موفقیت

کتاب ایده عالی مستدام

چیپ هیث و دن هیث

ایده‌ عالی مستدام (Made to Stick) نوشته چیپ هیث و دن هیث (Chip Heath and Dan Heath) است به این پرداخته است که کارمند و مدیر در یک سازمان چگونه ایده‌هایش را به شکل ماندگار مطرح کند. سال‌ها کتاب‌های متفاتی در زمینه مدیرت و کسب و کار منتشر می‌شد و این کتاب ها برای مخاطب عام دارای کلمات مدیریتی و پیچیده بود و امکان خواندن و استفاده برای همه وجود نداشت. کتاب ایده ی عالی مستدام سعی کرده است به کارمندان و مدیران یک شرکت بیاموزد چگونه در یک مجموعه نقش مؤثر داشته باشند و بتوانند ایده‌ها و نظرات خود را بیان کنند که هم کارآیی داشته باشد هم تمام منظورشان را بیان کند.


خرید کتاب ایده عالی مستدام اثر چیپ و دن هیث


»» درباره کتاب ایده عالی مستدام

در بخش اول کتاب، برادران هیث درباره‌ی آنچه ماندگار می‌شود، توضیح می‌دهند و مثال‌ها و داستان‌هایی برای انتقال درست مفهوم ماندگاری مطرح می‌کنند. در ۶ فصل بعدی، از ۶ اصل ایده‌های ماندگار و موفق یاد شده که هر فصل یکی از این اصول را تشریح می‌کند. این اصول عبارت‌اند از:

اصل اول: سادگی (Simple)، به این معنا که اضافه‌های ایده باید حذف شوند و ایده به مفهوم اصلی برسد. ایده‌ها باید علاوه‌بر سادگی، عمیق و بامفهوم باشند؛ بنابراین، سادگی الزاما به‌معنای بسیار کوتاه‌بودن جمله نیست. هرچند قانون طلایی عبارتی تک‌جمله‌ای را تأیید می‌کند که دیگران به‌دلیل سادگی و عمقش تا ابد به‌خاطر بسپارند.

اصل دوم: غیرمنتظره‌بودن (Unexpected)، یعنی علاوه‌بر ایجاد غافل‌گیری برای افراد که هوشیاری و تمرکز را زیاد می‌کند، اشتیاق و حس کنجکاوی را باید همواره در افراد ایجاد و حفظ کنیم.

اصل سوم: ملموس‌بودن (Concrete)، برای اینکه ایده واضح و روشن باشد، باید با استفاده از اطلاعات ملموس و فعالیت‌های مشهود توضیح داده شود. این باعث می‌شود ایده برای همه‌ی مخاطبان معنایی واحد ایجاد کند.

اصل چهارم: معتبربودن (Credible)، آنچه هر ایده نیازمند داشتن آن است، باورپذیربودن است. به راه‌هایی نیاز داریم که افراد ایده را بیازمایند و اطمینان پیدا کنند تا بتوانند آن را باور کنند.

اصل پنجم: احساسی‌بودن (Emotional)، یعنی چه کار کنیم دیگران به ایده‌های ما توجه کنند و درگیرش شوند. برای این‌ امر لازم است کاری کنیم حس خاصی در مخاطبان ایجاد شود. مسئله‌ی مهم این است که بدانیم کدام احساس را باید برانگیزانیم و کنترل کنیم.

اصل ششم: داستانی‌بودن (Story)، برای اینکه دیگران را متقاعد کنیم براساس ایده‌ی ما رفتار کنند، به داستان‌گویی نیاز داریم. این کار موجب افزایش تجربیات افراد می‌شود و درنتیجه، عملکرد بهتری خواهند داشت.

اگر به کلمات انگلیسی این اصول دقت کنید، متوجه می‌شوید حرف اولشان درکنار هم کلمه‌ی SUCCES را می‌سازد که برای ماندن در ذهن کمک‌کننده است. برای اینکه ایده‌ای موفق بسازید، از این چک‌لیست ۶ گانه استفاده کنید؛ یعنی داستانی بگویید که ساده، غیرمنتظره، ملموس، معتبر و احساسی باشد. این کار به هیچ تخصص خاصی نیاز ندارد؛ چون این اصول در عقل سالم ریشه دارند و هر عقل سلیمی آن‌ها را می‌پذیرد و می‌پسندد. تنها ریشه‌ی مشکل در ناتوانی ساخت ایده‌های ماندگار، اسارت در دام دانش است. این ۶ اصل درواقع سلاح شما برای مقابله با این مشکل است.

در دورانی که اخبار جعلی زیاد از این‌سو و آن‌سو به‌گوش می‌رسد، ضرورت خواندن چنین کتابی بیشتر احساس می‌شود. کتاب حاضر مطالبی فوری درباره‌ی این موضوع است که چرا برخی ایده‌ها شکوفا می‌شوند و ایده‌های دیگر می‌میرند (حتی اگر از نظر ارزش هم‌سطح باشند) و چطور می‌توانید بخت ایده‌ی خودتان را برای دیده‌شدن و ماندگاری در ذهن مخاطبان بهبود ببخشید. این کتاب می‌تواند بدون توجه به سطح خلاقیت طبیعی هر فرد، نشان دهد چطور با تلاشی متمرکز می‌توانید هر ایده‌ی ارزشمندی را ماندگارتر کنید و ایده‌ای ماندگار با احتمال زیاد تمایز به‌وجود بیاورید. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که ۶ اصل ایده‌های قدرتمند و موفق را درک کنید.

 درباره کتاب ایده عالی مستدام

 

»» درباره‌ی نویسندگان

از برادران چیپ هیث و دن هیث در زومیت، پیش‌تر کتاب قدرت لحظه‌ها را معرفی کرده بودیم. در آن مطلب، مختصری درباره‌ی برادران موفق هیث سخن گفته‌ایم که می‌توانید با مراجعه به معرفی کتاب قدرت لحظه‌ها مطالعه کنید. این دو برادر در همکاری عالی با یکدیگر، کتاب‌های پرفروش متعددی نوشته‌اند که خواندنشان خالی از لطف نیست. تقریبا بیشتر کتاب‌های چیپ و دن با همراهی هم بوده است. کتاب «ایده‌ی عالی مستدام» اولین کتابی است که این دو نویسنده باهم نوشته‌اند. آخرین کتابی که از آن‌ها چاپ شده، کتابی با عنوان Decisive است که در بهار ۲۰۱۳ منتشر شده و در آمازون و وال‌استریت در رتبه‌ی اول پرفروش‌ترین‌ها قرار دارد.

 

»» بخشی از کتاب ایده‌ی عالی مستدام

در اصل، این کتاب کتابی پرورشی است. پس ما چگونه ایده‌های خود را به‌گونه‌ای بپرورانیم که در جهان موفق باشند؟ بسیاری از ما نمی‌دانیم چگونه ایده‌های خود را به‌طور مؤثری منتشر کنیم؛ و آنها را متمایز کنیم. معلم زیست‌شناسی یک ساعت برای توضیح میتوز وقت صرف می‌کند و هفتهٔ بعد فقط سه دانش‌آموز به یاد می‌آورند که میتوز چیست. مدیری برای رونمایی از استراتژی جدید شرکت سخنرانی غیرجذابی می‌کند و کارمندان با ذوق و شوق سرشان را تکان می‌دهند و روز بعد کارکنان تولید را می‌بینید که همچنان همان کار قبلی را انجام می‌دهند.

جملات زیبا از کتاب ایده عالی مستدام

 

»» جملات زیبا از کتاب ایده عالی مستدام

اساسی ترین راه برای جلب توجه یک شخص این است: شکستن یک الگو.

اولین گام برای موفقیت این است: ساده باشیم. ساده بودن به معنای «ساده‌سازی سطح پایین» یا «عبارت کوتاه» نیست. برای ساده بودن نیازی نیست از کلمات یک بخشی استفاده کنید. منظور ما از ساده بودن این است که فهمیدن مغز ایده باید ساده باشد.
«فهم مغز ایده» به‌معنی ساده‌سازی ایده تا دستیابی به کلیدی‌ترین جوهره آن است. برای رسیدن به مغز ایده، باید عناصر غیرضروری و نامربوط آن را وجین کرد. اما این راحت‌ترین بخش کار است. قسمت سخت کار، وجین کردن ایده‌هایی است که واقعاً اهمیت دارند، اما مهم‌ترین نیستند. (از کتاب ایده عالی مستدام)

عصبانیت، ما را آماده ی نبرد می کند و ترس، ما را آماده ی فرار.

اغلب، ایده‌های خوب، سخت موفق می‌شوند. اما داستان مسخرهٔ دزدی کلیه، بدون وجود هیچ منبعی که آن را تأیید کند، مدام منتشر می‌شود. چرا؟ آیا به این دلیل است که داستان کلیهٔ سرقت‌شده نسبت به سایر موضوع‌ها خریدار بیشتری دارد؟ یا آیا می‌توان ایده‌ی درست و مفید را هم به‌خوبی ایده‌ی نادرست منتشر کرد؟ (از کتاب ایده عالی مستدام)

برای موثرتر کردن ارتباطاتمان باید تفکرمان را از «چه اطلاعاتی را باید انتقال دهم؟» به «می خواهم مخاطبینم چه سوالاتی بپرسند؟» تغییر دهیم.

باید ایده‌هایی بسازیم که علاوه بر سادگی، عمیق و با مفهوم باشند. قانون طلایی، نهایت سادگی است: عبارتی تک جمله‌ای که آن‌قدر عمیق و با مفهوم باشد که دیگران آن را تا ابد به‌خاطر بسپارند. (از کتاب ایده عالی مستدام)

تمام آگهی‌های خلاق مشابه یکدیگرند؛ اما هر آگهی ناموفق، نداشتن خلاقیت خاص خود را دارد.

کنجکاوی از شکاف در دانش ناشی می‌شود. چه می‌شود اگر در شروع هیچ دانشی وجود نداشته باشد؟ برای اثبات وجود شکاف دانش شاید لازم باشد ابتدا دانش قدری برجسته شود. (از کتاب ایده عالی مستدام)

اولویت‌دهی افراد را از احساس نگرانی در تصمیم‌گیری می‌رهاند؛ چراکه آن‌ها با این‌کار مغز ایده را درمی‌یابند.

اگر چیزی را بتوانید با حواس پنج‌گانه‌ی خود بررسی کنید، یعنی ملموس است. زبان ملموس به افراد و به‌ویژه تازه‌کارها کمک می‌کند مفاهیم جدید را درک کنند. (از کتاب ایده عالی مستدام)


> لینک کتاب ایده عالی مستدام در سایت آمازون

> لینک کتاب ایده عالی مستدام در سایت گودریدز


# خرید کتاب ایده عالی مستدام با تخفیف

 

خرید کتاب ایده عالی مستدام ترجمه سید رامین هاشمی (آریانا قلم)

مشاهده قیمت و خرید کتاب ایده عالی مستدام از ایران کتاب


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب ایده عالی مستدام را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب ایده عالی مستدام

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین
منبع
wilkipedia

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا