تاریخ

کتاب انسان خردمند

یووال نوح هراری

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر (به زبان عبری: קיצור תולדות האנושות) کتابی نوشته یووال نوح هراری (Yuval Noah Harari) است که در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار به زبان عبری در اسرائیل و در سال ۲۰۱۴ به زبان انگلیسی منتشر شد. این کتاب را نشر چشمه با ترجمه محسن مینوخرد و نشر نو با ترجمه نیک گرگین به فارسی در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده‌اند. هرری از کتاب اسلحه میکروب و فولاد (۱۹۹۷) به عنوان یکی از منابع الهام بخش خود نام می‌برد که نشان داد «می‌شود سؤال‌های بزرگ پرسید، و به صورت علمی به آن‌ها پاسخ داد».

بخشی از کتاب صوتی انسان خردمند

ناشر صوتی: نوار گوینده: محسن خدری ناشر چاپی:

کتاب انسان خردمند (تاریخ مختصر بشر)، اثری علمی و فلسفی نوشته ی یووال نوح هراری است که نخستین بار در سال 2011 به انتشار رسید. صدهزار سال پیش، حداقل شش گونه از انسان ها بر روی زمین زندگی می کردند اما امروزه فقط یکی از آن گونه ها باقی مانده است: هوموسیپین ها یا انسان های خردمند. گونه ی ما چگونه در نبرد بقا به پیروزی رسید؟ دکتر هراری در این کتاب به کل تاریخ بشر می پردازد و از اولین انسان ها گرفته تا نقاط تحول بنیادین و گاها مشکل آفرین انقلاب های شناختی، کشاورزی و علمی را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. او با استفاده از علوم زیست شناسی، مردم شناسی، دیرینه شناسی و اقتصاد، بر این موضوع تمرکز می کند که چگونه فراز و نشیب های تاریخ، جوامع بشری، حیوانات و گیاهان پیرامون و حتی شخصیت های ما را شکل داده است. آیا ما در طول تاریخ به موجودات خوشحال تر و سعادتمندتری تبدیل شده ایم؟ آیا اصلا می توانیم رفتارمان را از قید و بند وراثت و نیاکانمان رها سازیم؟ آیا کاری از دست ما برای تأثیر بر قرن های آینده برمی آید؟

معرفی کتاب »»  شدن

کتاب انسان خردمند یووال نوح هراری

 

>> خلاصه کتاب انسان خردمند نوشته یووال نوح هراری

هرری تاریخ انسان را از زمان فرگشت انسان باستان در عصر سنگ تا قرن بیست و یکم مرور می‌کند. وی تاریخ را به چهار بخش تقسیم می‌کند: انقلاب شناختی، انقلاب کشاورزی، وحدت انسان‌ها و انقلاب علمی. بحث اصلی هرری این است که انسان‌های هوشمند به این دلیل بر جهان حاکم شده‌اند که تنها حیوانی هستند که می‌توانند در تعداد بالا با انعطاف بالایی همکاری کنند. او استدلال می‌کند که انسانهای ماقبل تاریخ ممکن است مرتکب یک نسل‌کشی عظیم شده باشند که منجر به انقراض گونه‌های دیگر انسان مانند نئاندرتال‌ها شده‌باشد.

او در ادامه استدلال می‌کند دلیل این‌که انسان‌های هوشمند می‌توانند با انعطاف‌پذیری زیادی همکاری کنند این است که می‌توانند به چیزهایی که فقط در تخیلاتشان وجود دارد، مانند خدایان، ملت‌ها، پول و حقوق بشر، باور پیدا کنند. هرری ادعا می‌کند که تمام سیستم‌های بزرگ همکاری مانند ادیان، ساختارهای سیاسی، شبکه‌های داد و ستد و مؤسسات قضایی در نهایت بر اساس تخیلات انسانی بنا شده‌اند.

دیگر بحث‌های برجسته هرری این است که پول در واقع یک سیستم اعتماد متقابل است؛ همچنین سیستم‌های سیاسی و اقتصادی در واقع شبه‌مذهبی هستند و تنها تئوری‌های اقتصادی یا ایدئولوژیکی نیستند. بحث دیگر این است که انقلاب کشاورزی به عنوان یک وعدهٔ لوکس شروع شد، اما در واقع تله‌ای بود که باعث شد زندگی مردم از قبل بدتر شد. همچنین امپراتوری موفق‌ترین نظام سیاسی در ۲۰۰۰ سال اخیر بوده‌است؛ و این که پول، امپراتوری و مذاهب قدرت‌هایی هستند که جهان را متحد می‌کنند.

همچنین گفته می‌شود که رفتار انسان نسبت به حیوانات اهلی از بدترین جنایات بشری در طول تاریخ است. همین‌طور بحث شده‌است که مردم امروز به میزان قابل توجهی شادتر از ادوار گذشته نیستند؛ و این که انسان‌ها در حال حاضر در روند ارتقای خود به جایگاه خدایان هستند. در واقع هراری بر این نکته تأکید می‌کند که دلیل برتری انسان بر سایر موجودت داشتن شعور و آگاهی بالاتر نسبت به آنها نبوده بلکه انسانها قادر به همکاری مشترک در سطوح جمعیتی بالاتری می‌باشند و آنچه باعث چیرگی انسان بر محیط پیرامون خود کرده داشتن آگاهی بین‌الاذهانی بوده والا انسان به تنهایی شاید نسبت به سایر موجودات کم توانتر بوده باشد.

>> درباره یووال نوح هراری

یووال نوح هراری

پیش گفتار هر کتاب شامل اطلاعات مهمی درباره نویسنده و هدف از نگارش کتاب است، که معمولا ما ایرانی ها عادت داریم آن را نخوانیم! اما شما این کار را نکنید. اینکه چه کسی کتابی را نوشته و چقدر گفته هایش صحت دارند، بسیار مهم است.

یووال نوح هراری یک تاریخ دان اسرائیلی است، که در دانشگاه عبری اورشلیم نیز درس تاریخ را تدریس می کند. هراری تا کنون کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده، معروف ترین آنها «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» می باشند.

وی مدرک دکترای خود را از آکسفورد گرفته است. هراری در سال های 2009 و 2012 توانسته جایزه «پولانسکی» را دریافت کند و همچنین در سال 2011 توانست جایزه «انجمن تاریخ نظامی میکادو» را از آن خود کند. از دیگر افتخارات وی می توان به «عضویت در فرهنگستان علوم اسرائیل» اشاره کرد.

از دیگر آثار هراری که به فارسی ترجمه شده اند، می توان به این موارد اشاره کرد: «ساپی ینس: گشت و گذاری در تاریخ بشر»، «انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده»، «احساس خشنودی» و «بزرگترین شیادی تاریخ».

>> فهرست کتاب

بخش اول: انقلاب شناختی

 • موجود بی‌اهمیت
 • درخت دانش
 • یک روز از زندگی آدم و حوا
 • طوفان بزرگ

بخش دوم: انقلاب کشاورزی

 • بزرگ‌ترین فریب تاریخ
 • ساختن اهرام
 • اضافه بار حافظه
 • در تاریخ عدالتی نیست

بخش سوم: وحدت بشر

 • پیکان تاریخ
 • رایحه پول
 • بینش‌های امپراتوری
 • قانون دین
 • راز موفقیت

بخش چهارم: انقلاب علمی

 • کشف نادانی
 • پیوند علم و امپراتوری
 • کیش سرمایه‌داری
 • چرخ‌های صنعت
 • انقلاب دائمی
 • و تا آخر عمر به خوبی و خوشی زندگی کردند
 • فرجام خردمند
 • و کلام آخر: موجودی که خدا شد
معرفی کتاب »»  هفت عادت مردمان موثر

کتاب انسان خردمند

 

>> جملات زیبای کتاب انسان خردمند

یک شهر کوهستانی کوچک و کم اهمیت به اسم نومانتیا، که سکونتگاه سلتی های بومی شبه جزیره بود، به خود جرأت داده بود از یوغ رومیان رها شود. در آن زمان روم، بعد از چیرگی بر امپراتوری های مقدونیه و سلوکیه و مطیع کردن کشورشهرهای مغرور یونان و ویران کردن کارتاژ، فرمانروای بلامنازع تمام مناطق مدیترانه بود. مردم نومانتیا هیچ امتیاز برجسته ای نداشتند، بجز عشقی آتشین به آزادی و زمین نامساعد سکونتگاهشان. اما لژیون های رومی را یکی پس از دیگری به عقب نشینی خفت باری وا می داشتند.

چرا مردم خود را با غذاهای پرکالری که برای جسمشان هم مضر است خفه می‌کنند؟ جوامع مرفه امروزی درگیر بلای چاقی هستند که به سرعت دارد به کشورهای در حال رشد هم سرایت می‌کند. تا وقتی که عادات غذایی نیاکان خوراک جویان را بررسی نکنیم، یافتن علت زیاده‌روی ما در خوردن غذاهای پرچرب و بسیار شیرین معما باقی می‌ماند. در علفزارهای استوایی و جنگل‌هایی که آن‌ها سکونت داشتند غذاهای شیرین پرکالری بسیار کمیاب و منابع غذایی به طور کلی کم بود. ۳۰هزار سال پیش، «خوراک‌جو»ی عادی تنها به یک نوع غذای شیرین دسترسی داشت و آن میوه‌های رسیده بود. اگر یک زن عصر حجری به یک درخت پر از انجیر برمی‌خورد منطقی‌ترین کار این بود که، قبل از آن که بابون‌های محلی آن درخت را لخت کنند، تا جایی که می‌تواند از آن انجیرها بخورد. غریزه زیاده‌روی در خوردن غذاهای پرکالری جزئی از ژن‌های ما شد. امروزه ما شاید در آپارتمان‌های بسیار بلند با یخچال‌هایی پر از غذا زندگی کنیم، ولی دی‌ان‌ای ما هنوز گمان می‌کند که در علفزارهای استوایی به سر می‌برد. برای همین است که اگر یک لیوان بستنی در یخچال پیدا کنیم آن را کامل می‌بلعیم و پشتش هم یک شیشه بزرگ نوشابه را تا ته سر می‌کشیم.

این که در فرآیند تکامل، مغزهای بزرگتر باید برگزیده شوند ممکن است برای ما بدیهی به نظر برسد. ما به قدری مجذوب هوش و ذکاوت زیاد خود هستیم که گمان می کنیم تا جایی که به قدرت مغز مربوط می شود، هرچه بیشتر بهتر. اما اگر این طور بود، روند تکامل گربه سانان به گربهایی می انجامید که قابلیت حساب کردن داشته باشند. چرا در میان تمام جانداران فقط جنس انسان است که به چنین دستگاه بزرگی برای اندیشیدن دست یافته است؟

۱۵۰هزار سال قبل، انسان‌ها با وجود استفاده از آتش هنوز موجوداتی کم‌اهمیت بودند. حالا دیگر می‌توانستند شیرها را فراری دهند، خود را در شب‌های سرد گرم کنند، و جنگلی را به آتش بکشند. اما اگر همه گونه‌های انسانیِ موجود را به حساب آوریم، شاید تعدادشان هنوز از یک میلیون انسانِ ساکن در مجمع‌الجزایر اندونزی و شبه‌جزیره ایبری فراتر نمی‌رفت؛ این یعنی صرفا یک نقطه روی صفحه رادار زیستبومی.

انسان خردمند یک راز آزاردهنده تر را هم پنهان نگه داشت. ما نه تنها خویشاوندان بدوی بسیاری داشته ایم بلکه روزگاری صاحب خواهر و برادرهای زیادی هم بوده ایم. ما به این فکر عادت کرده ایم که تنها موجودات بشری هستیم، زیرا گونه ی ما در طی ده هزار سال اخیر به واقع تنها گونه ی بشری روی زمین بوده است. اما مفهوم واقعی واژه ی بشر، «جانداری از جنس انسان» است و در گذشته گونه های متعدد دیگری از این جنس، علاوه بر انسان خردمند، وجود داشته است. به علاوه، همانطور که در فصل آخر کتاب خواهد آمد، این امکان وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور با موجوداتی بشری سر و کار داشته باشیم که «خردمند» نیستند.

انقلاب کشاورزی یکی از بحث‌برانگیزترین وقایع تاریخ است. بعضی طرفداران دو آتشه آن ادعا می‌کنند که این انقلاب بشر را در مسیر رفاه و ترقی قرار داد. دیگران آن را منجر به تباهی بشر می‌دانند و معتقدند که نقطه عطف سرنوشت‌سازی بود که باعث شد انسان خردمند همزیستی صمیمانه خود با طبیعت را رها کند و به سوی حرص و آز و ازخودبیگانگی بشتابد. این مسیر، به هر سمتی که بود، راه برگشتی نداشت. کشاورزی جمعیت را چنان به سرعت و از اساس افزایش داد  که هر جامعه کشاورزی پیچیده‌ای اگر به شکار و گردآوری خوراک بازمی‌گشت دیگر نمی‌توانست مثل سابق به بقای خود ادامه دهد.

در دوران کنونی، اندک تفاوتی در رنگ پوست یا گویش یا دین کافی است تا یک گروه از انسان‌های خردمند دست به نابودی گروهی دیگر بزند. آیا انسان‌های خردمند اولیه در مقابل گونه‌های انسانیِ کاملاً متفاوت با خود تحمل و رواداریِ بیشتری داشتند؟ این احتمال هست که رویارویی انسان‌های خردمند با نئاندرتال‌ها منجر به اولین و مهم‌ترین پاکسازی قومی تاریخ شده باشد.


> لینک کتاب انسان خردمند در سایت آمازون

> لینک کتاب انسان خردمند در سایت گاردین


# خرید کتاب انسان خردمند با تخفیف

خرید کتاب انسان خردمند ترجمه نیک گرگین

دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب انسان خردمند را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب انسان خردمند

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.6 ( 2 رای)
منبع
iranketabwikipedia
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن