رمان خارجی

کتاب بر باد رفته

مارگارت میچل

بر باد رفته (Gone with the Wind) داستانی است به قلم مارگارت میچل (Margaret Mitchell)، نویسندهٔ زن آمریکایی. او به‌خاطر نوشتن این رمان، در سال ۱۹۳۷ برندهٔ جایزهٔ ادبی پولیتزر شد. بر باد رفته داستان عشق آتشین و پر ماجرای اسکارلت اوهارا و اشلی است. فیلم بر باد رفته که از روی همین کتاب ساخته شده است به شدت درخشید و جوایز بسیاری از آن خود کرد.


خرید کتاب بر باد رفته اثر مارگارت میچل


»» درباره کتاب بر باد رفته

بربادرفته این رمانِ عاشقانه بی‌نظیر که شاهکار مارگارت میچل است اولین و آخرین رمان اوست که برای همیشه از محبوب‌ترین کتاب‌های تمام دنیاست. با بیش از 30 میلیون نسخه و بارها تجدید چاپ به یقین شایسته چنین عنوانی است که به خوبی سیاست و طرز تفکر آمریکایی‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

در سال 1937 جایزه ادبی نوبل را دریافت نمود و در سال 1939 پرفروش‌ترین کتاب جهان شد و متعاقب آن فیلمی براساس این کتاب ساخته شد که در سراسر جهان رکورد فروش را برای یک فیلم شکست. فیلم به کارگردانی ویکتور فلمینگ و بازی تحسین بر‌انگیز کلارک گیبل و ویویان لی ساخته شد که جوایز اسکار 1940 را درو کرد و در زمانی که سیاه‌پوستان تنها حق نشستن در ردیف آخر سینما را داشتند هتی مک دانل (بازیگر زن سیاهپوست) برای نقش مکمل زن برنده جایزه اسکار شد که باعث اعتراضات بسیاری در سطح جامعه آمریکا شد. بعدها دو نفر دنباله‌ای برای رمان نوشتند که هیچ‌کدام موفقیت رمان اصلی را نداشت:

1- خویشان رت باتلر‌، نوشته‌ی دونالد مک کیج، در سه جلد

2- اسکارلت، نوشته‌ی الکساندر ریبلی.

داستان بربادرفته درباره‌ی دختری به نام اسکارلت اوهارا است. دختری با ظاهر جذاب و مغرور و بی‌پروا از ارتباط با اطرافیان که برای رسیدن به خواسته‌های خودش هیچ مرزی ندارد، زندگی و عشقش به جنگ پیوند می‌خورد! پدرش یک زمیندار متمول جنوبی است. وقتی او خبر نامزدی اشلی(پسر یکی از زمینداران همسایه‌) با دختری ساده و بی‌آلایش به نام ملانی را می‌شنود حسادت زنانه‌اش تحریک می‌شود و به اشلی ابراز علاقه می‌کند. او فکر می کرد با داشتن اشلی می تواند به واقعیت زندگی برسد و برای رسیدن به او از هیچ کاری ابایی نداشت و …

از این‌که داستان با ماجرای عشق اسکارلت به اشلی، خیلی زود آغاز می‌شود، نقطه‌ی قوت داستان است که قلابی قوی به ذهن خواننده می‌اندازد و او را دنبال خود می‌کشاند. جنگ به‌عنوان بستر داستان، به ماجرای عشق اسکارلت و زندگی او کشیده می‌شود. مشکلات بعدی در اثر تبعات جنگ بوجود می‌آید: فقر، آتش‌سوزی، مرگ، فساد مشکلات روحی انسان‌ها.

نویسنده روی عناصر داستان کاملا مسلط بوده و این موضوع در کابوس‌های اسکارلت در طول داستان مکرر دیده می شود و در پایان پرده از راز آن برداشته می شود.

خرده واقعه‌ها در باور پذیری داستان نقش بسیار مهمی به عهده دارند. نویسنده با تسلط کامل به مدیریت این خرده واقعه ها داستان را به خوبی پیش برده است. جذابیت و تعلیق داستان در صحنه‌ی فرار اسکارلت با گاری یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های داستان است.

حدود 140 شخصیت در رمان، ایفای نقش می کنند. در فصل اول 34 شخصیت توأما وارد رمان می‌شود. پرداختن به تک تک شخصیتها به خوبی صورت گرفته است. نقطه‌ی قوت رمان که در نوع خود بی‌نظیر است، دیالوگ بین شخصیت‌ها است که نشان از طرز تفکر آمریکایی‌ها دارد.

معرفی کتاب »» کتاب کلیدر

درباره کتاب بر باد رفته

 

»» درباره مارگارت میچل

مارگارت مانرلین میچل مارش در ۸ نوامبر ۱۹۰۰ متولد شد. دوران کودکی او در جنگ داخلی آمریکا گذشت. با فوت مادرش، تحصیلاتش را در رشته پزشکی نیمه‌کاره رها کرد و به روزنامه‌نگاری پرداخت. اما به علت شکستگی قوزک‌ پا خانه‌نشین شد و در سال ۱۹۲۶ شروع به نوشتن بر باد رفته کرد. این کتاب در سال ۱۹۳۶ چاپ شد و به سرعت به ۱۶ زبان ترجمه شد. مارگارت میچل جایزه‌ی کتاب ملی و جایزه‌ی پولیتزر را برای نوشتن این کتاب به دست آورد. مارگارت میچل در ۲۲ سالگی ازدواج کرد اما با پی بردن به کارهای غیر‌قانونی شوهرش از او جدا شد و بعدها با شخص دیگری که دوست شوهر اولش بود ازدواج کرد. در نهایت در ۱۶ اوت ۱۹۴۹ به علت تصادفی که برایش رخ داد از دنیا رفت.
معرفی کتاب »» کتاب طاعون
کتاب بر باد رفته اثر مارگارت میچل

»» ناشردر مورد این کتاب آورده است:

«مارگارت میچل، در 8 نوامبر سال 1900 در آتالانتا آمریکا متولد شد. نویسنده‌ایی که بعدها و در سال 1937 برای رمان برباد رفته جایزه پولتیزر را دریافت کرد. کتابی که برای همیشه از محبوب‌ترین کتاب‌های تمام دنیاست با بیش از 28 میلیون نسخه و بارها تجدید چاپ به یقین شایسته چنین عنوانی است. او دوران کودکیش را در سال های جنگ های شهری آمریکا گذراند و به خوبی با فضا و حال و هوای آن دوران آشنا بود. آن را می شناخت و شاید جزییاتی که در کتابش و در میان روابط انسان ها به شکل عجیبی قابل لمس هستند، ناشی از زندگی در همان شرایط است.
معرفی کتاب »» کتاب بیگانه
کتاب بر باد رفته اثر مارگارت میچل

»» خلاصه داستان

اسکارلت بزرگ ترین دختر میچل صاحب مزرعه پنبه تارا تنها به یک چیز می‌اندیشد؛ ازدواج با اشلی ویلکز پسر مالک مزرعه مجاور. در یک مهمانی در خانه ویلکز اسکارلت به اشلی اظهار علاقه می کند ولی اشلی عنوان می کند که به ملانی دختر عمویش می خواهد ازدواج کند. رت باتلر ماجراجوی خوش قیافه ای که شاهد صحبت ها بوده است اسکارلت را نصیحت می کند. جنگ شمال و جنوب امریکا آغاز می شود و اسکارلت با چارلز براد ملانی ازدواج می کند ولی چارلز در اردوی آموزشی در می گذرد. اسکارلت به آتلانتا پیش ملانی می رود و در آنجا دوباره بارت باتلر ملاقات می کند. وقتی آتلانتا مورد حمله قرار می گیرد رت به اسکارلت و ملانی کمک می کند که از شهر بگریزند و آنگاه به جنوبی ها می پیوندد. وقتی اسکارلت بعد از جنگ پیش اشلی باز گشته و با او زندگی می کند اما اسکارلت برای نگهداری مزرعه با فرانک پولدار ازدواج می کند. پس از مرگ فرانک، اسکارلت با باتلر ازدواج می کند و…
معرفی کتاب »» کتاب ناتور دشت
کتاب بر باد رفته اثر مارگارت میچل

»» بخشی از کتاب

وقتی دوقلوها رفتند، اسکارلت در ایوان تارا ایستاد تا آخرین صدای تاختن سم اسب‌ها محو شد و همچون خوابگرد به طرف صندلی‌اش برگشت. از ناراحتی خشکش زد و از بس که ناخواسته خندیده بود تا مبادا دوقلوها از رازش باخبر شوند، عضلات دهانش درد می‌کرد. او یکی از پاهایش را زیرش جمع کرد و با بی‌حوصلگی روی صندلی نشست. دلش مالامال از غم و اندوه بود، طوری که احساس می‌کرد گنجایش این همه غم را ندارد. قلبش تند تند می‌زد، دست‌هایش سرد و در حس بدبختی غرق شده بود. پریشانی و سردرگمی در چهره‌اش موج می‌زد، سردرگمی کودک نازپرورده‌ای که همیشه آن‌چه که می‌خواست بر وفق مرادش بود و حالا برای اولین بار با اوضاع نامطبوعی در زندگی‌اش مواجه می‌شد.

اشلی می‌خواست با ملانی همیلتون ازدواج کند!

آه، مگر می‌توانست واقعیت داشته باشد! دوقلوها اشتباه می‌کردند و آن هم یکی دیگر از شوخی‌های بی‌مزه‌‌شان بود. اشلی نمی‌تواند، نمی‌تواند عاشق ملانی باشد و هیچ‌كسی نمی‌تواند عاشق دختر لاغرمردنی خجالتی مثل ملانی شود. اسکارلت با تحقیر، قیافه کودکانه‌‌ی لاغر و صورت جدی قلبی شکل ملانی را به یاد آورد که خیلی معمولی و تقریباً زشت به نظر می‌آمد و ماه‌ها می‌شد که اشلی او را ندیده بود. از مهمانی سال گذشته در مزرعه دوازده بلوط، اشلی بیش از دوبار به آتلانتا نرفت. نه! اشلی نمی‌توانست عاشق ملانی باشد چون می‌دانست که اشتباه فکر نمی‌کند! چون اشلی عاشق او بود! اشلی فقط عاشق اسکارلت بود و او این موضوع را خوب می‌دانست!

معرفی کتاب »» کتاب جنایت و مکافات

جملات زیبا از کتاب بر باد رفته

 

»» جملات زیبا از کتاب بر باد رفته

اسکارلت در یک بعدازظهر آفتابی آوریل سال 1861 در سایه‌‌ی خنک ایوان تارا، مزرعه پدری‌اش، با استوارت و برنت تارلتون نشسته و منظره‌ای بسیار دلنشین خلق کرده بود. او پیراهن جدید ململ با دوازده یارد چین و حلقه‌های موج‌دار سبز گلدار و کفش‌های سبز پاشنه‌کوتاه مراکشی که پدرش به تازگی از آتلانتا برایش آورد را پوشیده بود. پیراهنش، کمر هفده اینچی‌اش را ظریف‌ و باریک نشان می‌داد و بالاتنه‌ی کاملاً تنگ پیراهن، سینه‌های بلوغ یافته شانزده سالگی‌اش را به خوبی نمایان می‌کرد. چین‌های دامنش خیلی دور و برش پخش نبود. موهایش را صاف و مرتب داخل توری پشت سرش بسته و دست‌های ظریف و سفیدش را بی‌حرکت روی پاهایش گذاشته بود که البته همه‌ی این‌ها شخصیت واقعی‌اش را به خوبی نشان نمی‌داد. چشم‌های سبز بی‌قرار، لجباز و سرشار از طراوت زندگی‌اش که با دقت تمام در چهره‌ای ملیح جای گرفته بود با آن رفتار برازنده، کاملاً ناهماهنگ به نظر می‌رسید، هرچند رفتارهایش از راهنمایی‌های ملایم مادر و تربیت سخت‌گیرانه مامی نشأت می‌گرفت اما چشم‌هایش، خاص خودش بودند. (از کتاب بر باد رفته)

اسکارلت، من هیچ وقت در زندگی آدمی نبودم که قطعات شکسته ی ظرفی را با حوصله ی زیاد جمع کنم و به هم بچسبانم و بعد خودم را فریب بدهم که این ظرف شکسته، همان است که اول داشته ام.

قبلاً هم بهت گفته بودم که دو زمان می‌شه پولدار شد، یه بار موقع آباد کردن و یه بار موقع ویران کردن کشور. موقع آباد کردن پول كمی ‌گیرت می‌آد اما موقع فروپاشی و ویرانی، سریع و زیاد پول گیرت می‌آد.

در هنگام سقوط و اضمحلال یک تمدن، درست به همان اندازه ی روزگار رونق و آبادی آن، می توان پول به دست آورد، با این تفاوت که در هنگام سقوط، با سرعت بیشتری می توان این کار را انجام داد.

“خدا خودش بهتر می‌دونه! من یکی که دلم نمی‌خواد یکی از این سیاه‌ها به خونم بیاد. حتی فکرش هم نمی‌کنم!”
‌”من دورادور هم نمی‌تونم بهشون اعتماد کنم، چه برسه به این‌كه بچه‌هامو بهشون بسپرم…”
اسکارلت ناخودآگاه به یاد دست‌های مهربان و زمخت مامی افتاد که برای خدمت به الن، خودش و وید زبر و خشن شده بود. این غریبه‌ها از دست‌های سیاه‌ها چه می‌دانستند که چقدر عزیز و تسلی‌بخش هستند. آن‌ها از معجزه آن دست‌های آرامش بخش، نوازشگر و با محبت چه می‌دانستند؟ اسکارلت با بی‌اعتنایی خندید.
‌”خیلی عجیبه شما در مورد کسایی که خودتون آزادشون کردین این‌طوری فکر می‌کنین.” (از کتاب بر باد رفته)

ما ایل کله شق و سرسختی نیستیم. هنگامی که طوفان سهمگینی درمی گیرد، فوق العاده انعطاف پذیر می شویم؛ چون می دانیم انعطاف پذیر بودن برای ما مفید است. داد و فریاد راه نینداز. لبخند بزن و با زمانه بساز.

یه آدم و یه ملتی فقیرن که یه جا بشینن و همش داد بزنن و شکوه کنن كه زندگی اون طوری که دلشون می‌خواد نیست.

او جواب داد: “منظورم اینه که ناپلئون‌… شاید راجع به اون شنیده باشی؟ یه بار گفت که خدا طرفدار ارتش‌های قویتره!”

‌اونا که می‌تونن همه این چیزا رو داشته باشن. به من یه اسب خوب و قبراق برای سوارکاری، یه نوشیدنی اعلی، یه دختر متین برای ابراز عشق و یه دختر هرزه هم برای تفریح بده‌، اون وقت هر کی می‌تونه اروپای خودشو داشته باشه… . حالا دیگه از دست دادن سفر اروپا چه اهمیتی می‌تونه برامون داشته باشه؟ (از کتاب بر باد رفته)

اسکارلت بی‌قرار جواب داد: “آه پاپا، اگه باهاش ازدواج کنم همه این رفتاراشو تغییر می‌دم!”
جرالد برافروخته به اسکارلت نگاهی انداخت و با بدخلقی گفت: “تغییرش می‌دی؟ می‌تونی تغییرش بدی؟ تازه، تو تجربه کافی در مورد زندگی با مردا رو نداری. اشلی رو به حال خودش بذار. هیچ زنی تا حالا نتونسته شوهرشو حتی یه ذره هم عوض کنه، اینو فراموش نکن. (از کتاب بر باد رفته)

همه آن‌چه که از عشق می‌دانست، بندگی و سرسپردگی زن در برابر حس جنون‌آمیز مرد که زن در آن سهمی ندارد و فرایندی شتاب‌‌زده و دردناک که ادامه می‌یافت و از آن دردناک‌تر به فرایند تولد بچه‌ای منتهی می‌شد

اشلی چطور می‌توانست با ملانی ازدواج کند در حالی که او واقعاً عاشق اسکارلت بود و می‌دانست که چقدر اسکارلت او را دوست دارد؟ چطور می‌توانست عمداً قلب او را بشکند؟ (از کتاب بر باد رفته)

تو کسی هستی که با خشونت، عشق و نفرت می‌ورزی


> لینک کتاب بر باد رفته در سایت آمازون

> لینک کتاب بر باد رفته در سایت گودریدز


# خرید کتاب بر باد رفته با تخفیف

 

مشاهده قیمت و خرید کتاب بر باد رفته ترجمه الهام رحمانی (نشر آتیسا)

مشاهده پرفروش‌ترین‌ نشرِ کتاب بر باد رفته


دوستان عزیزم

شما می توانید نظرات و قسمت های زیبا یا جالب مربوط به کتاب بر باد رفته را در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

#کتاب بر باد رفته

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»  کتاب عشق در سال‌های وبا
منبع
wilkipediabritannica
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن