موفقیت

کتاب آیین دوست یابی

دیل کارنگی

آیین دوست یابی (How to Win Friends and Influence People) کتابی نوشته دیل کارنگی (Dale Carnegie)، نویسنده و سخنران انگیزشی است. این کتاب تا امروز بیشتر از پانزده میلیون نسخه فروش داشته است و در سال‌های اخیر نسخه صوتی این کتاب هم مخاطبان زیادی پیدا کرده است. عنوان فرعی این کتاب «چگونگی دوست شدن و تاثیرگذاری روی اطرافیان » است. این کتاب در رتبه‌ی نوزدهم از صد کتاب تاثیرگذار قرن مجله‌ی تایمز در سال 2011 قرار دارد. دیل کارنگی، پیش از نوشتن این کتاب، متوجه شد افرادی که در کسب و کار خودشان موفق هستند، لزوما علم بالایی درباره‌ی آن موضوع ندارند، بلکه روابط عمومی بالای آن‌هاست که سبب موفقیت در کارهایشان می‌شود. این موضوع اولین جرقه‌ی نوشتن کتاب آیین دوست‌یابی  بود. کارنگی سال‌های زیادی را صرف خواندن کتاب‌ها و بیوگرافی‌های افراد مشهور کرده بود؛ روی روابط انسانی و رفتار‌های آن‌ها دقیق شد و به این ترتیب بود که در سال 1936، کتاب آیین دوست‌یابی را نوشت. همچنین این کتاب در مقاله بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا معرفی شده است.


خرید کتاب آیین دوست یابی


»» خلاصه کتاب آیین دوست یابی

کتاب آئین دوست یابی شامل چهار بخش است، در این 4 بخش به موارد زیر پرداخته می‌شود:

در بخش اول شیوه‌های اساسی و راز رفتار با افراد توضیح داده شده است.

در بخش دوم روش‌های محبوب شدن در بین مردم برای این که در برخورد اول تاثیرگذار باشیم و توجه دیگران را به خود جلب کنیم تا فوری به ما علاقه‌مند شوند بیان شده است. یکی از قسمت‌های این بخش این است که چه کارهایی را انجام ندهیم تا در ارتباطات خود به دردسر نیفتیم و چطور سخنران خوبی شویم.

در بخش سوم را‌ه‌هایی که قطعا به دشمن تراشی می‌انجامد و روش‌های پرهیز از دشمن تراشی و حل فصل شکایت‌ها بیان می‌شود. گاهی اوقات هر کاری انجام می‌دهیم توجه افراد به ما جلب نمی‌شود در این بخش توضیح داده می‌شود در این مواقع چه کارهایی انجام دهیم.

در بخش آخر کتاب آموزش داده می‌شود که چگونه بدون رنجاندن افراد آن‌ها را تغییر دهیم و اگر مجبور هستیم ایراد بگیریم از چه راهی استفاده کنیم، برای این که در زمان ایراد گرفتن مورد تنفر قرار نگیریم نیاز است که از روش‌های درست انتقاد کردن استفاده کنیم که در این بخش این موضوع آموزش داده می‌شود. آخرین موضوعی که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود روش‌های ترغیب دیگران به کسب موفقیت است.

این اثر به ما می‌آموزد که راز بزرگ رفتار با مردم را بیاموزیم، چگونه با مردم رفتار کنیم، چگونه یک فرد خوش صحبت باشیم، چگونه توجه دیگران را جلب کنیم، چگونه برای خود دشمن نسازیم، چگونه انتقاد کنیم تا مورد تنفر طرف مقابل قرار نگیریم، چگونه افراد را به سمت موفقیت سوق دهیم، چگونه دیگران از انجام کار برای ما خشنود شوند. و روش‌­هایی برای اینکه مردم ما را دوست داشته باشند و دوستان خوبی بیابیم.

معرفی کتاب »» کتاب ایده عالی مستدام

درباره کتاب آیین دوست یابی

 

»» در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم

تقریبا تمام این موارد و خواسته‌ها معمولاً ارضا می‌شوند ــ همه به جز یکی.‌اما یک آرزو وجود دارد ــ آرزویی تقریبا به عمق و اهمیت نیاز به غذا یا خواب ــ که به ندرت ارضا می‌شود. این همان چیزی است که فروید آن را «تمایل به بزرگ بودن» و دیویی آن را «آرزوی مهم بودن» می‌نامند.

لینکلن نامه‌ای را چنین آغاز کرد: «همگان تمجید را دوست دارند.» ویلیام جیمز گفت: «عمیق‌ترین اصل در طبیعت بشر، عطش بی‌پایان او به تقدیر شدن است» او از کلمه خواسته، تمایل، آرزو و یا مانند آن استفاده نکرد. او گفت “عطش بی‌پایان” برای تقدیر شدن و مقبول واقع شدن.

در اینجا با یک عطش سیری ناپذیر انسان روبه‌رو هستیم و معدود افرادی که بتوانند صادقانه این عطش قلبی را سیراب کنند، دیگران را در کف خود خواهند داشت و «حتی مرده‌شور هم از مردن او افسوس خواهد خورد».

آرزوی مهم بودن و یا احساس اهمیت کردن یکی از تفاوت‌های بارز انسان و حیوانات است. این عطش مهم بودن بود که باعث شد یک پادوی بی‌سواد فقیر خواروبارفروشی به مطالعه برخی کتاب‌های حقوقی که در کف یک بُشکه کهنه پیدا کرده و به مبلغ ۵۰ سنت خریده بود بپردازد. شاید شما هم نام این پادوی خواروبارفروشی را شنیده باشید. اسمش آبراهام لینکلن است.

این عطش احساس مهم بودن بود که باعث شد دیکنز رمان‌های جاودانی خود را بنویسد. این عطش، انگیزه سِر کریستوفر رِن در طراحی سمفونی‌هایش بود و همین عطش راکفلر را واداشت میلیون‌ها دلاری را انباشته کند که هرگز نتوانست خرج کند و همین عطش بود که ثروتمندترین خانواده شهرتان را واداشت خانه‌ای بسازد که خیلی خیلی بیش از حد نیازش می‌باشد.

همین عطش است که شما را وامی‌دارد جدیدترین مُد لباس‌ها را بپوشید، آخرین مدل اتومبیل را برانید و درباره هوش و نبوغ کودکانتان سخن‌سرایی کنید.

 

»» درباره دیل کارنگی

دیل هاریسون کارنگی (Dale Harbison Carnegie) (زاده ۲۴ نوامبر ۱۸۸۸ – درگذشته ۱ نوامبر ۱۹۵۵) یک نویسنده و سخنران آمریکایی توسعه دهندهٔ درس‌هایی در زمینهٔ پیشرفت شخصی، فروشندگی و سخنرانی در جمع بود. او در یک خانوادهٔ فقیر در میزوری به دنیا آمد. دیل در نوجوانی مجبور بود ساعت ۴ صبح از خواب برخیزد تا شیر گاوهای خانواده را بدوشد. او در خانهٔ خود در نیویورک درگذشت. یکی از شاخص‌ترین و مهمترین ایدهٔ کارنگی در کتاب‌هایش این بود که می‌توان اخلاق برخی را با تغییر دادن رفتارمان در مقابل شان، تغییر داد.

دیل کارنگی در سال ۱۸۸۸ در مری‌ویل، میزوری، در خانواده‌ای فقیر و کشاورز چشم به جهان گشود. او پسر دوم ویلیام کارنگی (۱۵ فوریه ۱۸۵۲ تا ۱۸ می ۱۹۴۱) و آماندا الیزابت هاریسون (۲۱ فوریه ۱۸۵۸ تا ۴ دسامبر ۱۹۳۹) بود. هنگامی که او کودکی خردسال بود خانوادهٔ او به بلتون، میزوری نقل مکان کردند.

بعدها او در کالج ایالتی آموزگاران وارنزبرگ، میزوری مشغول به تحصیل شد. اولین شغل او بعد از دانشگاه فروش دوره‌های مکاتبه‌ایِ آموزشی به دامداران بود. پس از آن وی به فروش گوشت خوک، چربی خوک و صابون روی آورد. دیل در گسترش حوزهٔ تجارتش در شمال اوماها و نبراسکا بسیار موفق بود.

دیل بعد از پس‌انداز کردن ۵۰۰ دلار (۱۲۷۰۰دلار امروزی) فروشندگی را در سال ۱۹۱۱ رها کرد تا به آرزوی دیرینه‌اش که تدریس و سخنرانی در شاتاوکاوا (جنبش سواد آموزی برای بزرگسالان) بود برسد؛ ولی سرانجام او از آکادمی آمریکایی هنرهای تجسمی در نیویورک سر درآورد. او در کار خود در بازیگری کم‌وبیش موفق بود. نوشته‌ها حاکی از آن‌است که او نقش (دکتر هارتلی) را در نمایش (Polly of the circuss) بازی کرده‌است. دیل بعد از پایان پروژه به نیویورک بازگشت؛ بی‌کار و شکسته در یک «وای. ام.سی. آ» در خیابان ۱۲۵.

دیل کارنگی می‌گوید : « شما تنها به یک روش می‌توانید رفتار دیگران را تغییر دهید، آن هم این است که دیدگاه خودتان را نسبت به آن‌ها تغییر دهید.» او معتقد است: «شک و ترس‌ ما، و نبودن یک منبع مناسب برای یادگیری، ما را محدود می‌کنند.» به همین دلیل او نخستین محفل آموزشی‌اش را تشکیل داد. او در این محفل درباره‌ی موضوعاتی چون ترس از سخنرانی، ترس از ارتباط و… صحبت کرد. او در سال 1954، شرکت «دیل کارنگی و شرکا» را تاسیس کرد؛ موسسه‌ای که تاکنون هزاران کلاس و دوره درباره‌ی خودشناسی و راهبری برگزار کرده است. موسسه‌ی دیل کارنگی بیشتر از 2700 دانشجو دارد که آموزه‌‌های این موسسه را در بیشتر از 85 کشور آموزش می‌دهند.

معرفی کتاب »» کتاب قانون 5 ثانیه
جملات زیبا از کتاب آیین دوست یابی

 

»» جملات زیبا از کتاب آیین دوست یابی

آرزوی مهم بودن و مورد احترام دیگران قرار داشتن یکی از تفاوت‌های مهم انسان با حیوانات است. البته احساس برتر بودن نیز در حیوانات وجود دارد ولی ماهیت آن با آن چه در انسان است تفائت دارد. برای این‌که بهتر متوجه قضیه شوید خاطره‌ای را برایتان تعریف کنم. وقتی یک پسربچه روستایی در ایالت میسوری بودم،پدرم به کار پرورش بز و گاو مشغول بود. ما گاه‌های پیشانی سفید خود را در نمایشگاه‌های روستایی دام در سراسر غرب به نمایش می‌گذاشتیم و چند بار هم جایزه‌ی اول را تصاحب کردیم. پدرم مدال‌های آبی رنگ را روی پارچه‌ی اطلس سفیدی چسپانده بود و هربار که دوستان به خانه‌ی ما می‌آمدند، این پارچه را بیرون می‌آورد و یک سرش را خودش می‌گرفت و سر دیگرش را به دست من می‌داد و مدال‌ها آبی را به مهمانان نشان می‌دادیم. (از کتاب آیین دوست یابی)

تنها دانشی که در ذهن انسان می‌ماند دانشی است که به کار برده می‌شود.

اگر بتوانید پیش بینی کنید که چه موضوعی بیش از همه به قلب شنونده تان نزدیک است و درباره ی آخرین پیشرفت ها در آن حوزه صحبت کنید در این صورت افراد از این که شما تا چه اندازه به مسائل مهم زندگی آن ها اشراف دارید، شگفت زده می شوند و دوست دارند ساعت ها با شما صحبت کنند. این هنر سازگار کردن خود با افرادی است که می خواهید آن ها را تحت تاثیر قرار دهید. (از کتاب آیین دوست یابی)

درآن دوران گاو‌ها اهمیتی به جایزه‌ای که به دست آورده بودند نمی‌دادند ولی پدرم خیلی به آن‌ها اهمیت می‌داد چون بدون شک اگر این عطش سیری ناپذیر برای مهم بودن و مورد تحسین دیگران قرار گرفتن در میان انسان‌ها وجود نداشت، تمدنی با این افتخارات چشمگیر بوجود نمی‌آمد. بدون این حس، ما نیز مانند سایر موجودات بودیم. (از کتاب آیین دوست یابی)

مسیر مستقیمی که ما را وارد قلب دیگران می کند، این است که درباره ی چیزهایی صحبت کنیم که برای آن ها بیشترین اهمیت را دارد، نه چیزهایی که برای خود ما مهم هستند. اگر همیشه تلاش کنید چیزها را از دیدگاه دیگران ببینید و درباره ی چیزهایی که آن ها علاقه دارند صحبت کنید، در این صورت افراد بسیار زیادی تمایل خواهند داشت با شما ارتباط داشته باشند. (از کتاب آیین دوست یابی)

همین عطش مهم بودن و مورد ستایش قرار گرفتن بود که باعث شد یک پادوی بی‌سواد و فقیر خواروبار فروشی به مطالعه‌ی برخی کتب حقوقی که در ته یک بشکه‌ی کهنه پیدا کرده و به مبلغ 50 سنت خریداری کرده بود بپردازد. شاید شما هم نام این پادوی خواروبارفروشی را شنیده باشید. بله اسمش آبراهام لینکلن است. (از کتاب آیین دوست یابی)

«یک بار بد کردم و همواره شنیدم، دو بار خوب کردم و هرگز نشنیدم.»

در ارتش آلمان قانونی وجود دارد که وقتی به سرباز اهانت می شود، او حق ندارد بلافاصله شکایت کند. بلکه حداقل بیست و چهار ساعت بعد که خشم او فروکش کرد، می تواند به شکایت بپردازد. چنانچه کسی این قاعده را نقض کند و فورا دست به شکایت بزند، مجازات می شود. به گمان من اجرای چنین قانونی در زندگی شخصی می تواند سودمند باشد. چون در بسیاری از موارد می تواند مانع غرولند والدین، نق زدن همسر، یا ناسزاگویی کارفرمایان به زیردستان خود شود. (از کتاب آیین دوست یابی)

کنفسیوس می‌گوید: «وقتی جلوی درگاهِ درِ خانه خودت تمیز نشده درباره برف روی بام همسایه شکوه نکن.»

«به همان اندازه که ما تشنه تأیید هستیم از مقصر جلوه داده شدن بیزاریم.»

«از دشمنانی که به تو حمله‌ور می‌شوند نترس، از دوستانی بترس که به تو تملق می‌گویند.»

در برخورد با مردم باید به یاد داشته باشیم که همیشه با موجودات منطقی روبه‌رو نیستیم. ما با موجوداتی طرفیم که احساس دارند، موجوداتی که تعصب‌ها بر آنها حاکم است و غرور و منیت به حرکتشان وامی‌دارد. (از کتاب آیین دوست یابی)

به قول دکتر جانسون: «جناب، خداوند نیز قصد ندارد انسان را مورد قضاوت قرار دهد تا اینکه روزگارش به سر آید.»
پس چرا من و شما چنین نکنیم؟

باید به یاد آوریم که انتقاد مثل کبوتر جِلد است که همیشه به خانه برمی‌گردد

رالف والدو‌امرسون می‌گوید: «با هر زبانی که صحبت کنی هرگز نمی‌توانی چیزی غیر از آنچه هستی بر زبان آوری.»

تفاوت بین تمجید و چاپلوسی چیست؟ خیلی ساده است: تمجید، صادقانه و چاپلوسی، غیرصادقانه است. یکی از دل برمی‌خیزد و دیگری از زبان. یکی غیرخودخواهانه است و دیگری خودخواهانه. یکی را همه دنیا می‌پسندد و دیگری را همه جهانیان مذموم می‌دانند و محکوم می‌کنند. (از کتاب آیین دوست یابی)

غالبا یافتن عیب آسان‌تر از پیدا کردن حُسن است.

بنیامین فرانکلین، که در جوانی بسیار صریح و بی‌پروا بود، چنان سیاستمدار و ماهر در برخورد با مردم شد که سفیر‌امریکا در فرانسه انتخاب شد. راز موفقیت او چه بود؟ او می‌گوید: «من درباره هیچ کسی ــ و هیچ گاه ــ بد صحبت نمی‌کنم… و هر چه خوبی از کسی بدانم بر زبان می‌آورم.»

ما در مقایسه با آنچه باید باشیم فقط نیمه بیداریم. ما فقط از بخش کوچکی از منابع جسمی و روحی خود سود می‌بریم. به بیان دیگر، همه انسان‌ها بسیار پایین‌تر از سطح محدودیت‌هایشان زندگی می‌کنند. هر انسان دارای قدرت‌های متفاوتی است که معمولاً به طور عادت‌گونه قادر به استفاده از آن نیست.
آن قدرت‌هایی که هر شخص «به طور عادت‌گونه قادر به استفاده از آنها نیست، هدف عمده این کتاب است، که به شما کمک کند آن منابع موجود ــ ولی بلا استفاده ــ را کشف کرده، رشد دهید و از آن سود ببرید. (از کتاب آیین دوست یابی)

من از این راه فقط یک بار می‌گذرم. بنابراین هر خوبی که بتوانم در حق همنوعانم انجام دهم و هر مهربانی که بتوانم به آنها نشان دهم، بهتر است همین حالا انجام شود. مرا یاری کن که از آن کوتاهی نکنم چون از این راه دوباره نخواهم گذشت.

به جای اینکه مردم را محکوم و سرزنش کنیم، بهتر است سعی کنیم آنها را درک نماییم. بیایید سعی کنیم دریابیم چرا آنها بدان گونه رفتار می‌کنند. این کار بسیار مفیدتر و سازنده‌تر از انتقاد است و به جای نارضایتی و دلخوری، موجب افزایش حس همدردی، ظرفیت تحمل و مهربانی می‌شود. «شناختن همه به معنی بخشیدن همه است.»
به قول دکتر جانسون: «جناب، خداوند نیز قصد ندارد انسان را مورد قضاوت قرار دهد تا اینکه روزگارش به سر آید.»
پس چرا من و شما چنین نکنیم؟ (از کتاب آیین دوست یابی)


> لینک کتاب آیین دوست یابی در سایت آمازون

> لینک کتاب آیین دوست یابی در سایت گودریدز


# خرید کتاب آیین دوست یابی با تخفیف

 

خرید کتاب آیین دوست یابی ترجمه فرشته پرنیان‌خوی (نشر هورمزد )

خرید کتاب آیین دوست یابی (پرفروش‌ترین‌)


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب آیین دوست یابی را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب آیین دوست یابی

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»
کتاب تختخوابت را مرتب کن
منبع
wikipediaforbesfs.blog

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا