفاوت‌ها ارزش قائل شوم؟ حتی چرا باید بخواهم کسی را که «خارج از مسیر» است، ببینم. اما من تصویری بزرگ‌تر می‌بینم. به این دلیل من ناظر هستم چون بینشی برتر دارم. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

در تعامل‌ها و برخوردهای انسانیِ کوتاه‌مدت می‌توانید از ویژگی‌های شخصیتی استفاده کنید و از راه جذب دیگران، به‌دست آوردن مهارت و تظاهر به علاقه‌مندی به عادت‌های دیگران، تأثیری مثبت از خود به‌جای بگذارید. شما می‌توانید تکنیک‌هایی آسان را انتخاب کنید که در کوتاه‌مدت مفید و کارا هستند. اما این ویژگی‌های ثانویه و اکتسابی، ارزشی ماندگار در رابطه‌های درازمدت ندارند.
در نهایت، اگر هماهنگی درونی و قدرت بنیادین شخصیتی وجود نداشته باشد، مشکلات زندگی، انگیزه‌های حقیقی افراد را آشکار خواهد کرد و شکستِ رابطه‌های انسانی، جای خود را به موفقیت‌های کوتاه‌مدت خواهد داد. (از کتاب هفت عادت مردمان موثر)

در تحقیق اخیر ماریلین فرگوسن، او ملاحظه کرد که «هیچ‌کس نمی‌تواند دیگری را تشویق کند که تغییر کند. هر یک از ما نگهبان دروازۀ تغییر خود هستیم. که این دروازه فقط از درون به بیرون باز می‌شود. ما نمی‌توانیم دروازۀ تغییر دیگری را با جر و بحث یا تحریک احساسی باز کنیم.»

روزولت: «کسی نمی‌تواند به شما آسیب برساند مگر اینکه خود بخواهید»

 


> لینک کتاب هفت عادت مردمان موثر در سایت آمازون

> لینک کتاب هفت عادت مردمان موثر در سایت گودریدز


# خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر با تخفیف

 

خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر ترجمه گیتی خوشدل (نشر پیکان)

خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر ترجمه محمدرضا آل یاسین (نشر هامون)

خرید کتاب هفت عادت مردمان موثر ترجمه معصومه تاجمیری (نشر یوشیتا)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب هفت عادت مردمان موثر را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب هفت عادت مردمان موثر

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»  کتاب اثر مرکب
منبع
fidibowikipedia
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن