رمان خارجی

کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی (Men are From Mars Woman are From Venus) نوشت جان گری (John Gray)، یکی از پرفروش‌ترین کتب چند سال اخیر در زمینه‌ی روابط زناشویی و شناخت جنس مخالف بوده که به 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. این نسخه کتاب به صورت خلاصه‌وار ارایه شده است.


خرید کتاب مردان مریخی زنان ونوسی


»» در بخشی از مقدمه کتاب درباره پیدایش این اثر می‌خوانیم:

وقتی در عمل متوجه تفاوت‌های زنان و مردان شدم، ناگهان فهمیدم که در زندگی مشترکم نباید چنین درگیری‌هایی پیش بیاید.

آگاهی ما از تفاوت میان زن و مرد روزبه‌روز بیشتر می‌شد و در نتیجه به شیوه‌های جدیدی برای بهبود همه جانبه‌ی روابط زناشویی‌مان دست می‌یافتیم. ما حالا درباره‌ی روابط زناشویی مطالبی می‌دانیم که والدین‌مان نمی‌دانستند و بنابراین نمی‌توانستند آن‌ها را به ما آموزش دهند.

وقتی دریافت‌های جدیدم را درباره‌ی تفاوت میان زنان و مردان در اختیار کسانی گذاشتم که برای مشاوره‌ی زناشویی به من مراجعه می‌کردند، روابط آن‌ها نیز صمیمانه‌تر شد. واقعا هزاران نفر از کسانی که در سمینارهای آخر هفته‌ی من شرکت می‌کردند، توانستند یک شبه روابط زناشویی‌شان را متحول سازند.

پس از گذشت هفت سال زوج‌ها هنوز از مزایای موفقیت‌آمیز این شیوه سخن می‌گویند. عکس‌هایی از زوج‌های خوشبخت و فرزندان‌شان همراه با نامه‌های تشکرآمیز به‌خاطر اینکه زندگی زناشویی‌شان را نجات داده‌ام به دستم می‌رسد.

درست است که عشق به یکدیگر زندگی آن‌ها را نجات داد، اما اگر به شناخت عمیقی از جنس مخالف خود دست نمی‌یافتند، حتما کارشان به طلاق می‌کشید.

برای بهتر شدن روابط زنان و مردان باید تفاوت‌های‌مان را بشناسیم، زیرا چنین شناختی علاوه بر اینکه موجب افزایش عزت نفس و شرافت ما می‌شود، اعتماد متقابل و مسئولیت‌پذیری را در ما برمی‌انگیزد و همکاری و عشق و علاقه‌ی بیشتر را به دنبال دارد. پس از ۲۵۰۰۰ مصاحبه با شرکت کنندگان در سمینارهای روابط زناشویی، اکنون می‌توانم به وضوح تفاوت‌های میان زن و مرد را بیان کنم. با شناخت این تفاوت‌ها خواهید دید که دیوارهای خشم و بی‌اعتمادی فرو می‌ریزد.

معرفی کتاب »» کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

»» درباره کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی (Men are From Mars Woman are From Venus) توضیح می‌دهد که زنان و مردان به رغم وجود تفاوت‌ها می‌توانند شیوه‌هایی را بیاموزند تا به رابطه‌ی عاشقانه و صمیمی دست یابند به همین منظور دکتر جان گری، شیوه‌ها و راهکارهای جدیدی را برای کم کردن تنش‌ها در روابط زناشویی و به وجود آوردن عشق و علاقه در این کتاب بیان می‌کند. مردان مریخی، زنان ونوسی یکی از کامل‌ترین کتاب‌های راهنمای روابط زناشویی و عاطفی بین زوجین در دنیاست.

تصور کنید مرد‌ها از سیاره مریخ و زن‌ها از سیاره ونوس آمده‌اند. سال‌ها پیش روزی از روزها وقتی مریخی‌ها پشت تلسکوپ نشسته بودند و سایر سیارات را رصد می‌کردند، ونوس را کشف کردند. با دیدن ونوسی‌ها احساسی در آنان بیدار شد که قبلا هرگز آن را تجربه نکرده‌ بودند. مریخی‌ها به ونوسی‌ها دل باختند و چندی بعد با سفینه‌ای که اختراع کردند راهی ونوس شدند و ونوسی‌ها با آغوشی باز از مریخی‌ها استقبال کردند.

جان گری (John Gray) معتقد است مردان و زنان آنان سال‌ها در کنار هم زندگی کردند و به مرور زمان از یاد بردند که از دو سیاره مختلف آمده‌اند و با هم تفاوت‌های زیادی دارند و این تفاوت‌های آن‌هاست که آن‌ها را به هم جذب می‌کند اما همین تفاوت‌ها به وجود آورنده مشکلات است، مشکلاتی که امروزه در زندگی زناشویی به کررات دیده می‌شود.

اما جان گری می‌گوید اگر ما یادمان نرود که مردان از مریخ و زنان از ونوس هستند و با هم تفاوت دارند به راحتی می‌توانیم با این مشکلات کنار بیاییم و یکدیگر را درک کنیم وی در کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی، به شرح تفاوت‌ها و ارائه راه حل برای مشکلات پرداخته و می‌گوید وقتی زن ومرد تفاوت‌هایشان را بشناسند و آن‌ها را رعایت کنند عشق شکوفا می‌شود.

»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

بسیاری از بیماری‌های آزار دهنده و شایع در جامعه‌ی امروزی ما درحقیقت از شیوه‌ی زندگی‌ کردنمان نشأت می‌گیرند. به بیان دیگر، زندگی‌های پر تنش ما سبب می‌شود هر چه بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و بیماری‌های کشنده‌ی دیگر قرار بگیریم. دیگر تعجب‌آور نیست که چرا سلامتی بسیاری از مهاجران، پس از ورود به ایالات متحده و هماهنگ‌ شدن با ساختار زندگی امریکایی، در معرض خطر قرار می‌گیرد.

در پژوهش‌ها نشان داده شده است مهاجران چینی، که در کل در مقایسه با امریکایی‌ها از سلامت بیشتر بهره‌مند بودند، پس از چند سال اقامت گزیدن در امریکا، به بیماری‌های شایع در این کشور مبتلا می‌شوند. در ابتدا، تغذیه‌ی نامناسب به‌ منزله‌ی علت اصلی این موضوع مطرح شد. به ‌هر حال، پس از مدتی، پژوهشی درباره‌ی گروهی ویژه از مهاجران چینی انجام شد که برنامه‌ی غذایی امریکایی‌ها را به ‌کار نمی‌بردند. آنان نیز به‌ تدریج بیمار شدند! در پایان، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند: دلیل اصلی افزایش بیماری در مهاجران چینی درحقیقت تغییر یافتن شیوه‌ی زندگی آنان و محروم‌ شدنشان از حمایت‌های فرهنگی ویژه‌ای بود که در کشور خودشان از آن‌ها بهره‌مند بودند.

به بخش آخر جمله‌ی قبل توجه کنید. پژوهشگران درمانگاه معتبر اسکریپس در سن‌دیه‌گو به این نتیجه رسیدند: بیماری قلبی اغلب به دلیل مشکلات احساسی حل‌ نشده همچون تنش‌های مربوط به امور مالی، طلاق، تنهایی یا ناتوانی در برقرار کردن ارتباط مؤثر با همسر یا فرزند به ‌وجود می‌آید. شاید این ارتباط چندان آشکار به ‌نظر نرسد زیرا بیماری جسمانی اغلب یک یا دو سال پس از اتفاق‌ افتادن ضربه‌های عاطفی پدیدار می‌شود. به‌ هر حال، این ارتباط مستقیم میان ضربه‌های عاطفی و بیماری‌های جسمانی وجود دارد.

معرفی کتاب »» کتاب زنان زیرک
جملات زیبا از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

»» جملات زیبا از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

همان‌طور وقتی که یک مرد تحت فشار روحی قرار می‌گیرد، دوست دارد ذهنش را فقط روی یک مسئله معطوف و سایر مسائل را فراموش کند، زن هم که تحت فشار و استرس قرار می‌گیرد تمایل دارد که به بیان مسائل بپردازد و غرق تمام مشکلات می‌شود. او بدون اینکه فکرش را به حل مشکل متمرکز سازد، فقط با حرف زدن درباره‌ی آن حالش بهتر می‌شود. او هنگام حرف زدن احساساتش را بررسی می‌کند و درمی‌یابد که واقعا چه چیزی ناراحتش کرده‌است و ناگهان به آرامش خاطر می‌رسد. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

یک مرد با حل مشکلات همسرش می‌خواهد به او کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد، می‌خواهد فرد مفیدی برای او باشد. وقتی توانایی‌هایش در حل مشکلات همسرش مفید واقع می‌شود، خود را شایسته‌ی عشق و محبت او می‌بیند.
وقتی یک مریخی راه‌حل ارائه می‌دهد ولی ونوسی را همچنان ناراحت و آشفته می‌بیند دیگر گوش دادن به حرف‌های همسرش برای او بسیار مشکل می‌شود؛ زیرا راه‌حل او قابل قبول نبوده و به همین دلیل احساس می‌کند اصلاً آدم مفیدی نیست.
او حتی به این مسئله فکر نمی‌کند که تنها با گوش دادن به حرف‌های همسرش از روی همدلی و علاقه می‌تواند حامی او باشد. مریخی نمی‌داند که در ونوس صحبت کردن درباره‌ی مشکلات مشورت و درخواست راه‌حل نیست. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

یکی از مهم‌ترین هنرهایی که یک مرد باید آن را فرا بگیرد، گوش دادن به احساسات و عواطف زن و برداشت درست از آن‌ها می‌باشد. او با این کار خود بهتر می‌تواند با همسرش ارتباط برقرار کند. البته، باید در نظر داشت که گوش دادن هنری است که احتیاج به تمرین کردن دارد.

ما به اشتباه فکر می‌کنیم که اگر همسرمان ما را دوست دارد، پس باید رفتار و عکس‌العمل‌هایش نسبت به ما درست همان‌طوری باشد که وقتی ما کسی را دوست داریم از خود بروز می‌دهیم. این نوع نگرش باعث می‌شود ما نسبت به یکدیگر دلسرد و نومید شویم و نتوانیم درباره‌ی تفاوت‌های‌مان با عشق و علاقه صحبت کنیم. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

زن به همدردی نیاز دارد، اما مرد فکر می‌کند که او به دنبال راه‌حل می‌گردد.

یکی از علل پناه بردن مردها به اعماق درون‌شان برای حل مشکلات‌شان است. اگر آنان از رضایت همسرشان مطمئن باشند، وقت کمتری را در غار تنهایی برای حل مشکلات‌شان سپری می‌کنند. چرا که همسرشان مشکلی ندارد تا بخواهد برای حل آن نیز وقت بگذارد.
در این زمینه هر کاری که زن را سرگرم کند و به او احساس خوبی بدهد برای مرد کمک محسوب می‌شود
.

وقتی زن یا شوهر تغییر مثبتی پیدا کند، همسرش هم تغییر می‌کند و این مسئله یکی از عجایب زندگی است. وقتی که شاگرد آماده است، معلم از راه می‌رسد. وقتی سؤالی پرسیده می‌شود، جواب را نیز می‌توان شنید.

اکنون به‌طور خلاصه به دو اشتباه بزرگ و رایج که در روابط زناشویی به چشم می‌خورند می‌پردازیم:
۱. وقتی زن ناراحت است مرد تبدیل به آقای چاره‌ساز می‌شود و سعی می‌کند برای رفع مشکل همسرش راه‌حل ارائه بدهد. اما نمی‌داند که با این کار احساسات زن را جریحه‌دار می‌سازد.
۲. وقتی مرد اشتباه می‌کند زن به کمیته‌ی بهبود و اصلاح خانواده تبدیل می‌شود و بدون اینکه از او خواسته باشند، انتقاد و پیشنهاد می‌کند

وقتی زن می‌گوید: «احساس می‌کنم که انگار برات مهم نیستم.» مرد در جواب می‌گوید: «واقعا که خیلی مسخره است، معلومه که برام مهمی.»
استدلال مرد این است که احساس همسرش بی‌مورد است. زیرا او به دنبال راه‌حلی است که به نفع همسرش هم هست. مرد متوجه نیست که وقتی ذهنش را تنها معطوف یک مسئله می‌کند و مسائلی را که موجب آزار همسرش می‌شود نادیده می‌گیرد، هر زن دیگری هم که به‌جای او باشد تقریبا همین واکنش را از خود نشان می‌دهد و آن را به خودش می‌گیرد و احساس می‌کند که وجودش بی‌اهمیت است. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

مردها غالبا با تصور غلط و اشتباه خود زنانشان را مثل خود تصور کرده و انتظار دارند که آنان نیز مثل خودشان اندیشیده و ارتباط برقرار نمایند. در قبال این، زنان نیز دچار همین اشتباه مشابهی شده و انتظار دارند که شوهرانشان می‌بایست مانند آنها فکر کرده و تصور نمایند و از خود واکنش نشان دهند که خودشان بدان گونه هستند. این نوع نگرش غلط زمینه را برای تنش و ناسازگاری در روابط زناشویی ایجاد می‌کند. در رفتار با همسر توجه به تفاوت‌های یکدیگر و تشخیص آنها باعث می‌شود که اختلافات ناخواسته‌ای پدید نیاید. اگر به یاد بیاورید که زنان از ونوس هستند و مردان از مریخ آمده اند، موضوع خود به خود روشن می‌شود و تفاوت‌ها مشخص می‌گردند. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

مرد با حمایت از نیازهای زن در سایه شنیدن حرف‌های وی به واقع حمایت زن را برای آزادی خود مهیا می‌سازد.

در سیاره ونوس تنها با گوش دادن و شنونده شدن می‌تواند مشکلات طرف را برطرف نماید.

وقتی مرد احساس کند که زن سعی ندارد او را اصلاح کند بیشتر راغب به واکنش و مشاوره است.

برخی مواقع وقتی زن دلخور و کلافه می‌شود، ممکن است با روشنفکری چنین سخنی از طرف مرد مطرح شود که نباید ناراحت شود ولی از لحاظ احساسی زن مسلما رنجیده خواهد شد. از آنچه که در چنان لحظه‌ای مورد نیاز زن است، درک آزردگی اوست نه کنکاش و یافتن دلایل ناراحتی. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

مریخی عقیده دارد که وقتی فرد قادر به انجام کار خودش است، درخواست یاری از دیگری نشان از بروز حالت ضعف و ناتوانی است.
از طرفی دیگر اگر به راستی نیازمند دیگری است، او دنبال کسی می‌گردد که خردمندتر و واقع‌بین‌تر از خودش باشد و آن گاه مشکل و مسئله خودش را با او در میان می‌گذارد. اصولاً مریخی‌ها در دریافت کمک و یا انجام کمک دیگری احساس غرور می‌نمایند. وقتی از یک مریخی کمک می‌طلبید، لحظاتی شنونده می‌شود و سپس به طور خودکار کلاه فردی کاردان و مصلح را بر سر می‌گذارد (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

زمانی که زنان و مردان با شناخت تفاوت‌های همدیگر راه احترام متقابل را فراهم می‌آورند، ناخواسته زمینه‌ی رشد و توسعه و تقویت عشق ماندگار را نیز فراهم می‌آورند.

نیازمندی‌های اولیه محبت و عاطفه در میان زنان و مردان
آنچه که زن می‌طلبد:
آنچه که مرد می‌خواهد:
۱ ـ شفقت و مهربانی۱ ـ اعتماد و اطمینان۲ ـ درک۲ ـ پذیرش۳ ـ احترام۳ ـ تقدیر و قدردانی۴ ـ وابستگی و علاقه۴ ـ مورد پسند شدن۵ ـ محق دانسته شدن۵ ـ تأیید شدن ۶ ـ اطمینان خاطر و امید۶ ـ تشویق و تحسین

ما غالبا دچار این توهم و اشتباه می‌شویم که اگر به راستی همسرمان به ما عشق می‌ورزد و ما را دوست دارد می‌بایست مثل ما رفتار کند و مثل ما حرکت نماید و احساس داشته باشد. همین تصورات و نگرش‌هاست که به دفعات زمینه ناامیدی و یأس را در ما ایجاد می‌کند. از طرفی ما را از موهبت سازش و تفاهم و مذاکره صمیمانه محروم می‌سازد (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

زمانی که زن سعی می‌کند در حل مشکل به مرد کمک کند، نظرش این است که با این کار عشق واقعی خویش را به اثبات برساند و احساس همدردی می‌نماید. ولی پیامی که مرد از این همدردی دریافت می‌دارد بسی متفاوت‌تر است. مرد احساس می‌کند که قابلیت خویش را از دست داده و از کارافتاده می‌باشد و این پندار به ضعف و ثبوت ناتوانی وی منجر شده و مرد احساس ناراحتی و نگرانی و تشویش می‌کند. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

در اغلب موارد زن فقط مایل است شوهرش احساسات او را درک کند و با او هم‌فکر و همدرد باشد.
شوهر در چنین شرایطی به طور ناغافل و ناخواسته و ناآگاهانه به گمان کمک به او مدام وسط حرف زن پریده و راه‌حل ارایه می‌دهد که این عمل نشانه توهین و تحقیر زن به شمار می‌رود و زن تصور می‌کند که شوهر حوصله شنیدن حرف‌های زنش را ندارد و او سعی می‌کند به سرعت نتیجه‌گیری کرده و حرف‌های او را پس زند. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

وقتی تام به خانه باز می‌گردد، خود را با خواندن روزنامه و اخبار آنها مشغول کرده و ضمنا بدین وسیله استراحت نیز می‌کند و خستگی را رفع می‌نماید. مشکلات عدیده روزمره او را تحت فشار نهاده و بدین ترتیب می‌خواهد با فراموش کردن آنها آرامش خود را بازیابد. همسر او مری بعد از یک روز پرکار و فعال، خواهان آرامش است. او مایل است از مشکلات و ناراحتی‌های خود سخن بگوید تا آرامش خود را بازیابد. برخورد و تنش آنها به تدریج رو به اوج می‌گذارد. تام پیش خود می‌اندیشید که مری خیلی حرف می‌زند و نق‌زنان گله می‌کند و در عوض مری نیز تصور می‌نماید که تام کاملاً به او بی‌توجه شده و هیچ تمایلی ندارد که حرف‌هایش را بشنود. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

ساکن مریخ زمانی که با مشکلی مواجه می‌گردد و یا چیزی اسباب ناراحتی وی را فراهم می‌آورد، هیچ دلش نمی‌خواهد که مشکل و ناراحتی خود را برای کس دیگری بیان دارد. او هیچ گاه مایل نیست که بار گران مشکلات خودش را بر دوش دیگری بگذارد مگر آن که کمک کردن دوست و فرد دیگر برایش ضرورت اجتناب‌ناپذیر باشد.
در مقابل این مریخی ترجیح می‌دهد که برای یافتن راه چاره، فکر کند و برای فکر کردن به غار خویش پناه می‌برد و گوشه‌گیری و سکوت حالت عادی اوست. زمانی که احساس بیابد و یا راه چاره‌ای را پیدا کند، خود به خود از غار بیرون می‌آید و سعی می‌کند که مشکل خویش را فراموش کند. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

عاشق شدن در هر سنی واقعا آدمی را جادو می‌کند. انگار عشق موجودی است که برای همیشه جاودان خواهد ماند. خودمان را به سادگی و راحتی اقناع می‌کنیم که، دچار اشتباهات والدین خودمان نشده و عشق میان ما هیچگاه افول نخواهد کرد و همیشه زندگی سعادتمندی خواهیم داشت. اما وقتی این جادو و سحر روزی اثر خود را از دست بدهد، آن زمان ما دچار اشتباهات و توهمات خود شده و هر دو سعی می‌کنیم که حقانیت خودمان را ثابت کنیم و ادعا می‌نماییم که طرف مقابل می‌بایست برای این که عشق واقعی خود را ثابت کند، مثل ما بیندیشد، عمل کند و دوست بدارد. همین طرز فکر و دیدگاه است که زمینه‌ی مشکلات را فراهم می‌آورد. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

آرام‌بخش مصرف می‌کرد. به همین جهت خواب سنگینی داشت و اگر هم بیدار می‌شد، حالت گیجی داشت. من مجبور بودم خودم به آنها برسم و حدود پنج روز در خانه ماندم تا به وی کمک کنم.

دفعه بعد وقتی تام راه را گم کرد، مری به جای راهنمایی و کمک فکری به او، نفس عمیقی کشیده و از تلاش او سپاسگزاری کرد. تام نیز از اعتماد و پذیرش او قدردانی نمود.

ونوسی‌ها نیز زمانی که احساس نمایند در پیش مردان ارجمند و عزیز هستند، عزت نفس پیدا کرده و قدرت لازم را کسب می‌نمایند. زمانی که زنی احساس نماید در روابط خود مورد احترام نیست، به تدریج از مسئولیت اجباری خود خسته و آزرده می‌شود. از طرفی زمانی که احساس نماید مورد توجه قرار گرفته و نیازمندی مرد به او وجود دارد، خرسندخاطر می‌شود و تلاش روزافزونی را برای جلب محبت بیشتر مرد صرف می‌کند. (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)

برای اغلب مردان این حقیقت خوشایند و مقبول است که همه باور کنند که آنها قادر هستند کارشان را خود انجام بدهند. حتی اگر این هدف چیز بی‌اهمیتی مثلاً رفتن به یک میهمانی یا رستوران با اتومبیل باشد.
حقیقت این که، مردها نسبت به چیزهای کوچک و کم‌اهمیت حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. حرف مردها این است که: «اگر برای کار غیرمهمی مثل رفتن به یک مهمانی قابل اعتماد نباشم، او چگونه می‌تواند برای کارهای بزرگتری به من اعتماد کند؟» (از کتاب مردان مریخی زنان ونوسی)


> لینک کتاب مردان مریخی زنان ونوسی در سایت آمازون

> لینک کتاب مردان مریخی زنان ونوسی در سایت گودریدز


# خرید کتاب مردان مریخی زنان ونوسی با تخفیف

 

خرید کتاب مردان مریخی زنان ونوسی ترجمه مهدی قراچه داغی (نشر ذهن آویز)

خرید کتاب مردان مریخی زنان ونوسی (پرفروش‌ترین‌)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب مردان مریخی زنان ونوسی را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

معرفی کتاب »»  کتاب جنایت و مکافات
منبع
marsvenustheguardian
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن