موفقیت

کتاب پدر پولدار پدر بی پول

رابرت کیوساکی

پدر پولدار پدر بی پول (rich dad poor dad) مشهورترین اثر رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) و شارون لیچر (Sharon Lechter)، سخنرانان انگیزشی و کارشناس کسب و کار است. این کتاب در لیست ۱۰ کتاب پرفروش دنیا در سال ۲۰۰۱ میلادی در روزنامه‌های وال استریت ژورنال، یواس‌ای تودی و نیویورک تایمز می‌باشد. کتاب پدر پولدار پدر بی پول موفق به فروش 3۶میلیون نسخه تا سال ۲۰۱8 شده‌است. کیوساکی در این کتاب داستان دو پدر خود را نقل می کند: پدر واقعی اش، که او را «پدر بی پول» می نامد، و پدر بهترین دوستش که به راهنما و «پدر پولدار» او تبدیل شد. یکی از این مردان، تحصیل کرده بود و تمام عمر خود را به عنوان یک کارمند گذرانده بود، در حالی که دیگری، از تجارب خود در زندگی درس آموخته بود و مسیر کارآفرینی را طی می کرد؛ مسیری که او را به یکی از ثروتمندترین مردان در هاوایی تبدیل کرد. کیوساکی در کتاب کتاب پدر پولدار پدر بی پول به ما نشان می دهد که چگونه این دو مرد با نگرش کاملا متفاوت خود نسبت به پول، سرمایه گذاری و تجارت، به شیوه ی تفکر او به پول شکل دادند. همچنین این کتاب در مقاله بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب پدر پولدار پدر بی پول


»» درباره کتاب پدر پولدار پدر بی پول

ایده‌هایی که وی در کتاب پدر پولدار پدر بی پول مطرح کرده به نظر خیلی از والدین، عجیب و خشک می‌آید. بسیاری از والدین همین طوری هم برای پایبند کردن بچه‌ها در مدرسه مشکل دارند. اگر فرزندانتان را تشویق کنید که کارمند خوبی باشند آن وقت آن‌ها را مجبور کرده‌اید که بیشتر از آنچه سهم‌شان است مالیات به جیب دولت بریزند و در عوض هم انتظار مقرری بازنشستگی ناچیزی را بکشند یا اصلاً منتظر مقرری گرفتن هم نمانند. درست است که مالیات قسمت اعظم هزینه‌های افراد را تشکیل می‌دهد. در واقع بیشتر خانواده‌ها از ماه ژانویه تا اواسط ماه می را برای دولت کار می‌کنند تا بلکه بتوانند مالیات‌هایشان را بپردازند. ما الان به ایده‌های جدید نیاز داریم و این کتاب همان نوع ایده‌ها را در دسترس شما قرار می‌دهد.

رابرت ادعا دارد که ثروتمندان آموزش‌های متفاوتی به فرزندانشان می‌دهند. آن‌ها در خانه و دور میز شام به بچه‌ها آموزش می‌دهند. شاید ایده‌هایی که در کتاب پدر پولدار پدر بی پول آورده شده‌اند از آن نوع چیزهایی نباشند که شما با فرزندانتان بخواهید در موردشان بحث کنید اما همین که حاضر شده‌اید نگاهی به آن‌ها بیندازید جای شکر دارد. باز هم در مورد ایده‌های مشابه به جستجو بپردازید. ما باید دانش و معلومات جدیدتری را به فرزندانمان توصیه کنیم. ما به ایده‌های جدید و آموزش‌های متفاوتی نیازمندیم. شاید چندان ایده‌ی بدی نباشد اگر به فرزندانمان بگوییم که همزمان با کارمند خوبی بودن تلاش کنند تا صاحب شرکت سرمایه‌گذاری شخصی‌شان هم باشند.

اگر شمایی که کتاب پدر پولدار پدر بی پول را می‌خوانید باغبان یا سرایدار هستید یا حتی بیکارید باز هم می‌توانید به خودتان آموزش بدهید و به آن‌هایی که دوستشان دارد یاد بدهید تا از لحاظ مالی بتوانند از خودشان محافظت کنند. یادتان باشد که هوش مالی یک روند ذهنی است که طی آن ما می‌توانیم مشکلات مالی مان را حل کنیم.

امروزه ما با تغییرات جهانی و تکنولوژیکی زیادی مواجه هستیم که بسیار وسیع هستند و حتی وسیع‌تر از تمام تغییراتی هستند که تا کنون با آن‌ها مواجه بوده‌ایم. هیچ کسی جام جهان‌نما ندارد اما از یک چیز می‌توان مطمئن بود و آن هم اینکه تغییرات در راهند که ما در باورمان هم نمی‌گنجد. چه کسی می‌داند در آینده با چه چیزهایی مواجه خواهیم شد؟ اما هر اتفاقی هم که بیفتد ما دو انتخاب اساسی پیش رویمان داریم یا آنکه محتاطانه رفتار کنیم یا اینکه هوشمندانه به پیش رویم و آن کار را با آماده‌سازی خودمان و کسب آموزش‌های لازم و بکارگیری نبوغ مالی خود و فرزندانمان انجام دهیم.

رابرت کیوساکی معتقد است دلیل مشکلات اکثر مردم این است که سال‌ها در مدرسه درس خوانده‌اند، اما هیچ چیز در مورد پول یاد نگرفته‌اند. وی می گوید: که مردم یاد می‌گیرند تا برای پول کار کنند، اما هرگز یاد نمی‌گیرند، کاری کنند تا پول برایشان کار کند.

درباره کتاب پدر پولدار پدر بی پول

 

»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم

من دو پدر داشتم که یکی پولدار بود و دیگری بی پول. یکی از آن‌ها تحصیلات عالیه داشت و بسیار با هوش بود وی دارای مدرک دکترا بود و 4 سال دوره‌ی لیسانس را ظرف مدت کمتر از دو سال طی کرده بود. وی سپس برای تکمیل تحصیلاتش به دانشگاه‌های استنفورد شیکاگو و نورث وسترن رفته بود و تمامی دوره‌ی تحصیلش را با بورسیه گذرانده بود. پدر دیگرم حتی کلاس هشتم را هم تمام نکرده بود.

هر دوی این مردان در زمینه‌ی شغلی خودشان که تمام زندگی‌شان را صرف آن کردند بسیار موفق عمل کردند. هر دوی آن‌ها هم درآمد قابل توجهی داشتند. با این همه یکی از آن‌ها از نظر مالی تمام عمر درگیر مشکلات بود. دیگر هم یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی شد. یکی از آن‌ها وقتی فوت کرد ده‌ها میلیون دلار برای خانواده‌اش و کلیسایی که برای اجرای مراسم مذهبی به آن می‌رفت و مؤسسات خیریه به جای گذاشت. دیگری هم کلی قبض و صورت حساب به ارث گذاشت که باید پرداخت می‌شدند.

هر دوی این مردها قوی، کاری، دانا و تاثیرگذار بودند. هر دوی آن‌ها به من مشاوره می‌دادند اما موضوع مشورت‌شان یکی نبود. هر دوی آن‌ها قویاً به آموزش اعتقاد داشتند اما منظورشان از آموزش یکی نبود.

اگر قرار بود فقط یکی از این دو پدرم باشد باید توصیه‌هایش را یا قبول می‌کردم یا رد. با وجود دارا بودن دو پدر از این بخت برخوردار بودم که دیدگاه‌های متفاوت یک پدر پولدار و یک پدر بی پول را با هم مقایسه کنم.

 

»» درباره رابرت کیوساکی

رابرت تورو کیوساکی (Robert Toru Kiyosaki) (زاده ۸ آوریل ۱۹۴۷) سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول است. همچنین کتاب کسب ثروت به روش پدر پولدار نیز که در واقع، ادامه مباحث کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول می‌باشد، از آثار اوست.

رابرت کیوساکی در هاوایی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. او چهارمین نسل از یک خانوادهٔ دورگه ژاپنی–آمریکایی است. خانواده‌اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته مملکت بودند. پدرش رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود. رابرت پس از پایان دوره دبیرستان، در نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین نظامی به ویتنام رفت.

همسر او کیم کیوساکی است که به رابرت کیوساکی در نوشتن کتاب‌هایش کمک می‌کند.

کیوساکی در ستونی که برای مجله جتست نوشت از دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حمایت کرد. کیوساکی گفت که در ۲۰۰۶ نامزدی ترامپ را پیش‌بینی می‌کرده‌است. به گفتهٔ او ترامپ نامزدی است که می‌داند چطور شغل ایجاد کند و پول بسازد. او از نفوذ کافی برای اقناع کنگره برای پایین آوردن مالیات شرکت‌ها برخوردار است.

در بازگشت از ویتنام، زندگی مالی و تجاری رابرت آغاز شد. در سال ۱۹۷۷، او شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف پول‌های مردانه را که ترکیبی از نایلون و ولکرو بود به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک فراوردهٔ مولتی‌میلیون‌دلاری جهانی تبدیل شد. مشاور اقتصادی در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون. او محصولاتش در مجلاتی چون رانرز ورلد، جنتلمن کوارترلی، سکسس مگزین و نیوزویک و حتی پلی‌بوی مشهور شد.

فعالیت‌ های آموزشی

پس از دست کشیدن از کار تجارت، مؤسسه‌ای به نام مؤسسهٔ بین‌المللی آموزش با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول بوده و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد.

با بازنشسته شدن در سن ۴۷ سالگی، رابرت به آنچه بیش از همه مورد علاقه‌اش بود –یعنی سرمایه‌گذاری– روی آورد. به دلیل نگرانی فراوانی که از خلاء در حال رشد میان داراها و ندارها داشت، به خلق بازی «پول در گردش» پرداخت، که به آموزش پول اختصاص دارد. آموزش شناخت پول و کار با آن، بیش از اینکه تنها توسط قشر پولدار جامعه درک شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، مورد استقبال سایر قشرها نیز قرار گرفت.

رابرت کیوساکی می‌گوید: «علت عمده‌ای که باعث می‌شود غالب مردم در تنگناهای مالی به‌سربرند این است که آنان سال‌های سال از عمر خود را در مدارس به سر می‌برند؛ اما درخصوص پول هیچ چیز یادنمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یادمی‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یادنمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.»

گو این که حرفه رابرت بر مستغلات و رشد دادن شرکت‌های کم سرمایه استوار بود؛ اما در مؤسسه آموزشی او، مهم‌ترین چیزی که تعلیم داده می‌شود، عشق و استقامت است. او این آموزش را با کمک گرفتن افرادی چون اگ مندینو، زیگ زیگلار و آنتونی رابینز انجام می‌دهد. پیام اصلی رابرت کیوساکی این است که: «مسئولیت امور مالی‌ات را خودت بر عهده بگیر یا این که تا آخر عمر پذیرای دستورالعمل‌ها و فرمایش‌های دیگران باش. دست خودت است که ارباب پول باشی یا برده اش شوی.»

رابرت کلاس‌هایی دارد که از ۱ ساعت تا ۳ روز طول می‌کشند و در آن‌ها به مردم دربارهٔ رموز ثروتمند شدن آموزش می‌دهد. سوژهٔ کلاس‌های او شامل: «سرمایه‌گذاری با بالاترین بهره و کمترین ریسک»، «چگونه به فرزندانمان آموزش دهیم پولدار شوند» و «تأسیس شرکت‌ها و واگذاری آن‌ها» می‌شود. پیام اصلی رابرت در کلاس‌هایش این است که: «نبوغ مالی را که در وجودتان خوابیده‌است، بیدار کنید. این نبوغ و استعداد آماده سر برآوردن است.»

سخنران و نویسنده مشهور، آنتونی رابینز در مورد کیوساکی می‌گوید: «کار رابرت کیوساکی در امر آموزش، کاری نیرومند، عمیق، شگرف و دگرگون‌کننده است. من در برابر تلاش‌هایش سر تعظیم فرو می‌آورم و به تمام مردم، شرکت در این کلاس‌ها را توصیه می‌کنم.» از جمله نوآوری‌های دیگر رابرت کیوساکی می‌توان به ابداع بازی گردش مالی اشاره کرد. در این بازی بی نظیر به صورت کاملاً مفرح هر فرد می‌توان به صورت عملی با مفاهیم بنیادی اقتصادی آشنا شده و معلومات خود را ارتقاء دهد.

 

»» در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم

«آیا مدارس و دانشگاه‌ها، فرزندان ما را برای زندگی در دنیای واقعی آماده می‌کنند؟ والدین من عادت داشتند بگویند خوب درس بخوان و نمره‌های خوبی بگیر، آن وقت کاری با درآمد بالا پیدا می‌کنی که مزایای خوبی هم داشته باشد. هدف آن‌ها در زندگی این بود که برای من و خواهر بزرگترم امکان دانشگاه رفتن را مهیا کنند تا بدین وسیله ما بزرگترین شانس برای موفق شدن در زندگی واقعی را به دست آورده باشیم. نهایتاً وقتی که مدرک خودم را در ۱۹۶۷ گرفتم و با نمرات بالا جزو شاگرد اول‌های کلاسمان از دانشگاه دولتی فلوریدا فارغ‌التحصیل شدم، والدینم خیالشان راحت شد که به اهدافشان رسیده‌اند. در واقع این بزرگترین دستاورد زندگی‌شان بود که ما تحصیلکرده باشیم. طبق نقشه بزرگی که والدینم برایم طرح‌ریزی کرده بودند، بعد از فارغ‌التحصیلی من در یک شرکت بزرگ حسابداری استخدام شدم و چشم انتظار دوران کاری حرفه‌ای و بازنشستگی خودم در سنین کم بودم».

معرفی کتاب »» کتاب شرکت خلاقیت

جملات زیبا از کتاب پدر پولدار پدر بی پول

 

»» جملات زیبا از کتاب پدر پولدار پدر بی پول

من دو پدر داشتم که یکی پولدار بود و دیگری بی پول. یکی از آن ها تحصیلات عالیه داشت و بسیار با هوش بود وی دارای مدرک دکترا بود و 4 سال دوره ی لیسانس را ظرف مدت کمتر از دو سال طی کرده بود. وی سپس برای تکمیل تحصیلاتش به دانشگاه های استنفورد شیکاگو و نورث وسترن رفته بود و تمامی دوره ی تحصیلش را با بورسیه گذرانده بود. پدر دیگرم حتی کلاس هشتم را هم تمام نکرده بود. هر دوی این مردان در زمینه ی شغلی خودشان که تمام زندگی شان را صرف آن کردند بسیار موفق عمل کردند. هر دوی آن ها هم درآمد قابل توجهی داشتند. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

افراد پس از آنکه مطالعه کردند و از نظر مالی با سواد شدند باز هم ممکن است سر راهشان با موانعی مواجه شوند که از دستیابی‌شان به استقلال مالی جلوگیری می‌کند. پنج دلیل مهم وجود دارد که چرا افراد با سواد از نظر مالی باز هم نمی‌توانند مقدار دارایی‌های ستون دارایی‌هایشان را افزایش بدهند، ستون‌های دارایی‌ای که می‌توانند مبالغ در گردش هنگفتی برای آنها به ارمغان بیاورند. ستون دارایی‌هایی که به آنها امکان داشتن زندگی‌ای را بدهد که همیشه آرزویش را داشته‌اند( به جای اینکه زندگی‌ای داشته باشند که در آن، تمام وقت برای پرداخت هزینه‌های قبوض و صورت حساب‌ها کار کنند). پنج دلیل عمده عبارت است از‌:

۱- ترس

۲- بدبینی

۳- تنبلی

۴- عادات بد

۵- تکبر

اگر بفهمی که دلیل مشکلاتت خودت هستی آنوقت خودت را عوض می‌کنی، چیز یاد می‌گیری و عاقل‌تر می‌شوی. خیلی از مردم انتظار دارند همه آدمهای دنیا به غیر از خودشان عوض شوند.‌ اما بگذار بهت بگویم که تغییر دادن خودت از بقیه آسان‌تر است. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

با این همه یکی از آن ها از نظر مالی تمام عمر درگیر مشکلات بود. دیگر هم یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی شد. یکی از آن ها وقتی فوت کرد ده ها میلیون دلار برای خانواده اش و کلیسایی که برای اجرای مراسم مذهبی به آن می رفت و موسسات خیریه به جای گذاشت. دیگری هم کلی قبض و صورت حساب به ارث گذاشت که باید پرداخت می شدند. هر دوی این مردها قوی، کاری، دانا و تاثیرگذار بودند. هر دوی آن ها به من مشاوره می دادند اما موضوع مشورت شان یکی نبود. هر دوی آن ها قویا به آموزش اعتقاد داشتند اما منظورشان از آموزش یکی نبود. اگر قرار بود فقط یکی از این دو پدرم باشد باید توصیه هایش را یا قبول می کردم یا رد. با وجود دارا بودن دو پدر از این بخت برخوردار بودم که دیدگاه های متفاوت یک پدر پولدار و یک پدر بی پول را با هم مقایسه کنم. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

اگر متوجه شدی که در چاله‌ای که کنده‌ای افتاده‌ای دست از کندن بیشتر بکش

در تمام سال‌های زندگی‌ام نیز هرگز ثروتمندی را ندیدم که حتی برای یکبار هم شده پولش را از دست نداده باشد.

به عنوان نمونه یکی از پدر‌ها همیشه می‌گفت ” من از پس خرید فلان چیز بر نمی‌آیم ” و دیگری، گفتن این کلمات را ممنوع کرده بود و اصرار داشت که من بگویم ” چطور می‌توانم از پس هزینه خرید فلان چیز بربیایم؟”. یکی جمله‌اش اخباری بود و دیگری به صورت سؤالی آنرا مطرح می‌کرد. یکی شما را از زحمت فکر کردن راحت می‌کرد و دیگری شما را وادار به تفکر می‌کرد. آن پدرم که سریع پولدار هم شد به من توضیح می‌داد که با گفتن جمله ” من از پس خرید فلان چیز بر نمی‌آیم ” به صورت خود کار مغزت دست از کار می‌کشد. اما با پرسیدن سوال ” چطور می‌توانم از پس هزینه خرید فلان چیز بربیایم؟” ذهنت شروع به کار کردن می‌کند. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

ورشکستگی موقتی است اما فقر همیشگی است.

یکی از پدر‌هایم پیشنهاد می‌کرد ” خوب درس بخوان تا بتوانی در آینده شرکت خوبی پیدا کنی و در آن استخدام شوی ” دیگری می‌گفت ” خوب درس بخوان تا بتوانی در آینده شر کت خوبی پیدا کنی وآنرا بخری. ”

امروزه خطرناک‌ترین توصیه‌ای که می‌توانید به فرزندتان داشته باشید این است که برو مدرسه نمرات خوب بگیر و دنبال کاری امن و مطمئن بگرد.

یک ضرب المثل دیگر تگزاسی می‌گوید ” همه می‌خواهند به بهشت بروند اما هیچ کس دوست ندارد بمیرد. ” خیلی از افراد آرزو دارند که پولدار شوند اما از امکان از دست دادن پول واهمه دارند. بنابراین هیچوقت پولدار نمی‌شوند. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

اگر متوجه شدی که در چاله‌ای که کنده‌ای افتاده‌ای دست از کندن بیشتر بکش.

تمدن‌های بزرگ موقعی سقوط کردند که اختلاف میان دارا و ندار زیاد شد. آمریکا هم در همین مسیر قرار دارد و دارد تبدیل به نمونه‌ای از تکرار تاریخ می‌شود چون ما از تاریخ درس نمی‌گیریم.

یعنی منظورتان این است که خیلی از کارمندان همه حقوقشان را نمی‌گیرند؟
پدر پولدار گفت البته که نمی‌گیرند! همیشه اول دولت سهم‌اش را برمی‌دارد.
پرسیدم دولت چطور این کار را می‌کند؟
پدر پولدار گفت از راه مالیات گرفتن. وقتی حقوق می‌گیری برایت مالیات وضع می‌کنند. وقتی خرج می‌کنی برایت مالیات وضع می‌کنند وقتی پس انداز می‌کنی و حتی وقتی بمیری هم برایت مالیات وضع می‌کنند. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

آدم باهوش کسی است که یا با کسی که با هوش‌تر از خودش است کار می‌کند یا وی را استخدام می‌کند تا برایش کار کند.

خدا احتیاج به دریافت چیزی ندارد‌اما انسان‌ها نیازمند بخشش هستند”. پدر پولدارم غالب اوقات می‌گفت فقرا از ثروتمندان حریص تر هستند. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)

داشتن تحصیلات عالیه و کسب نمرات خوب، دیگر تضمین کننده موفقیت نیست و به نظر می‌آید هیچ کس به جز فرزندان ما متوجه این قضیه نشده است.

مثل الاغی هستند که یک گاری را می‌کشد و صاحبش هویجی را جلوی چشمش گرفته است. شاید صاحب الاغ به این ترتیب به مقصدی که می‌خواهد برسد ‌اما الاغ دارد به دنبال توهم هویج می‌رود. فردا که بیاید الاغ باید دوباره به دنبال هویج برود. (از کتاب پدر پولدار پدر بی پول)


> لینک کتاب پدر پولدار پدر بی پول در سایت آمازون

> لینک کتاب پدر پولدار پدر بی پول در سایت گودریدز


# خرید کتاب پدر پولدار پدر بی پول با تخفیف

 

خرید کتاب پدر پولدار پدر بی پول ترجمه هنگامه خدابنده (نشر طاهریان)

خرید کتاب پدر پولدار پدر بی پول (پرفروش‌ترین‌)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب پدر پولدار پدر بی پول را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب پدر پولدار پدر بی پول

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.73 ( 2 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب خرده‌ عادت‌ ها
منبع
wilkipediaen.wikipediarichdad

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا