رمان خارجی

کتاب شور زندگی

ایروینگ استون

کتاب شور زندگیکتاب شور زندگی ، رمانی نوشته ی ایروینگ استون است که نخستین بار در سال 1934 وارد بازار نشر شد. این کتاب از همان بدو انتشار به موفقیت های بسیار و فروشی چندمیلیون نسخه ای دست یافت و الهام بخش فیلمی برنده ی جایزه ی اسکار نیز شد. داستان این رمان، به ونسان ونگوگ می پردازد؛ نقاشی نابغه، عاشقی پراحساس و مردی مجنون در نظر اطرافیان. داستان از روزهای پر از مشکل و ناامیدی ونگوگ در یک معدن زغال سنگ در جنوب بلژیک تا سال های شگفت انگیز او در جنوب فرانسه با این نقاش بزرگ و جریان ساز همراه می شود و رنج ها و عشق های او را به شکلی جذاب و ملموس روایت می کند. رمان شور زندگی در نهایت، ونگوگی ا به مخاطبین معرفی می کند که همزمان به انتهای موفقیت، تراژدی و جنون رسیده است. هیچ یک از رمان های دیگری که به زندگی چهره ای سرشناس می پردازند، نتوانسته اند مانند کتاب شور زندگی، مخاطبین را برای نسل ها مسحور خود سازند.

کتاب شور زندگی (Lust for Life) زندگینامه و رمانی است از ایروینگ استون آمریکایی که نخستین بار در سال ۱۹۳۴ منتشر شد. این رمان در حقیقت به زندگی پر فراز و نشیب ونسان ون گوک نقاش و هنرمند هلندی می پردازد و آن را در قالب داستانی کلاسیک بازگو می کند. این کتاب از ابتدای انتشارش موفقیت های زیادی کسب کرد و مورد استقبال غیرمنتظره ای قرار گرفت. شدت استقبال از کتاب به اندازه ای بود که در سال ۱۹۵۶ فیلمی با اقتباس از این رمان ساخته شد. ترجمه فارسی کتاب شور زندگی در ایران نیز مخاطبان زیادی را جذب کرد تا جایی که رمان توسط ناشرین مختلف بارها تجدید چاپ شد. خرید کتاب شور زندگی

در واقع این کتاب بیوگرافی ونسان ون‌‌گوگ در قالب داستانی کلاسیک است. تاکنون هیچ هنرمندی به اندازه ون‌گوگ تحت تاثیر تمایل شدید خود به خلاقیت، چنین بی‌رحمانه به پیش نتازیده و یا تا به این حد از سطحی‌ترین خوشی‌های زندگی بشری محروم نگشته است. کتاب شور زندگی داستان نقاش نابغه‌ای است که زندگی‌اش کشمکشی بی‌وقفه علیه فقر، سرخوردگی، جنون و نومیدی بود.

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب آمده است:

در این کتاب ون گوگ نقاش نه تنها به عنوان یک هنرمند مطرح می‌شود بلکه به عنوان شخصیتی که زندگی پرآشوب، پر تکاپو و پر عذابش را در قالب داستانی مملو از شور و احساس و عاطفه ارائه می‌کند – آنچه نمونه‌اش را در کمتر زمانی می‌توان یافت.

معرفی کتاب »»  سور بز

کتاب شور زندگی


>> قسمت هایی از کتاب شور زندگی

در نامه هایی که از خانواده اش دریافت می نمود، آنان رفتار او را زننده و نامعقول توصیف می کردند. پدرش می نوشت که او با بی عاری خود زندگی بی هدفی را در پیش گرفته و تمام سنت های مقبول اجتماعی را زیر پا گذاشته است. می خواست بداند ونسان کی می خواهد شغلی برای خودش انتخاب کند، زندگی خود را تأمین کند، فردی مفید برای جامعه باشد و به عنوان یک انسان بتواند در کار این جهان شریک باشد.

ببین ونسان، هیچ وقت در مورد هیچ چیز نمی‌تونی کاملا مطمئن باشی. فقط باید شجاعتشو داشته باشی تا اون کاری رو که فکر می‌کنی درسته انجام بدی. ممکنه بعدها بفهمی که اشتباه کردی ولی لااقل آن چه را که فکر می‌کردی درسته انجام دادی و این مهمه.

ونسان می توانست گرمای وجود کودک زنده را در شکم کریستین حس کند. نوک انگشتانش را به آرامی بر روی چهره صمیمی و بی ریای او حرکت داد و جای آبله های روی صورتش را یک به یک بوسید.

موهای کم پشت کریستین را بر روی کمرش باز کرد و آن ها را با حرکات مهربانانه دستش صاف نمود. کریستین گونه اش را که از فرط خوشحالی برافروخته شده بود، به آرامی با زبری ریش او نوازش داد.

-کریستین منو دوست داری؟

-بله ونسان دوستت دارم.

-خیلی خوبه که یکی باشه آدم رو دوست داشته باشه. بذار تمام دنیا هرچی می خوان بگن، به جهنم.

کریستین به سادگی گفت: «گور پدر دنیا»

-بعد از این من مثل یه کارگر زندگی می کنم. این نوع زندگی مناسب منه. من و تو حرف همو خوب می فهمیم و لازم نیست نگران این باشیم که دیگران راجع به ما چی فکر می کنن.

آرزوی نیل به موفقیت، دیگر از وجود ونسان رخت بربسته بود. او نقاشی می کرد زیرا مجبور بود نقاشی کند، زیرا این کار او را از عذاب روحی نجات می داد، زیرا نقاشی افکار او را متفرق می ساخت. او قادر بود بدون همسر، خانه و فرزند زندگی بگذراند، قادر بود بدون عشق، دوستی و سلامتی سر کند، قادر بود بودن سرپناه، آسایش و غذا سر کند، حتی قادر بود بدون خداوند نیز سر کند. اما نمی توانست بدون آن چه که بزرگتر از خود او بود، آنچه تمام زندگی اش بود سر کند، و آن، قدرت و توانایی خلق کردن بود.

ناگهان متوجه چیزی شد که مدت ها بود آن را دریافته بود. تمامی این حرف ها در مورد خداوند تنها عذر و بهانه ای بچه گانه بود. حیله هایی از روی استیصال که انسانی تنها و ترسیده در یک شب سرد، تاریک و بی انتها، آن ها را برای خود زمزمه می کند. خدایی وجود نداشت. به همین سادگی، خدایی وجود نداشت. تنها چیزی که وجود داشت سرگشتگی و ابهام بود و بس؛ ابهامی رقت بار، عذاب آور، ظالم، فریب کارانه، کور و بی پایان.

معرفی کتاب »»  جنگ و صلح

> لینک کتاب شور زندگی در سایت آمازون

> لینک کتاب شور زندگی در سایت گودریدز


# خرید کتاب شور زندگی با تخفیف

خرید کتاب شور زندگی ترجمه مارینا بنیاتیان

خرید کتاب شور زندگی ترجمه محمدعلی اسلامی ندوشن

خرید کتاب شور زندگی ترجمه ابوالحسن تهامی


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب شور زندگی را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب شور زندگی

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.55 ( 4 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب کافکا در کرانه
منبع
kafebookiranketab

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا