رمان خارجی

کتاب ارباب حلقه ها

جی. آر. آر. تالکین

ارباب حلقه‌ ها (The Lord of the Rings) رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی به قلم جی.آر.آر. تالکین (J. R. R. Tolkien) نویسنده و زبان‌شناس انگلیسی است. این مجموعه داستان ادامهٔ اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که در همین ژانر نوشته شده بود. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده نگارش شده‌است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه‌گانه جا افتاده‌است، اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده به دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه‌ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کرد. از آن زمان تاکنون کتاب ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌است. کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ به‌شمار می‌رود.

این داستان در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ میلادی در سه جلد – با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه – به چاپ رسید. گروه لد زپلین نخستین گروه در عرصه موسیقی بود که برای خلق راک حماسی از بن مایه داستان ارباب حلقه‌ها در اشعارش استفاده می‌کرد.تا امروز چند فیلم سینمایی و انیمیشن بر مبنای این داستان ساخته شده‌است که از میان آن، فیلم‌های سه‌گانه‌ای به کارگردانی پیتر جکسون شاخص‌تر هستند. این فیلم‌ها در سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۲٬۲۰۰۳ به نمایش درآمدند. همچنین این کتاب در مقاله پرفروش ترین رمان های دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب ارباب حلقه‌ ها


»» درباره کتاب ارباب حلقه‌ ها

ارباب حلقه‌ ها رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی است. این مجموعه داستان ادامهٔ اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که در همین ژانر نوشته شده بود. تالکین این مجموعه را پس از دوازده سال کار، در طى سال‌هاى 1954 تا 1956 منتشر کرد و براى او شهرتى جهانى به ارمغان آورد.

کتاب یاران حلقه به طور عمده درباره هابیت‌ها و امید است که خواننده از خلال صفحات آن چیزهاى زیادى درباره شخصیت و اندکى از تاریخ‌شان را دریابد. اطلاعات بیشتر را در گزیده‌اى از کتابِ سرخِ سرحد غربى مى‌توان یافت که پیش‌تر با عنوان هابیت منتشر شده است. داستان از نخستین فصل‌هاى کتاب سرخ اقتباس شده که نوشته خود بیل‌بو است، اولین هابیتى که آوازه‌اش در جهان پیچید و او آن را آنجا و بازگشت دوباره مى‌نامید، چرا که کتاب درباره سفر او به شرق و بازگشت از آنجا بود: این ماجرا تمام هابیت‌ها را درگیر وقایع عظیم آن دوران نمود.

در این کتاب علاوه بر هابیت‌ها از موجوداتی افسانه‌ای دیگری نیز سخن به میان آمده که در ادامه معرفی کوتاهی از این موجودات و هابیت‌ها آمده است:

دوزف: گونه‌اى موجودات خیالى که در حفره‌ها و راه‌هاى درون کوه‌ها و سطوح زیرین معادن زندگى مى‌کنند. قامت آنان حدوداً نیم متر است. گاه ظاهرى زیبا دارند، اما معمولا به شکل پیرمردانى دنیادیده با ریش بلند تجسم مى‌شوند که در مواردى گوژپشت هستند.

اورک: موجودى افسانه‌اى (مثل هیولاى دریا، غول یا دیو) با هیئتى هراس‌انگیز.

گابلین: جن سرگردانى که معمولا شرور و خبیث است. مى‌گویند گابلین‌ها در غارها زندگى مى‌کنند اما به خانه‌هاى مردم هم مى‌آیند و دیگ‌ها و قابلمه‌ها را به صدا در مى‌آورند، لباس خفتگان را چنگ مى‌زنند، شب‌ها اثاثیه را جا به جا مى‌کنند، و پس از کوبیدن به در و دیوار مى‌گریزند.

اِلف: اِلف در فرهنگ عامه ژرمن‌ها، ابتدا به هرگونه روح اطلاق مى‌شد، و بعدها به معنى خاص‌تر موجود کوچکى معمولا به شکل انسان استفاده شد. اسنورى الف‌ها را به الف‌هاى روشن (که زیبا بودند) و الف‌هاى تاریک (که از قیر تاریک‌تر بودند) دسته‌بندى کرد. الف‌ها به شرارت و بى‌ثباتى معروف بودند. در زمان‌ها و مناطق مختلف تصور مى‌شد که الف‌ها باعث بروز مرض در میان آدمیان و حیوانات مى‌شوند و بر سینه فرد خفته مى‌نشینند و برایش کابوس ایجاد مى‌کنند.

ترول: هیولاى غول‌پیکرى که گاه داراى قدرت‌هاى جادویى‌ست. ترول‌ها که با انسان‌ها دشمنى مى‌ورزند در قصرهایشان زندگى مى‌کنند و با تاریکى هوا نواحى اطراف را تحت سیطره خود درمى‌آورند. اگر در معرض آفتاب قرار بگیرند مى‌ترکند یا سنگ مى‌شوند.

هابیت: مردم کوچکی هستند، کوچک‌تر از دورف‌ها، عاشق صلح و آرامش و زمین‌های زراعی خوب‌اند. از ماشین بدشان می‌آید، اما ابزار را ماهرانه به کار می‌برند. چالاک‌اند، اما دوست ندارند عجله کنند.

کتاب ارباب حلقه ها

 

فیلم سینمایی ارباب حلقه ها

سه‌گانه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون تهیه شد و در استودیوی نیولاین سینما به عنوان پرفروش‌ترین فیلم در زمان اکران خود محبوبیت جهانی یافت. این فیلم در سه قسمت با نام‌های یاران حلقه، دو برج، بازگشت پادشاه مابین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ تهیه و کارگردانی شد. قسمت سوم آن نیز در سال ۲۰۰۳ بیشترین جوایز اسکار (۱۱جایزه) را از آن خود کرد.

»» در بخشی از کتاب می‌خوانیم

پی‌پین از پناه شنل گندالف بیرون را نگریست. نمی‌دانست بیدار است، یا باز خواب می‌بیند، و هنوز در همان رویای شتابناکی سیر می‌کند که از هنگامِ شروعِ سفرِ سواره بزرگ، او را به خود مشغول کرده بود. جهانِ تاریک شتابان از کنارش می‌گذشت و باد با صدای بلند در گوشش آواز می‌خواند. چیزی جز ستاره‌های دوار را نمی‌توانست ببیند، و آن دورها در سمت راست، سایه‌های عظیم را در برابر آسمان، آنجا که کوه‌های جنوب از مقابل او رژه می‌رفتند. خواب‌آلود کوشید تا گذشت زمان و مراحل سفر را محاسبه کند، اما خاطراتش آمیخته به رویا و مشکوک بود.

مرحله نخست سفر را با سرعتی طاقت‌فرسا و بی‌توقف آغاز کرده بودند، و آنگاه در سپیده صبح، پی‌پین پرتو پریده رنگ طلا را دیده بود و آنان به شهر خاموش و کاخِ بزرگِ خالی از سکنه بر روی تپه رسیده بودند. تازه در پناه آن قرار گرفته بودند که سایه بالدار بار دیگر از بالای سرشان گذشته بود، و مردان همه از ترس پژمرده بودند. اما گندالف سخنانی آرامش‌بخش به او گفته بود و پی‌پین خسته، اما ناآرام در گوشه‌ای خفته و به طرزی مبهم از آمد و رفت و گفت‌وگوی مردان و نیز دستورهای گندالف آگاه شده بود. و باز بار دیگر تاختن، تاختن در شب. دو شب، نه، سه شب از هنگامی که در سنگ نگریسته بود، می‌گذشت. با این خاطره هولناک به یک باره از خواب پرید و لرزید و ناله باد پر از صداهای تهدیدآمیز شد.

 

»» نقد های کتاب ارباب حلقه‌ ها

ارباب حلقه‌ ها جزو آن دسته از آثار قرن بیستم و مدرنی است که به هر دلیل مورد کژفهمی پژوهشگران ادبیات قرار گرفته‌است. مایکل دراوت و هیلاری وین ادعا کرده‌اند که «علت اصلی اینکه منتقدان مدرنیست و پسامدرنیست ارباب حلقه‌ها را طرد می‌کنند ،این است که آنان سطح نوشتار جملات تالکین را پایین‌تر از بسیاری از هم‌ عصرانش می‌دانند. آثار تالکین و نقد آن‌ها کمتر از آن چیزی که باید، در حلقهٔ نقد ادبی نخبگان تأثیرگذار خواهد بود، مگر آنکه در پژوهش‌های آتیِ معطوف به آثار تالکین مسئلهٔ سبک به‌طور کامل موردتوجه قرار بگیرد». خود دراوت در مقاله‌ای جدیدتر با عنوان «سبک نوشتاری تالکین» (Tolkien’s Prose Style) قدمی در راستای چنین پروژه‌هایی برداشته‌است و کتاب شیپی و رزبری (و همچنین مقالهٔ اِرسِلا لِگووین) تلاش‌های ارزشمندی در همین راستا به‌شمار می‌روند.

به‌علاوه، دراوت و وین می‌گویند «دلیل اصلی خصومت با اثر تالکین محتوای سیاسی محتمل یا موضوع آن است» که اغلب آن را ارتجاعی می‌دانند. البته نقدهای اخیر آثار تالکین با این استنباط به مقابله برخاسته‌اند. مثلاً پاتریک کاری استدلال می‌کند که ارزش‌های (اجتماعی، زیست‌بوم‌شناختی و معنوی) مستتر در ارباب حلقه‌ها «دقیقاً مبین شرایطی» است که خسارت‌های «دهشتناک» نوگرایی بر جای گذاشته‌است و «این‌ها همان ارزش‌هایی هستند که امروزه خطر آن‌ها را بیش‌ازپیش حس می‌کنیم».

اما از نظرگاه سومی نیز ارباب حلقه‌ها دچار کژفهمی شده‌است و این مشابه دو کژفهمی مورد اشارهٔ دراوت و وین نیز هست و آن چیزی نیست جز شیوهٔ روایت. پژوهش رُزمری جکسون دربارهٔ فانتزی یکی از نمونه‌های بارز این کژفهمی است.

در مورد بن‌مایه و منشأ اثر تالکین بحث‌های زیادی صورت گرفته‌است. این اثر گرچه به نوبهٔ خود اثری بزرگ است ، اما در واقع بخشی از پروژهٔ عظیم تالکین در مورد اسطوره آفرینی (Mythopoeia) بوده که تالکین از سال ۱۹۱۷ روی آن کار می‌کرده‌است. رشته افسانه‌های (Legendarium) تالکین شامل همهٔ نوشته‌های اسطوره آفرینی او می‌شود و در واقع پیش‌زمینه‌ای برای ارباب حلقه‌ها به وجود می‌آورد. زبان‌شناسی تاریخی، اسطوره‌شناسی، مذهب، انزجار نویسنده از صنعتی شدن، اثرهای فانتزی قبلی و تجربیات تالکین در جنگ جهانی اول همه از جمله مواردی هستند که می‌توان گفت در پیدایش ارباب حلقه‌ها نقش بزرگی ایفا کرده‌اند. این بن‌مایه‌ها و تأثیرات اغلب توسط خود تالکین رد شده‌است.

جملات زیبا از کتاب ارباب حلقه‌ ها

 

»» جملات زیبا از کتاب ارباب حلقه‌ ها

تصمیم گرفتن دست خودمان نیست. تنها چیزی که باید درباره اش تصمیم بگیریم این است که با روزگاری که نصیب ما شده است، چه بکنیم.

اما در عمق وجودش هنوز نوعی حس هابیتی بی‌غل و غش نیز تسخیر ناشده به حیات خود ادامه می‌داد: در کنه دل می‌دانست که حتی اگر چنین توهماتی، فریبی برای از راه به در بردن او نباشد، آن‌قدرها بزرگ نیست که چنین باری را بر دوش بگیرد. یک باغ کوچک که مال خودش باشد، برای هفت پشتش بس بود، نه باغی که گسترش پیدا کند و سرتاسر یک قلمرو را در بربگیرد؛ می‌خواست از دست‌های خودش استفاده کند، نه این که دست‌های دیگران به فرمان او مشغول کار شوند.

زیاد مشتاق نباش که به خاطر ترس از امنیت به اسم عدالت مردم را به مرگ محکوم کنی. حتی خردمند هم نمی تواند فرجام کار را ببیند.

خائن ممکن است خود را رسوا کند و منشأ خیری شود که خود نمی‌خواهد.

همه در طول زندگی شان در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند؛ ولی تصمیمش با ما نیست، تنها تصمیمی که می توانیم بگیریم این است که از زمان مان درست استفاده کنیم… در این دنیا نیروهای دیگری هم به غیر از نیروهای شیطانی وجود دارد… به خاطر همین بود که «بیلبو» توانست حلقه را پیدا کند، که در این صورت «قسمت» بود که حلقه به دست تو برسد. این فکر دلگرم کننده ا ست.

«بله. اگر این روزها با چشم و گوش بسته توی خواب راه رفته‌ای، حالا بیدار شو!»

وحشت بر پى‌پین و مرى چیره شد و آنان خود را به رو روى زمین انداختند. سام خود را به پهلوى فرودو چسباند؛ فرودو کمتر از دوستانش وحشت‌زده نبود؛ چنان به خود مى‌لرزید که انگار به شدت سردش بود، ولى وحشتش با وسوسه‌اى ناگهانى براى به انگشت کردن حلقه فروخورده شد. میل به این کار بر او استیلا یافت و او دیگر نمى‌توانست به چیز دیگرى فکر کند. ماجراى گورپشته را فراموش نکرده بود و همچنین توصیه گندالف را؛ اما ظاهرا چیزى تشویقش مى‌کرد که تمام هشدارها را نادیده بگیرد و در آرزوى تسلیم شدن مى‌سوخت. امیدى به فرار نداشت یا انجام کارى، چه خوب و چه بد: فقط احساس مى‌کرد که باید حلقه را بگیرد و در انگشتش بکند. نمى‌توانست حرف بزند.

تو نجیب‌زاده‌ای سختگیر و ثابت‌قدمی، و چنین است که مردان آوازه‌شان در جهان می‌پیچد

تاریکى شدت گرفت. مه در پشت سرشان، در لابه‌لاى درختانِ آن پایین آرمیده و بر حواشى رنگ‌پریده آندوین سایه افکنده بود، اما آسمان صاف بود. ستاره‌ها بیرون آمدند. ماه که رو به بدر مى‌رفت، راه غرب را مى‌پیمود و سایه صخره‌ها سیاه بود. به پاى تپه‌هاى سنگى رسیده بودند و از سرعت گام‌هاشان کاسته شده بود، چرا که ردّ پاها را به آسانى نمى‌شد تعقیب کرد. اینجا ارتفاعات امین مویل به شکل دو یال آشفته بلند از شمال به جنوب امتداد داشت. جناحِ غربىِ هر دو یال پرشیب و دشوار، اما شیب‌هاى شرقى ملایم‌تر بود، و پرچین و چروک از آبکندهاى بسیار و دره‌هاى عمیق باریک. سه همراه تمام شب را در این سرزمین سنگى تقلاکنان راه پیمودند و از ستیغ نخستین و بلندترین یال بالا رفتند و دوباره در تاریکى یک دره عمیق پیچان، در طرف دیگر سرازیر شدند.

مرى مانده بود که چه تعداد از سواران آنجا هستند. شمار آنان را در تاریکى فزاینده نمى‌توانست حدس بزند، اما در نظر او به سپاهى بزرگ مى‌مانست متشکل از چندین هزار نفر و وقتى مرى به این سو و آن سو نگاه مى‌کرد، دسته شاه خود را به زیر دیواره سر به فلک کشیده در ضلع شرقى دره رساند؛ و آنجا راه ناگهان شروع به بالا رفتن کرد و مرى شگفت‌زده نگاهى به بالا انداخت. در جاده‌اى پیش مى‌رفتند که قبلاً شبیه آن را هرگز ندیده بود: شاهکار عظیم دست انسان در سال‌هایى وراى دست‌رس ترانه‌ها.


> لینک کتاب ارباب حلقه‌ ها در سایت آمازون

> لینک کتاب ارباب حلقه‌ ها در سایت گودریدز


# خرید کتاب ارباب حلقه‌ ها با تخفیف

 

خرید کتاب ارباب حلقه‌ ها


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب ارباب حلقه‌ ها را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب ارباب حلقه‌ ها

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
معرفی کتاب »»
کتاب فروشنده ی دوره گرد
منبع
wilkipediaimdb

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا