موفقیت

کتاب قانون 5 ثانیه

مل رابینز

قانون 5 ثانیه (The 5 second rule) نوشته‌ی مل رابینز (Mel Robbins) برای نخستین بار در سال 2017 منتشر شد. این کتاب بلافاصله بعد از انتشارش به فروش خوبی دست یافت و افراد زیادی این کتاب را به عنوان بهترین کتاب در حوزه‌ی موفقیت سال معرفی کردند. ویدیو‌ی نویسنده‌ی این کتاب در اینترنت بیش از یک میلیون بار دیده شده است. مل رابینز در ابتدای کتابش می‌نویسد: «اینکه این قانون چیست، چگونه کار می‌کند و چظور مردم در سرتاسر دنیا از آن برای متحول کردن زندگی‌شان ظرف پنج ثانیه استفاده می‌کنند. تمامی رخداد‌های ذکر شده در کتاب واقعی هستند؛ هیچ یک از اسامی تغییر داده نشده‌اند، پست‌های شبکه‌های اجتماعی که در این کتاب گنجانده شده‌، همگی پست‌های واقعی هستند و بی‌صبرانه لحظه شماره می‌کنم تا این قانون را با شما به اشتراک بگذارم و شاهد شکستن قفل قدرت درونتان باشم.»

قانون 5 ثانیه می‌تواند در هر لحظه از زندگی روزمره و در مواجهه با دشواری، عدم قطعیت و ترس موثر واقع شود. این قانون ممکن است در بهبود وضعیت سلامت، افزایش بهره‌‌وری و مقابله با تاخیر‌ کاری کمک کند. همچنین این کتاب در مقاله بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب قانون 5 ثانیه


»» درباره قانون 5 ثانیه

مل رابینز در کتاب قانون 5 ثانیه بر این نکته تاکید می‌کند که مغز ما انسان‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده که دربرابر انجام کارهای جدید یا سخت و ناراحت‌کننده مقاومت می‌کند. به همین علت است که برای شروع هر کار جدیدی احساس عدم آمادگی به سراغمان می‌آید. کما اینکه مشاهده می‌کنیم بسیاری از مردم ایده‌های فوق‌العاده‌ای دارند که به سراغ اجرایی کردن آن‌ها نمی‌روند.

رابینز در این کتاب به شما کمک می‌کند تا شجاع باشید و از منطقه امن خود خارج شوید. ما در هر روز تازه‌ای که از زندگی‌مان می‌گذرد با شرایط سختی همچون سختی، بلاتکلیفی و ترس مواجه هستیم؛ بنابراین برای زندگی کردن باید شجاع باشیم. قانون 5 ثانیه به شما کمک می‌کند تا شجاع باشید و به بهترین شخصی که می‌توانید تبدیل شوید.

شرط می بندم تاکنون از شمردن برای کنترل ذهنتان استفاده کرده اید؛ شاید موقع پریدن از تخته شیرجه استخر تا ۳ شمرده و بعد پریده اید، یا موقع عصبانیت، آهسته تا ۱۰ شمرده اید تا آرام شوید. چرا این تکنیک ها جواب می دهند؟ زیرا به ما کمک می کنند تا بر چیزهایی که میخواهیم تمرکز کنیم و سایر موارد را از ذهن مان بیرون کنیم.

مل رابینز، نویسنده معروف و مطرح جهانی، تکنیک شمردن خود را یافت. قبل از آن، مل رابینز هیچ چیز نبود! بیکار بود و مشکلات مالی عدیده ای داشت، از زیاده روی در نوشیدن الکل رنج می برد و در زندگی شخصی به عنوان همسر و مادر، اصلا وضعیت مناسبی نداشت.

یک شب، آگهی تبلیغاتی را دید که در آن با شمارش معکوس «۵… ۴… ۳… ۲… ۱…، شلیک!» به هوا بلند شد. صبح روز بعد، موقع از خواب بیدار شدن، با این شمردن، خود را وادار به بلند شدن از تخت خواب کرد. در این اتفاق ساده و به ظاهر احمقانه، او به قانون ۵ ثانیه پی برد و به مرور زندگی ش را زیر و رو کرد!

مل رابینز که اکنون قانون ۵ ثانیه را با عموم مردم در مطرح کرده است، اینگونه این قانون را تعریف می کند:

«اگر برای رسیدن به هدفی، قصد انجام کاری را کردید، باید به صورت فیزیکی و سریع اقدام کنید، در غیر این صورت، مغزتان آن ایده را نابود خواهد کرد (آن را به شکلی اشتباه یا غیرضروری جلوه می دهد.)»

به سه دلیل، شمردن معکوس از ۵ تا ۱، می تواند چنین کارایی برای شما داشته باشد:

  1. شمردن، به مرور باعث افزایش شجاعت انجام کار و کاهش ترس از اقدام می شود.
  2. تقریبا «بهترین زمان» انجام یک کار هیچ وقت نمی رسد، پس بهتر است هر چه سریع تر انجامش دهیم.
  3. قانون پنج ثانیه کمک می کند تا بر احساسات تان غلبه کنید. تکنیکی که «مداخله روانشناسانه» نامیده می شود

.
اگر عادت کرده اید که به خودتان و به بقیه بگویید «خوبم!» در حالی که از وضعیت زندگی تان راضی نیستید، این قانون مخصوص شماست: «۵… ۴… ۳… ۲… ۱… برو!»

۵ ثانیه برای تغییر زندگی

روش­ هایی برای استفاده از قانون ۵ ثانیه:

  • به خودتان فشار بیاورید
  • در محل کار تاثیرگذارتر باشید
  • سازنده ­تر باشید
  • از منطقه­ راحتی خود خارج شوید
  • در شبکه­ سازی کاراتر باشید
  • خودتان بر احساسات خود نظارت و کنترل داشته باشید
  • اعضای تیم را مدیریت کنید، با آن­ها تعامل داشته باشید، در آن­ها انگیزه ایجاد کنید و آن­ها را تشویق کنید

هر روز در زندگی با شرایطی همچون سختی، بلاتکلیفی و ترس مواجه هستیم. زندگی نیاز به شجاعت دارد و این دقیقا همان چیزی است که این قانون به کشف آن کمک می­ کند – شجاعتی برای تبدیل شدن به بهترین شخصی که می­توانید باشید.

معرفی کتاب »» کتاب خرده‌ عادت‌ ها

درباره قانون 5 ثانیه | مل رابینز

»» درباره مل رابینز

مل رابينز، فارغ‌التحصيل دانشگاه دارتموث و گوينده انگيزشی کسب‌وکار و مفسر موفق راديو و تلويزيون است. از سخنرانی او در برنامه تِدايکس درباره اينکه «چگونه درجازدنِ خود را متوقف کنيد؟» بيش از ۱۰ ميليون بار بازديد شده است. مل رابينز قبل از راه‌اندازی شرکت خود حرفه‌اش را به‌عنوان يک وکيل مدافع جنايی آغاز کرد. او اکنون رهبر برنامه‌های چند ساله آموزشی برای جانسون.اند.جانسون و پارتنرز هِلث‌کِر است. رابينز همچنين نويسنده کتاب پرفروش «از اينکه بگوييد من خوبم، دست بر داريد! » است. در کتاب قانون 5 ثانیه، او توضيح می‌دهد هنگامی که شوق دستيابی فوری به يک هدف در شما شکل می‌گيرد، بايد به خودتان فشار آوريد که ظرف مدت پنج ثانيه وارد عمل شويد؛ در غير اين صورت مغزتان ايده موردنظر را از بين خواهد برد.

 

»» در بخشی از کتاب می‌خوانید

من امروز از قانون 5 ثانیه استفاده کردم که شروع کسب‌وکار پرتره‌های اسب و سوارکار را اعلام کنم. سال‌ها بود که می‌خواستم این کار را بکنم، اما فقط مانع خودم می‌شدم. بی‌صبرانه منتظرم و حالا چیزی دارم که به خاطرش دیگر آن دکمه‌ی تکرار زنگ را نزنم! ممنونم مل!

همه‌ی ما سزاوار این هستیم که آنقدر هیجان‌‌زده از خواب بیدار شویم که نخواهیم مثل میکال «آن دکمه‌ی تکرار ساعت را بزنیم». اگر در فکر پرشی مثل او هستید، حواس‌تان باشد که درباره‌ی پرسیدن این سؤال از خودتان کاملا آگاه باشید.

باید از خودتان این سؤال دلی «آیا آماده‌ام که به این کار متعهد شوم؟»، نه این سؤال احساسی «آیا حس می‌کنم برای متعهد شدن به این کار آماده‌ام؟» را بپرسید. هیچ‌‌وقت احساس آمادگی نمی‌کنید؟ وقتی که به سؤال «آیا آماده‌ام که به این کار متعهد شوم؟» پاسخ مثبت بدهید، باید از این قانون استفاده کنید که آن هل آخر را بدهید.

حتی وقتی که آماده باشید، وقتی واقعا انجامش بدهید حس خوبی نخواهید داشت. از تاد در استرالیا بپرسید. تاد از خیلی وقت پیش می‌دانست که دقیقا آرزوی چه چیزی را در سر دارد: تربیت بدنی. او همیشه رویای تدریس آن و داشتن کسب‌و‌کار آموزش شخصی خودش را داشت. در دبیرستان، تاد می‌دانست که می‌خواهد در تربیت بدنی تحصیل کند، اما والدینش گفتند: «وای نه، نمی‌تونی همچین کاری بکنی…» آن‌ها به او فشار آوردند که به جای آن دنبال یک رشته‌ی «حرفه‌ای» برود.

چهار سال بعد، تاد در برنامه‌ی دو رشته‌ای بین حقوق و کسب‌و‌کار سال آخری بود. دلش هیچ‌‌وقت با این کار نبود. به قول خود تاد در ایمیلی که به من داد، آن «صدای آرام» همیشه در پس سرش «در سکوت» طنین‌انداز می‌شد. چرا در این رشته ماند؟

معرفی کتاب »» کتاب اثر مرکب

جملات زیبا از کتاب قانون 5 ثانیه

 

»» جملات زیبا از کتاب قانون 5 ثانیه

اگر برای رسیدن به هدفی، قصد انجام کاری را کردید، باید به صورت فیزیکی و سریع اقدام کنید، در غیر این صورت، مغزتان آن ایده را نابود خواهد کرد (آن را به شکلی اشتباه یا غیرضروری جلوه می دهد).

«اگر به دنبال کسی می گردید که زندگی تان را متحول کند، توی آینه نگاه کنید.»

قرار است چیزی جالب توجه یاد بگیرید: متحول کردن زندگی تان فقط پنج ثانیه زمان نیاز دارد. شبیه شعارهای تبلیغاتی است، نه؟ اما این طور نیست. این نوعی علم است. این را به شما اثبات می کنم. شما هر بار با تصمیمی پنج ثانیه ای زندگی تان را تغییر می دهید. در واقع، این تنها روش موجود برای متحول شدن شماست.

این داستان واقعی قانون پنج ثانیه ای است: این قانون چیست، چگونه کار می کند و چگونه زندگی مردم را در سرتاسر دنیا متحول کرده است. یادگیری این قانونْ راحت و تاثیر آن شگرف است. این قانون راز ایجاد تحول در همه چیز است. وقتی آن را یاد بگیرید، می توانید بلافاصله به کارگیری آن را آغاز کنید. این قانون به شما کمک می کند تا با شهامت و اعتمادبه نفس هرروزه زندگی کنید، عشق بورزید، کار کنید و حرف بزنید. کافی ست یک بار قانون را به کار ببندید تا برای همیشه آماده به خدمت تان باشد.

قانون پنج ثانیه ای را در برهه ای از زندگی ام که همه چیز داشت از هم می پاشید، خلق کردم. وقتی می گویم «همه چیز» ، منظورم این هاست: زندگی زناشویی ام، وضعیت مالی ام، حرفه ام و عزت نفسم همه و همه در بدترین شرایط قرار داشتند. مشکلاتم به حدی بزرگ به نظر می رسیدند که حتی صبح ها از رختخواب بیرون آمدن برایم مثل جان کندن سخت بود. اینجا بود که قانون پا به عرصه ی وجود گذاشت؛ این قانون را ابداع کردم تا عادت فشردن دکمهی تکرار زنگ ساعت را ترک کنم.

قرار است چیزی استثنایی یاد بگیرید: فقط پنج ثانیه طول می کشد که زندگیتان را عوض کنید. شبیه دوز و کلک است، نه؟ اینطور نیست. کاملا علمی است. ثابت می کنم. شما زندگیتان را با تصمیمات پنج ثانیه ای تغییر می دهید. در واقع، فقط همین یک جور تغییر را داریم.

همه‌ی رویاهای ما می‌توانند به حقیقت بپیوندند اگر شجاعت پیگیری آن‌ها را داشته باشیم.

من قانون 5 ثانیه را زمانی ساختم که همه چیز در زندگی ام داشت از هم می پاشید. و منظورم از همه چیز، دقیقا همه چیز است: ازدواجم، اوضاع مالی، شغلم، و عزت نفسم به فلاکت افتاده بود. مشکلات آنقدر به نظرم بزرگ می آمدند که هر صبح برای بیرون آمدن از رختخواب باید با خودم کلنجار می رفتم. در واقع این قانون را برای این اختراع کردم که به من کمک کند عادت زدن روی دکمه ی تأخیر زنگ بیداری را ترک کنم. وقتی هفت سال پیش، برای اولین بار از این قانون استفاده کردم، فکر می کردم احمقانه است. نمی دانستم که روش فراشناختی قدرتمندی اختراع کرده ام که همه چیز زندگی، کار و حسم نسبت به خودم را عوض می کند.

از صمیم قلب حرف بزن، حتی اگر صدایت بلرزد.

همیشه کسی هست که قدر شما را نمی‌داند. نگذارید این فرد خود شما باشد.

ترسیدن ایرادی ندارد. ترسیدن به معنای این است که قرار است کاری واقعا شجاعانه انجام دهید.

برای شروع نیازی به آماده‌ شدن نیست. نمی‌خواد آماده شی، شروع کن!


> لینک کتاب قانون 5 ثانیه در سایت آمازون

> لینک کتاب قانون 5 ثانیه در سایت گودریدز


# خرید کتاب قانون 5 ثانیه با تخفیف

 

خرید کتاب قانون 5 ثانیه ترجمه افشین چایچی نصرتی (نشر نوین)

خرید کتاب قانون 5 ثانیه (پرفروش‌ترین‌)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب قانون 5 ثانیه را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب قانون 5 ثانیه

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.38 ( 2 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب ایده عالی مستدام
منبع
incwilkipedia

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا