زندگی‌نامه

کتاب نبرد من

آدولف هیتلر

نبرد من (My Struggle) نوشته آدولف هیتلر (Adolf Hitler)، بنیانگذار حزب نازی و رهبر آلمان به عنوان آغازگر جنگ جهانی دوم است. این کتاب تحلیلی از وضعیت آلمان در زمان هیتلر از دید او و دورنمای آن در آینده را بازگو می‌کند. هیتلر بر اساس همین دیدگاه‌ها حرکت سیاسی خود را آغاز کرد، به قدرت رسید و سرچشمه رویدادهای تلخی در تاریخ جهان شد.


خرید کتاب نبرد من اثر آدولف هیتلر


»» درباره کتاب نبرد من

کتاب نبرد من تنها کتابی است که انتشار آن در آلمان ممنوع است. آدولف هیتلر در این کتاب دیدگاه‌های خود را بیان کرده، اثری که مبنای برپایی حزب ناسیونالیسم (نازی) شد و جهان را درگیر مصیبتی همه‌گیر کرد.

کتاب نبرد من در آلمان نازی پس از انجیل پرفروش‌ترین کتاب آلمان وقت بوده و برای سال‌ها در مدارس آلمان تدریس می‌شد.

«نبرد من» مانیفست اندیشه‌های تمامیت خواهانه‌ی هیتلر است. اما چرا این سرجوخه سابق ارتش آلمان که اندکی ذوق نقاشی هم داشت به چنین افکاری ره جست؟

پاره‌ى نخست این کتاب زمانى نوشته شد که آدولف هیتلر در دژى نظامى در باواریا زندانى بود. او چگونه راهى آن دژ شد و به چه دلیل؟ پاسخ به این پرسش مهم است، زیرا این کتاب با رویدادهایى سروکار دارد که نویسنده را دچار این گرفتارى کرد و به این دلیل که نویسنده زیر فشارهاى عاطفى ناشى از وقایع تاریخى روزگار خود این کتاب را نوشته است. آن زمان، دوره‌ى خارى و تحقیر آلمان و تا حدودى ادامه‌ى رویدادهایى بود که کمابیش در یک قرن گذشته رخ داده بود؛ این دوره از هنگامى آغاز مى‌شود که ناپلئون امپراطورى کهن آلمان را تکه‌پاره کرد و سربازان فرانسوى تقریبآ سراسر آلمان را به اشغال درآوردند.

پارۀ دوم این کتاب پس از آزادی زودهنگام هیتلر از زندان نوشته شد. با قدرت گرفتن ناسیونال سوسیالیست‌ها در آلمان، فروش و توزیع نبرد من نیز رواج گرفت. از اواسط دهه ۱۹۳۰ کتاب هیتلر به خرج دولت به زوج‌های تازه ازدواج کرده هدیه می‌شد، فروش نسخه‌های دست دوم کتاب ممنوع بود و تدریس آن در مدرسه‌ها به عنوان جزئی از برنامهٔ تبلیغاتی حزب ناسیونال سوسیالیست از همین دوران آغاز شد. از این کتاب تا پایان جنگ دوم جهانی نزدیک به یازده میلیون نسخه انتشار یافت که بخش اعظم آن یا رایگان توزیع، یا به اجبار خریداری شده‌ بود.

معرفی کتاب »» کتاب هابیت

درباره کتاب نبرد من

 

»» بخشی از کتاب

هنگام مشاهده‌ی جریان رویدادهای سیاسی همواره از نقش فعال تبلیغات در حوادث سیاسی سخت یکه می‌خوردم. می‌دیدم که تبلیغات ابزاری است که سوسیالیست‌های مارکسیست خوب می‌دانند که چگونه با استادی و مهارت آن را به‌کار گیرند و چگونه آن را در خدمت کاربردهای عملی درآورند. بنابراین، چندی نگذشت که پی بردم به‌کارگیری درست تبلیغات به خودی خود هنر است و این هنر برای احزاب بورژوایی مثلا ناشناخته است. فقط حزب سوسیالیست مسیحی، به‌ویژه در زمان لوگر، در به‌کارگیری این ابزار قدری کارآیی از خود نشان داد و بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون همین تبلیغات بود.

اما در جریان جنگ بود که بهترین فرصت را داشتیم تا بتوانیم از نتایج عظیم حاصل از نظام تبلیغاتی درست ارزیابی‌ای داشته باشیم. اما در این مورد نیز همه چیز به طرف مقابل واگذار شد و کاری از جانب ما انجام گرفت از بد هم بدتر بود. همین شکست تام و تمام کل نظام اطلاعاتی آلمان بود ــ شکستی که بر هر سرباز کاملا روشن و بدیهی بود ــ که مرا بر آن داشت تا به بررسی مسئله‌ی تبلیغات به راه و روشی جامع و فراگیر بپردازم. فرصت فراوان در اختیار داشتم تا در مورد این موضوع درس عملی بیاموزم؛ زیرا با کمال تأسف باید بگویم که دشمن ما خیلی خوب این درس را آموخته بود. دشمن از کمبود ما به چنان شیوه‌ی کارآمدی بهره‌برداری کرد که کار آن‌ها خود را به‌صورت جلوه‌ی واقعی نبوغ به رخ می‌کشید.

 

»» درباره آدولف هیتلر

آدولف هیتلر رهبر کاریزماتیک حزب ناسیونال‌سوسیالیست کارگران آلمان (حزب نازی) بود. او بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ صدر اعظم آلمان و از ۱۹۳۴ به بعد، هم‌زمان در مقام پیشوای رایش آلمان بزرگ نیز حکومت کرد. وی در یک خانوادهٔ آلمانی در اتریش متولد شد.

هیتلر به عنوان یک کهنه‌سرباز نشان‌دار جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۰ به حزب نازی پیوست. او در سال ۱۹۲۱ به ریاست آن رسید. او در نوامبر ۱۹۲۳ به خاطر شرکت در کودتای نافرجام خیابانی معروف به «کودتای آبجوفروشی مونیخ» به تحمل ۵ سال زندان محکوم شد. او در همین دوران کتاب نبرد من را نوشت. او پس از آزادی از زندان، با ترویج ایده‌های ملی‌گرایی، ضدکمونیستی، یهودستیزی و ایراد سخنرانی‌های پرشور ضد پیمان ورسای، حامیان بسیاری در کشور آلمان به‌دست آورد.

هیتلر و حزبش بعد از اینکه در مجلس آلمان اکثریت شدند در سال ۱۹۳۳ از سوی پاول فن هیندنبورگ به مقام صدراعظمی آلمان منصوب شد. مجموعهٔ ارتشی-صنعتی آلمان در زمان صدارت وی توانست قوای تحلیل‌رفتهٔ این کشور را بازسازی کرده و آن را تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر اروپا در زمان خود کند. هیتلر سیاست خارجی خود را با هدف سیاست لبنسراوم دنبال نمود؛ یکی از دلایل نخست و عمدهٔ وقوع جنگ جهانی دوم تهاجم به کشور ساخته شده لهستان در ۱۹۳۹ بود که در نتیجه، بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ کردند؛ جنگی که بین دو قدرت نیروهای محور و نیروهای متفقین درگرفت و در طی این مدت اروپا و همچنین سایر نقاط دنیا شاهد ویرانی‌ها و تلفات بسیار بود.

آلمان نازی به شوروی کمونیستی نیز حمله وسیعی کرد. اگرچه در عرض سه سال اول، آلمان و نیروهای متحدش مثل ایتالیا و ژاپن، بیشتر مناطق اروپا، بخش‌های قابل‌توجهی از آفریقا، شرق آسیا، و اقیانوسیه را اشغال کردند، اما نیروهای متفقین از سال ۱۹۴۳ به بعد، از نیروهای آلمان نازی، پیشی گرفتند و در سال ۱۹۴۵، رایش آلمان بزرگ را از هر سو محاصره کردند.

هیتلر در ۲۹ آوریل ۱۹۴۵ در روزهای پایانیِ نبرد برلین، با اِوا بِراون که برای سال‌های طولانی معشوقهٔ او بود ازدواج کرد. در ۳۰ آوریل، یعنی یک روز پس از ازدواجش، به همراه همسرش خودکشی کرد.

وصیت نامه هیتلر

مانطور که من در نظر نگرفتم که بتوانم در طول سال‌های مبارزه ازدواج خود را به عهده بگیرم، قبل از پایان زندگی‌ام تصمیم گرفتم تا با دختری که بعد از سال‌ها دوستی وفادارانه، به منظور به اشتراک گذاشتن سرنوشت خود با من ازدواج کنم. با میل خود او را به عنوان همسر خود می‌دانم تا زمان مرگ.

آنچه که من به آن تعلق دارم – تا آنجا که ارزش دارد – متعلق به حزب است. تصمیم‌گیری بعدی من لازم نیست.

نقاشی‌های من در مجموعه‌هایی که من طی سال‌ها خریداری کرده‌ام، هرگز برای اهداف شخصی نبوده، بلکه تنها برای گسترش گالری بزرگ در شهرم یعنی لینتس بوده است. این خالص‌ترین آرزوی من است که ایجاد این گالری به‌درستی انجام شود.

من مارتین بورمن را به عنوان قیم خودم تعیین کردم. او قدرت قانونی کامل برای تصمیم‌گیری دارد. او مجاز است که هر چیزی را که دارای ارزش احساسی است و یا برای حفظ یک زندگی ساده برای برادران و خواهرانم ضروری است، نیز بالاتر از همه برای مادر همسر و همکاران وفادارم که به خوبی شناخته شده‌اند. کسانی که سال‌هاست با کار و فعالیتشان به من کمک کردند.

من و همسرم – به منظور فرار از ننگ رسوایی یا تسلیم – مرگ را انتخاب کردیم. آرزوی ما این است که بلافاصله در نقطه‌ای که من بزرگترین بخش کار روزمره خود را طی دوره خدمات دوازده ساله به مردم انجام دادم، سوزانده شویم.

 

»» در پیشگفتار کتاب آمده است:

«پاره‌ی نخست این کتاب زمانی نوشته شد که نویسنده در دژی نظامی در باواریا زندانی بود. او چگونه راهی دژ شد و به چه دلیل؟ پاسخ به پرسش مهم است، زیرا این کتاب با رویدادهایی سر وکار دارد که نویسنده را دچار این گرفتاری کرد و به این دلیل که نویسنده زیر فشارهای عاطفی ناشی از وقایع تاریخی روزگار خود این کتاب را نوشته است. آن زمان، دوره‌ی خواری و تحقیر آلمان و تا حدودی ادامه‌ی رویدادهایی بود که کمابیش در یک قرن گذشته رخ داده بود؛ این دوره از هنگامی آغاز می‌شود که ناپلئون امپراتوری کهن آلمان را تکه پاره کرد و سربازان فرانسوی تقریبا سراسر آلمان را به اشغال درآوردند.»

معرفی کتاب »» کتاب ارباب حلقه ها

جملات زیبا از کتاب نبرد من

 

»» جملات زیبا از کتاب نبرد من

حکومت غول‌آساى ایالات متحد امریکا، با منابع و ذخایر عظیم خاک بکرش، به مراتب آسیب‌ناپذیرتر از رایش آلمان در محاصره است. اگر روزى برسد که تاسى که سرانجام سرنوشت ملت‌ها را معین مى‌کند در آن کشور ریخته شود، انگلستان اگر تنها بماند سرنوشتى محکوم به مرگ خواهد داشت. بنابراین، انگلستان مشتاقانه دست خود را به سوى عضوى از نژاد زرد دراز خواهد کرد و وارد اتحادى خواهد شد که شاید از نظر نژادى نابخشودنى باشد؛ اما از لحاظ سیاسى نمودار یگانه امکان تحکیم جایگاه جهانى بریتانیا در برابر تحولات شدید و توان‌فرسایى است که در قاره‌ى امریکا روى مى‌دهد.

البته فساد مالی خود در دگرگون کردن یک جامعه، از یک جنگ واقعی موفق تر است!

این که دانش آموز بداند تاریخ وقوع جنگ ها چه زمانی بوده و مارشال چندم در چه تاریخی به دنیا آمده است بی فایده است. چیزی که در جنگ ها مهم هست، علت وقوع جنگ و تحقیق درباره نبردها و حوادث تاریخ است. (از کتاب نبرد من)

مردی که تمام عمر خود را به بدبختی، فقر و ناکامی‌گذرانده نمی‌توانست اجازه دهد که پسرش شغلی غیر از کارمندی را ادامه دهد چون از نظر او برای بدبخت ها راه فراری جز کارمندی نبود.

هر چقدر یک عقیده مخالفان بیشتری داشته باشد طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند

تبلیغات سیاسی اصول خود را دارد، مثلا نباید در تبلیغات، دشمن را به سخره گرفت و او را کوچک کرد.

اعتقاد من همیشه این بود که دوران جوانی بهترین فرصت برای کسب تجربه و سرمایه گذاری برای آینده است و آنان که در سال های کهنسالی پیروز و موفق هستند در دوران جوانی به سرمایه گذاری و کسب تجربه پرداخته اند. (از کتاب نبرد من)

این روزها حتی انسان های ساکن آمازون و سیاه پوستان که دور از تمدن بوده اند و مانند حیوانات زندگی کرده اند با قوانین انسانی آشنا شده‌اند اما یهودیان از آنها هم بی تمدن تر و بی احساس تر عمل می‌کردند.

دولت به معنی ملت است و اگر دولت از ملت نباشد دولت زوال پذیر خواهد بود.

تاریخ بارها به ما نشان داده که ملتی که از راه زور، اسلحه را کنار گذاشتند با بدترین شکل ممکن حقارت و ننگ را پذیرفته است. (از کتاب نبرد من)

طبیعت مرز سیاسی نمی‌شناسد. هرکس قدرت و زور بیشتری داشته باشد می‌تواند طبیعت را مهار کند و هرکس از همه قدرتمندتر باشد می‌تواند همه جهان را داشته باشد.

در سال‌های اول جوانی هیچ چیز به اندازه این که می‌دیدم اداره جهان به دست عده‌ای دلال افتاده مرا تحت تاثیر قرار نمی‌داد. این یعنی در واقع آینده ملت‌ها به برد و باخت دلالان بستگی داشت. (از کتاب نبرد من)

انگلیسی‌ها برای آزادی خود می‌جنگند و اگر اقتصاد خوبی ندارند به خوبی کشورها را با یکدیگر درگیر می‌کنند و اقتصاد آنها را می‌ربایند

زمانی که یک دولت از نظر مالی تحت فشار باشد خیلی راحت می‌توان افکار انقلابی را در آن جامعه گسترش داد.

اعتقاد من همیشه این بود که دوران جوانی بهترین فرصت برای کسب تجربه و سرمایه گذاری برای آینده است و آنان که در سال های کهنسالی پیروز و موفق هستند در دوران جوانی به سرمایه گذاری و کسب تجربه پرداخته اند. (از کتاب نبرد من)

اگر بهترین افراد پیروز شوند ملت به دنبال آنها به پیش می‌روند و اگر در راس امور افرادی فاسد قرار بگیرند ملت مخالفتی نمی‌کنند چرا که توده‌ای که در بین این دو قدرت قرار گرفته اند هرگز اهل مبارزه نیستند.

امروز که بعد از سالها به گذشته خود می‌نگرم دو موضوع نظر من را به خود جلب می‌کند: یکی اشتیاق فراوانم برای ناسیولیست شدن که آن زمان برایش سر از پا نمی‌شناختم و دیگری علاقه به مطالعه تاریخ که باعث می‌شد شب و روز را به خواندن کتب تاریخی اختصاص دهم. (از کتاب نبرد من)

در واقع این شکست است که زمینه یک پیروزی است.

تاریخ بارها به ما نشان داده که ملتی که از راه زور، اسلحه را کنار گذاشتند با بدترین شکل ممکن حقارت و ننگ را پذیرفته است.

بزرگی هر ملت بستگی به ارزش و شخصیت کسانی است که در راس امور قرار دارند و آن را اداره می‌کنند. (از کتاب نبرد من)

یهودیان را تنها می‌توان پارازیت هایی دانست که مانند زالویی از زندگی دیگران تغذیه می‌کنند.

مردان بزرگ به خاطر افکار بزرگ و جدید خود است که تبدیل به مرد بزرگ می‌شوند

اعتقاد من همیشه این بود که دوران جوانی بهترین فرصت برای کسب تجربه و سرمایه گذاری برای آینده است و آنان که در سال های کهنسالی پیروز و موفق هستند در دوران جوانی به سرمایه گذاری و کسب تجربه پرداخته اند. (از کتاب نبرد من)

تعلیمات باید به گونه‌ای توسعه یابد که یک جوان بعد از مدرسه یا دانشگاه به یک فرد آلمانی غیر قابل شکست تبدیل شود. باید در قلب و مغز جوانان نهال اتحاد و ناسیونالیسم و احساس عشق به اجتماع را بارور کرد. در این صورت یک روز درختان برومند به شکل یک ملیت پاک و دارای غرور ملی و قدرت شکست ناپذیر، نمود خواهد کرد

ملتی که خود را تسلیم دیگران کند و اختیار خود را از دست بدهد آینده‌ای جز نابودی خود و آیندگان خود را ندارد

معمولا مردم صلاح کار خود را نمی‌دانند و ناجی خود را نمی‌شناسند و به جای تقویت او شروع به مخالفت و تضعیف او می‌کنند. به این دلیل است که در طول سال‌ها افراد زیادی قیام می‌کنند تا روش جدیدی را به مردم خود آموزش دهند. (از کتاب نبرد من)

تاریخ برای همه مردم به منزله درس عبرت است

انگلیسی‌ها برای آزادی خود می‌جنگند و اگر اقتصاد خوبی ندارند به خوبی کشورها را با یکدیگر درگیر می‌کنند و اقتصاد آنها را می‌ربایند.
ما برای رونق اقتصادی به دنبال متحد با خود هستیم ولی آنها از اتحاد دولت‌های اروپا بهره‌برداری می‌کنند.

جامعه مانند یک زن است که در هر شرایطی به پشتیبانی همسرش نیاز دارد. یک ملت هم مصداق همان زن ناتوان است که به یک رهبر نیاز دارد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد (از کتاب نبرد من)

ملت‌های متمدن با توجه به محدودیت‌های زمین خود، افزایش جمعیت را متوقف می‌کنند

بسیاری از معلمان تاریخ نمی‌دانند که هدف از درس تاریخ آموزش حوادث جنگی به دانش آموزان نیست و حوادث جنگی فایده ای برای دانش آموزان ندارد. این که دانش آموز بداند تاریخ وقوع جنگ ها چه زمانی بوده و مارشال چندم در چه تاریخی به دنیا آمده است بی فایده است. چیزی که در جنگ ها مهم هست، علت وقوع جنگ و تحقیق درباره نبردها و حوادث تاریخ است. (از کتاب نبرد من)

یک جامعه هنگامی‌به درجهٔ اعلای رشد خود می‌رسد که طبقهٔ ممتاز آن جامعه نمونهٔ بهترین مردم باشند و دورهٔ فروپاشی یک جامعه هنگامی‌است که بدترین عوامل در آن حکومت ایجاد قدرت نماید

بعد از سپری کردن آن روزها بود که به این حرف ایمان آوردم که انسان زود به فقر و گرسنگی عادت می‌کند و به همه چیز بدبین می‌شود. آن روزها بسیاری از کارگران را دیده بودم که چون اوضاع خوبی را در روستای خود داشتند با ملت و دولت دوست و مهربان بودند اما بعد از این که به شهر آمده بودند و از یافتن شغل مناسب بازمانده بودند احساس و عواطف انسانی خود را از دست داده بودند و خوی یاغی گری در آنها زنده شده بود و برای امرار معاش خود دست به هر کاری زده بودند. (از کتاب نبرد من)

بدون شک حفظ انسانیت روزی یکی از اساسی‌ترین علل جنگ‌های سخت خواهد بود و انسان که مخلوطی از صفات مختلف مثل خود خواهی و نادانی است یک روز مجبور است برای حفظ انسانیت خود قیام کند. نیازهای انسان هرروز افزایش می‌یابد و او نمی‌تواند از حق و نیازهایش صرف نظر کند و تا سرحد مرگ برای نیازهایش تلاش خواهد کرد.

آنها چند خصوصیت داشتند یکی این که شجاعت مقاومت در مقابل خطر نداشتند و در مواقع خطر فرار را بر قرار ترجیح می‌دادند هم چنین در دو به هم زنی استاد بودند، در مقابل گرانی سریعا اعتراض می‌کردند و برای رسیدن به حق خود در خیابان تجمع می‌کردند و شعار می‌دادند. (از کتاب نبرد من)

بعد از پیدایش یک تفکر و عقیده و مذهب پاک کردن یا از بین بردن آن از طریق نیروی نظامی‌تقریبا غیر ممکن است چون آن فکر مانند خون در رگ و اعصاب افراد آن حزب جریان دارد و انعقاد این خون به وسیله زور و فشار نظامی‌بسیار سخت است.

این که دانش آموز بداند تاریخ وقوع جنگ ها چه زمانی بوده و مارشال چندم در چه تاریخی به دنیا آمده است بی فایده است. چیزی که در جنگ ها مهم هست، علت وقوع جنگ و تحقیق درباره نبردها و حوادث تاریخ است. (از کتاب نبرد من)


> لینک کتاب نبرد من در سایت گودریدز


# خرید کتاب نبرد من با تخفیف

 

خرید کتاب نبرد من ترجمه فرشته اکبرپور (انتشارات نگاه)

مشاهده پرفروش‌ترین‌ نشر کتاب نبرد من 


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب نبرد من را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب نبرد من

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.55 ( 2 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب انسان در جستجوی معنا
منبع
greenlightbookstorehistorywilkipedia

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا