بهترین کتاب ها

بهترین کتاب های علمی جهان

بهترین کتاب های علمی جهان را در این مقاله برای شما گردآوری کردیم تا بتوانید انتخاب راحت تری برای خواندن کتاب در این زمینه داشته باشید. کتاب علمی، یک اثر غیر داستانی است که معمولاً به وسیله یک دانشمند، پژوهشگر یا استاد مانند استفان هاوکینگ (تاریخچه مختصر زمان)، یا گاهی اوقات به وسیله یک غیر دانشمند مانند بیل برایسون (تاریخچه‌ای مختصر از همه چیز) نوشته شده‌است. معمولاً این کتاب‌ها برای مخاطبان گسترده‌ای که آموزش کلی به جای آموزش به‌طور علمی خاص دارند فرض شده‌اند. این مخالف با مخاطب کوتاه فکر که یک مقاله خواهد داشت، است و بنابراین به عنوان علم محبوب نامیده می‌شود. به این ترتیب، آن‌ها به استعداد قابل توجهی در بخشی از نویسنده که به اندازه کافی موضوعات دشوار برای مردمی که این موضوع ،کاملاً برایشان جدید است و یک ترکیب خوب از داستان سرایی و نوشتن فنی را توضیح دهد نیاز دارند. در انگلستان جایزه انجمن سلطنتی برای کتابهای علمی از معتبرترین جوایز برای نوشته علمی در نظرگرفته شده‌است. همچنین در مقاله دیگری بهترین کتاب های تاریخی جهان را معرفی کردیم. با دالان همراه باشید.

 

مرگ با تشریفات پزشکی اثر آتول گاواندی

Being Mortal: Medicine and What Matters in the End by Atul Gawande

مرگ با تشریفات پزشکی اثر آتول گاواندی
کتاب مرگ با تشریفات پزشکی در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب مرگ با تشریفات پزشکی اثر آتول گاواندی است. آتول گاواندی جراح و نویسندهٔ آمریکایی است که در دانشگاه هاروارد استاد مدیریت و سیاست‌گذاری سلامت است. او علاوه بر نوشتن کتاب در نیویورکر و اسلیت نیز مطلب می‌نویسد. گاواندی در سال ۲۰۱۰ به انتخاب مجلات تایم و فارین پالیسی در فهرست متفکران پرنفوذ جهان قرار گرفت. همچنین به خاطر تأثیرگذاری تحقیقاتش در حیطهٔ سلامت «جایزهٔ الی» (جایزهٔ ملی مطبوعات در آمریکا) را به خود اختصاص داده است.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« من بیرون اتاقش ایستاده بودم و با دستان عرق کرده پرونده اش را گرفته بودم و تلاش می کردم بفهمم چطور می توانم این موضوع را با او در میان بگذارم. ما امیدوار بودیم عمل جراحی جلوی پیشرفت آسیب های نخاعی او را بگیرد. البته این عمل نه او را درمان می کرد نه فلجش را رفع می کرد و نه او را به زندگی سابقش بازمی گرداند. هر کاری هم که می کردیم نهایتا چند ماه زنده می ماند. البته کل این عملْ خودش هم خطرناک بود؛ لازم بود سینه اش را بشکافیم، دنده ای را برداریم و یکی از ریه هایش را کنار بزنیم تا به ستون فقراتش برسیم. در چنین عملی خون ریزی زیاد و ریکاوری دشوار است. همین حالا او ضعف داشت اما با این عمل با خطر جدی عوارضی مواجه بود که می توانست او را ضعیف تر از این بکند. حتی این خطر وجود داشت که بعد از عمل جراحی عمر او کوتاه تر شود و وضعش بدتر. جراح مغز و اعصاب همهٔ این خطرها را برایش مرور کرد اما باز هم لازاروف مصمم بود و اصرار داشت که این جراحی انجام شود. در چنین وضعیتی، همهٔ کاری که من باید انجام می دادم این بود که داخل اتاق شوم و به فکر کاغذبازی ها و امضاگرفتن ها باشم. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب مرگ با تشریفات پزشکی از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب مرگ با تشریفات پزشکی از ایران کتاب


تاریخچه زمان اثر استیون هاوکینگ

A Brief History of Time By Stephen Hawking

تاریخچه زمان اثر استیون هاوکینگ | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب تاریخچه زمان در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب تاریخچه زمان یا تاریخ مختصر زمان با عنوان فرعی «از مه‌بانگ تا سیاه‌چاله‌ها» اثری مشهور از استیون هاوکینگ است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شده‌است.

این کتاب به عنوان پرخواننده‌ترین کتاب کیهان‌شناسی شهرت یافته‌است و به بیش از ۳۳ زبان زنده دنیا؛ تا سال ۱۹۹۳، ترجمه و چاپ شده‌است. هاوکینگ در این کتاب با زبانی ساده به بازگویی داستان جهان پرداخته‌است. این کتاب در سال ۱۳۶۹ با نام تاریخچه زمان، از انفجار بزرگ تا سیاه‌چاله‌ها در ایران به چاپ رسیده‌است.

او در مورد مفاهیم اساسی مانند فضا و زمان، بلوک‌های اساسی ساختاری که جهان را تشکیل می‌دهد (مانند کوارک‌ها) و نیروهای اساسی حاکم بر آن (مانند گرانش) گفتگو می‌کند. او در مورد پدیده‌های کیهان‌شناختی مانند بیگ بنگ و سیاه‌چاله‌ها نیز می‌نویسد. هاوکینگ این کتاب را برای خوانندگانی که هیچ دانش قبلی دربارهٔ گیتی ندارند و افرادی که فقط علاقه‌مند به یادگیری چیزهای جدید هستند، نوشت. در یکصد و هشتاد و چهارمین هفتهٔ چاپ آن، به دلیل طولانی‌ترین حضور در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نشریه ساندی تایمز، در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌است.

استیون ویلیام هاوکینگ، زاده ی ۸ ژانویه ی ۱۹۴۲ و درگذشته ی ۱۴ مارس ۲۰۱۸، فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده ی بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود.هاوکینگ در شهر دانشگاهی آکسفورد زاده شد. استیون در روزهای جنگ جهانی دوم به دنیا آمد. خانه ی والدین وی در هایگیت در شمال لندن واقع بود. فرانک و ایزابل هاوکینگ، برای اطمینان یافتن از تولد بدون خطر و سالم نخستین فرزندشان تصمیم گرفتند پیش از به دنیا آمدن او موقتا به آکسفورد بروند. ایزابل در آکسفورد پسرش را به سلامت به د…

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« انیشتین هیچوقت نپذیرفت که شانس بر جهان هستی حاکم است؛ عقاید انیشتین در این مورد در این جمله ی معروف او خلاصه شده است: «خدا، تاس نمی ریزد.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب تاریخچه زمان از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب تاریخچه زمان از ایران کتاب


انسان خردمند اثر یووال نوح هراری

Sapiens : a brief history of humankind By Yuval Noah Harari

انسان خردمند اثر یووال نوح هراری
کتاب انسان خردمند در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر  کتابی نوشته یووال هرری است که در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار به زبان عبری در اسرائیل و در سال ۲۰۱۴ به زبان انگلیسی منتشر شد. این کتاب را نشر چشمه با ترجمهٔ محسن مینوخرد و نشر نو با ترجمه نیک گرگین به فارسی در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده‌اند. هرری از کتاب اسلحه میکروب و فولاد (۱۹۹۷) به عنوان یکی از منابع الهام بخش خود نام می‌برد که نشان داد «می‌شود سؤال‌های بزرگ پرسید، و به صورت علمی به آن‌ها پاسخ داد».

این کتاب به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده و همچنین برندهٔ جایزهٔ Wenjin چین در سال ۲۰۱۵ شده‌است.

واکنش‌ها نسبت به این کتاب متفاوت بوده‌است. محققین و دانشگاهیان با زمینهٔ تحقیقاتی مشابه با نویسنده، از این کتاب استقبال خوبی نداشته‌اند و نسبت به صحت مطالب آن ابراز تردید کرده‌اند. این در حالی است که عامه مردم، بیشتر آن را جالب و مفید یافته‌اند.

دکتر کریستوفر رابرت هالپایک، انسان‌شناس، کتاب را مورد نقد و بررسی قرار داده و «بهره ای جدی از علم» در آن نیافته‌است. هالپایک اشاره می‌کند که: «هرجا فکت‌هایی که هراری ارائه می‌کند صحیح هستند، تازگی ندارند و هرجا وی تلاش می‌کند تا فکت‌های تازه‌ای ارائه دهد معمولاً به خطا می‌افتد. خطاهایی که بعضاً بسیار بزرگ هستند.» وی در ادامه کل کتاب را به عنوان یک «سرگرمی» برمی‌شمارد که «تاخت و تاز فکری وحشیانه‌ای است در عرصه تاریخ، با جلوه‌های احساسی از حدس و گمان که با پیش‌گویی‌های وحشتناکی دربارهٔ آینده بشر خاتمه می‌یابد.»

یووال نوح هراری، زاده ی 24 فوریه ی 1976، تاریخ نگار و استاد تاریخ دانشگاه اورشلیم است. نوشته های هراری بیشتر به موضوعاتی چون اختیار، هوشیاری و تعاریف هوشمندی اختصاص دارند. او هر روز، دو ساعت به مدیتیشن و سکوت می پردازد و معلم مدیتیشن نیز هست. او گیاه خوار است، از شبکه های اجتماعی دوری می گزیند و داشتن گوشی هوشمند را برای خود مناسب نمی داند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« انسان خردمند یک راز آزاردهنده تر را هم پنهان نگه داشت. ما نه تنها خویشاوندان بدوی بسیاری داشته ایم بلکه روزگاری صاحب خواهر و برادرهای زیادی هم بوده ایم. ما به این فکر عادت کرده ایم که تنها موجودات بشری هستیم، زیرا گونه ی ما در طی ده هزار سال اخیر به واقع تنها گونه ی بشری روی زمین بوده است. اما مفهوم واقعی واژه ی بشر، «جانداری از جنس انسان» است و در گذشته گونه های متعدد دیگری از این جنس، علاوه بر انسان خردمند، وجود داشته است. به علاوه، همانطور که در فصل آخر کتاب خواهد آمد، این امکان وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور با موجوداتی بشری سر و کار داشته باشیم که «خردمند» نیستند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب انسان خردمند از ایران کتاب


بهار خاموش اثر راشل کارسون

Silent Spring by Rachel Carson

بهار خاموش اثر راشل کارسون | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب بهار خاموش در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

بهار خاموش ، کتابی‌است که زیست‌شناس آمریکایی، راشل کارسون آن را نوشت و اولین بار در سپتامبر ۱۹۶۲ در ایالات متحده آمریکا منتشر شد.

این کتاب به راه اندازی جنبش محیط زیستی در سراسر جهان و بخصوص جهان غرب کمک کرد. وقتی که بهار خاموش منتشر شد، راشل کارسون برای نوشته‌هایش در تاریخ طبیعی، شناخته شده بود اما هنوز خود را به عنوان ناقد اجتماعی نشناسانده بود. این کتاب یک موفقیت به حساب می‌آید و باعث آگاهی مردم جهان از مسائل عمومی مرتبط با سموم دفع آفات و آلودگی محیط زیست شد. بهار خاموش کاربردی اساسی در ممنوعیت سم د.د.ت در ایالات متحده در سال ۱۹۷۲ داشته‌است.

بهار خاموش برنده 8 جایزه معروف و پرفروش ترین کتاب تاریخ سازی است که دنیا را در مورد آلودگی های کره زمین به تکان واداشته است.

بهار خاموش در سال ۱۹۶۲ جنبشی زیست‌محیطی را پدیدآورد که موجب بازنگری اساسی در جایگاه علم در زندگی انسان شد. کارسون در این کتاب، بکارگیری زیاد آفت‌کش‌ها و دیگر مواد شیمیایی مصنوعی برای تولید غذا را یک خطر جدی برای بشر و نهایتاً بقای همهٔ جانداران زمین دانسته‌است. همین مسئله باعث شد که صنایع شیمیایی و وزارت کشاورزی آمریکا، دست‌دردست هم، تهاجمی گسترده را علیه او سازمان بدهند به نحوی که نزدیک به ۲۵۰٬۰۰۰ دلار برای بی‌اعتبار کردن تحقیقات او در این کتاب و خراب کردن شخصیت او هزینه کردند و جنسیت او را به عامل مهمی در مبارزات خود علیه کتاب تبدیل کردند و او را «پیردختری عصبی و احساساتی» نامیدند که «از گربه‌ها نگهداری می‌کند» و «از علم ژنتیک حالش به هم می‌خورد».

ریچل کارسون  نویسنده زیست‌شناسی دریایی و محیط زیست آمریکایی بود.او به منظور آموزش مردم درباره شگفتی و زیبایی دنیای زنده چندین مقاله دیگر هم به رشته تحریر درآورد که برخی از آن‌ها عبارتند از: به کودکان خود کمک کنید بپرسند (۱۹۵۶)، سواحل همیشه در تغییر ما (۱۹۵۷) و کتاب دیگری را هم در موضوع بوم‌شناسی حیات تنظیم کرد. موضوعی که در همه نوشته‌های کارسون به چشم می‌خورد این بود که نوع بشر فقط بخشی از طبیعت…

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« از عبارت کنترل طبیعت بوی تفاخر و خودخواهی به مشام می رسد و زاییده فلسفه و زیست‏شناسی عصر حجری است که گمان می کرد وجود طبیعت فقط به خاطر راحتی و آسایش انسان است … برای ما بداقبالی نگران کننده‏ ای است که علمی چنین ابتدایی، به مخوف‏ترین سلاح‏ها مجهز شده باشد و آنها را نه تنها بر علیه حشرات، بلکه علیه تمامی زمین به کار گرفته است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب بهار خاموش از ایران کتاب


واقع نگری اثر هنس روسلینگ

Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World by Hans Rosling

واقع نگری اثر هنس روسلینگ
کتاب واقع نگری در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب واقع نگری، اثری نوشته ی هنس، اولا و آنا روسلینگ است که اولین بار در سال 2018 به چاپ رسید. استاد بهداشت جهانی و پدیده ی سخنرانی های TED، هانس روسلینگ به همراه دو همکار همیشگی خود، آنا و اولا، در این کتاب به ده عاملی می پردازد که باعث می شوند درک نادرستی از شرایط حقیقی جهان داشته باشیم: از تمایلمان برای دوقطبی کردن جهان (ما و آن ها) گرفته تا تأثیرپذیری ما از رسانه ها و چگونگی درکمان از روند امور جهان که اغلب نگاهی بدبینانه و ناامیدانه است.

مشکل اصلی ما، نداشتن اطلاعات کافی و درست است و حتی حدس ها و تحلیل هایمان نیز از طریق جانبداری های ناخودآگاه و قابل پیش بینی شکل می گیرند. کتاب واقع نگری نشان می دهد که جهان با تمام نقص ها و مشکلاتش، در وضعیت بسیار بهتری از چیزی که تصور می کنیم، قرار دارد. این موضوع به این معنی نیست که دغدغه های جدی وجود ندارند. اما وقتی تمام وقت و انرژیمان را به جای داشتن نگرشی واقع گرایانه و حقیقت-محور به جهان، صرف نگران بودن برای همه چیز می کنیم، نمی توانیم بر چیزهایی تمرکز داشته باشیم که خطر و تهدید واقعی محسوب می شوند.

هنس روسلینگ، زاده ی 27 جولای 1948 و درگذشته ی 17 فوریه ی 2017، فیزیکدان، متخصص آمار، استاد دانشگاه و سخنران سوئدی بود. او استاد بهداشت جهانی در نهاد کارولینسکا، و بنیان گذار و رئیس موسسه ی Gapminder بود که در زمینه ی ساخت نرم افزار فعالیت می کند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« تصور کنید به باغ وحشی رفته ام و می خواهم سوالاتم را از شامپانزه ها بپرسم. با خودم یک دسته موز با برچسب های الف، ب و ج برده ام و به داخل قفس آن ها می اندازم. سپس بیرون قفس می ایستم، هر سوال را با صدای بلند و رسا می خوانم و پاسخ شامپانزه، یعنی حروف روی موز انتخابی برای خوردن را یادداشت می کنم. اگر این کار را بکنم، که البته هیچگاه نخواهم کرد، فقط تصور کنید، شامپانزه ها با همان انتخاب های تصادفیشان، آزمون مرا بهتر از انسان های تحصیل کرده اما گمراه، پشت سر خواهند گذاشت. فقط اگر احتمالات را در نظر بگیریم، در سوالات سه گزینه ای، سی و سه درصد احتمال دارد شامپانزه ها پاسخ صحیح بدهند؛ یعنی در مجموع از دوازده سوال، به چهار سوال پاسخ صحیح خواهند داد. اما طبق نتایج بدست آمده، آدم هایی که در آزمون شرکت کرده بودند، به طور میانگین از دوازده سوال تنها به دو سوال پاسخ صحیح داده اند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب واقع نگری از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب واقع نگری از ایران کتاب


تاریخچه تقریبا همه چیز اثر بیل برایسن

A Short History of Nearly Everything By Bill Bryson

تاریخچه تقریبا همه چیز اثر بیل برایسن | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب تاریخچه‌ی تقریبا همه چیز نوشته‌ی بیل برایسن است. این کتاب جایزه‌ی کتاب سال 2004 آمریکا را از آن خود کرده است. به گفته‌ی نویسنده:

«اندیشه‌ی اصلی در این کار، پی بردن به این نکته بود که آیا نمی‌توان شگفتی و دستاوردهای علم را در سطحی که خیلی فنی یا دشوار نباشد و در عین حال تماما سطحی هم نباشد فهمید یا درک کرد – یا از آن در شگفت شد یا حتی از آن لذت برد؟» کتاب تاریخچه‌ی تقریبا همه چیز در شش بخش تدوین شده است.

«گم‌شده در کیهان»، «بزرگی کره‌ی زمین»، «آغاز عصر جدید»، «سیاره‌ی پرخطر»، «از کائنات تا حیات» و «بزرگ‌راهی به سوی انسان» عنوان بخش‌های کتاب است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «آنچه نخست باید بدانی این است که برای آنکه بتوانی در اینجا باشی تریلیون‌ها اتم سرگردان مجبور بوده‌اند به شکلی و از راه‌هایی حیرت‌انگیز و سرشار از لطف و محبت در یک جا گرد هم آیند تا تو آفریده شوی. یک چنین گردآمدنی به قدری اختصاصی و یگانه است که پیش از این هیچگاه کوششی برای تحققش به عمل نیامده است و فقط همین یکبار است که موجودیتش به حقیقت پیوسته است. اینکه چرا اتم‌ها خود را چنین به دردسر می‌اندازند، برای ما همچنان یک معماست. تو بودن در سطح اتم، تجربه‌ای خوشحال‌کننده نیست. اتم‌های تو با همه‌ی توجه مشتاقانه‌ای که دارند عملا به فکر تو نیستند یعنی اصلا نمی‌دانند که تویی هم در کار است.»

ویلیام مک گایر برایسون یا بیل برایسون نویسنده آمریکایی-انگلیسی که آثارش در زمینه سفر، زبان انگلیسی، علوم و سایر موضوعات غیر داستانی است. وی متولد ایالات متحده است، ولی بیشتر زندگی بزرگسالی خود را مقیم انگلیس بوده و بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ به ایالات متحده بازگشت و دارای تابعیت دوگانه آمریکا و انگلیس است.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« آنچه نخست باید بدانی این است که برای آنکه بتوانی در اینجا باشی تریلیون‌ها اتم سرگردان مجبور بوده‌اند به شکلی و از راه‌هایی حیرت‌انگیز و سرشار از لطف و محبت در یک جا گرد هم آیند تا تو آفریده شوی. یک چنین گردآمدنی به قدری اختصاصی و یگانه است که پیش از این هیچگاه کوششی برای تحققش به عمل نیامده است و فقط همین یکبار است که موجودیتش به حقیقت پیوسته است. اینکه چرا اتم‌ها خود را چنین به دردسر می‌اندازند، برای ما همچنان یک معماست. تو بودن در سطح اتم، تجربه‌ای خوشحال‌کننده نیست. اتم‌های تو با همه‌ی توجه مشتاقانه‌ای که دارند عملا به فکر تو نیستند یعنی اصلا نمی‌دانند که تویی هم در کار است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز از ایران کتاب


انسان خداگونه اثر یووال نوح هراری

Homo Deus: A Brief History of Tomorrow by Yuval Noah Harari

انسان خداگونه اثر یووال نوح هراری
کتاب انسان خداگونه در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده کتابی نوشته یووال نوح هراری است که برای اولین به زبان عبری در اسرائیل در سال ۲۰۱۵ و به زبان انگلیسی در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. انسانیت در طول قرن گذشته موفق به انجام غیرممکن ها شده و توانسته از قحطی، طاعون و جنگ جان سالم به در ببرد. شاید پذیرفتن این موضوع سخت باشد اما همان طور که هراری با نثر جذاب و آموزنده ی خود توضیح می دهد، مسائلی چون قحطی، طاعون و جنگ از نیروهایی غیرقابل کنترل به چالش هایی قابل مدیریت تبدیل شده اند. اما چه چیزی جای این مسائل را گرفته است؟ ما انسان ها به عنوان خدایان خودخوانده ی سیاره ی زمین، چه سرنوشتی را برای خود رقم خواهیم زد و به دنبال چه مأموریتی خواهیم بود؟ کتاب انسان خداگونه به پروژه ها، رویاها و کابوس هایی می پردازد که قرن بیست و یکم را شکل خواهند داد (از غلبه بر مرگ گرفته تا ساخت زندگی مصنوعی).

این کتاب پرفروش و فراموش نشدنی، سوال هایی بنیادین را مطرح می کند: ما به چه سمتی خواهیم رفت؟ چگونه از این دنیای شکننده در برابر قدرت های تخریب گرانه ی خودمان محافظت خواهیم کرد؟ این، مرحله ی بعدی تکامل است. این، انسان خداگونه است.

یووال نوح هراری، تاریخ نگار و استاد تاریخ دانشگاه اورشلیم است. نوشته های هراری بیشتر به موضوعاتی چون اختیار، هوشیاری و تعاریف هوشمندی اختصاص دارند. او هر روز، دو ساعت به مدیتیشن و سکوت می پردازد و معلم مدیتیشن نیز هست. او گیاه خوار است، از شبکه های اجتماعی دوری می گزیند و داشتن گوشی هوشمند را برای خود مناسب نمی داند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« این بهترین دلیل برای آموختن تاریخ است: نه برای پیش بینی آینده، بلکه برای آزاد کردن خود از گذشته و تصور سرنوشت های جایگزین. البته که این، آزادی مطلق نیست؛ ما نمی توانیم از شکل داده شدن توسط گذشته اجتناب کنیم. اما مقداری آزادی بهتر از هیچی است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب انسان خداگونه از ایران کتاب


خاستگاه گونه‌ها اثر چارلز داروین

On The Origin of Species by Charles Darwin

خاستگاه گونه‌ها اثر چارلز داروین
کتاب خاستگاه گونه‌ها در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

خاستگاه گونه‌ها یا پیرامون آغاز گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی، یا نگهداری نژادهای اصلح در تنازع بقا، مهم‌ترین اثر چارلز داروین، دانشمند و زیست‌شناس اهل بریتانیا است که در سال ۱۸۵۹ چاپ شد. داروین در این کتاب نظرات جدیدی درباره فرگشت، پیدایش حیات و انقراض انواع موجودات بیان کرد که در زمان خود جنجال‌های بسیاری را به وجود آورد.

چارلز داروین پس از پنج سال سفر دریایی با اچ‌ام‌اس بیگل به آمریکای جنوبی نخستین پیش‌نویس این کتاب را در سال ۱۸۴۲ نوشت. پس از آن تا سال ۱۸۴۴ نوشته اولیه را گسترش داد و به حدود ۲۳۰ صفحه رساند. او برای اولین بار نظریه خود را در ژوئیه سال ۱۸۵۸ علنی کرد و یک سال بعد کتاب خاستگاه گونه‌ها در لندن منتشر شد. ۱۲۰۰ نسخه چاپ اول در همان روز نخست انتشار به فروش رفت. عنوان کتاب در ابتدا “اصل انواع به کمک انتخاب طبیعی یا بقای نژادهای اصلح در تنازع بقا” بود. ولی این نام طولانی به مرور زمان جای خود را به “خاستگاه گونه‌ها” داد. در پی انتشار این اثر کلیسا آن را برای دین مضر خواند و سیل مخالفت‌ها آغاز شد.

کتاب در دوازده فصل گردآوری شده‌است. چهار فصل ابتدایی درباره اساس نظریه داروین است. چهار فصل بعدی به بررسی انتقاداتی می‌پردازد که داروین پیش‌بینی کرده ممکن است به نظریه او وارد شود. سه فصل بعدی مربوط به شواهد زمین‌شناسی و پراکندگی گیاهان و جانوران و رده‌بندی و ریخت‌شناسی آن‌هاست. در فصل آخر تمام آنچه در کتاب آمده به صورت خلاصه بازگو شده‌است.


خون کثیف اثر جان کریرو

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup by John Carreyrou

خون کثیف اثر جان کریرو | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب خون کثیف در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

الیزابت هولمز شرکتِ «ترانوس» را وقتی فقط ۱۹ سال داشت تأسیس کرد. شرکت ترانوس وعده می‌داد با استفاده از مقدار کمی خون، به‌سرعت، تصویری کامل از وضعیت سلامتی بیمار ارائه کند. هولمز و شرکتش خیلی زود محبوب سیلیکون‌ولی شدند تا جایی که به او لقب استیو جابز حوزۀ پزشکی دادند و مدام عکسش روی جلد مجلاتی چون فوربس و فورچون چاپ می‌شد. همه چیز خوب بود و ارزش ترانوس روز به روز افزایش می‌یافت تا اینکه ناگهان همه‌چیز فروریخت. مشکل کجا بود؟ «خون کثیف» کتاب هیجان‌انگیزی است که ماجرای ظهور و سقوط ترانوس را شرح می‌دهد و بیل گیتس پیشنهاد می‌کند خواندنش را از دست ندهید.

بیل گیتس: من کتاب‌های مهیج زیادی نمی‌خوانم. معمولاً کتابی که در حال خواندش هستم را نمی‌توانم کنار بگذارم، اما کتاب‌هایی که من می‌خوانم از آن نوع کتاب‌هایی نیستند که بیشتر افراد را سر جایشان میخکوب می‌کند. بااین‌حال، اخیراً کتابی دستم گرفتم که خیلی جذاب بود و نتوانستم کنار بگذارمش.

خون کثیف: راز‌ها و دروغ‌ها در استارتاپی در سیلیکون‌ولی، نوشتۀ جان کریرو، ظهور و سقوط ترانوس۱ را با جزئیات شرح داده است. اگر ماجرای ترانوس را نمی‌دانید، خلاصه‌اش این است: شرکت ترانوس وعده می‌داد که با استفاده از مقدار کمی خون، به‌سرعت، تصویری کامل از وضعیت سلامتی شما ارائه کند. الیزابت هولمز این شرکت را وقتی فقط ۱۹ سال داشت تأسیس کرد و هم او و هم ترانوس خیلی زود محبوب سیلیکون‌ولی شدند. او سخنرانی‌های تدِ بسیار پرطرفداری داشت و روی جلد مجلات فوربس و فورچون ظاهر شد.

جان کَری‌رو  روزنامه‌نگار اهل ایالات متحده آمریکا و شاغل در وال‌استریت جورنال است. فعالیت وی باعث افشای کلاه‌برداری ترانوس شد که کتاب بد بلاد از اوست.وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون جایزه پولیتزر (دوبار) شده‌است.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« این کتاب براساس صدها مصاحبه با بیش از ۱۵۰ نفر، شامل بیش از شصت کارمند پیشین ترانوس نوشته شده است. بیشتر مردان و زنانی که در نقش راوی حضور دارند با نام های حقیقی شان در این مصاحبه ها شرکت کردند، اما برخی از آن ها درخواست کردند هویتشان را پنهان کنم، آن ها یا می ترسیدند شرکت ترانوس تلافی کند و یا نگران بودند که درگیر تحقیقات کیفری وزارت دادگستری شوند یا درخواست حفاظت از حریم شخصی شان را داشتند. به منظور ارائه حقایق کامل تر و دقیق تر، موافقت کردم این افراد را با نام مستعار نام ببرم. بااین وجود هر مطلب دیگری که در مورد آن ها و تجربیاتشان شرح می دهم درست و حقیقی است. همه نقل قول هایی که طبق ایمیل ها یا اسناد به کار برده ام، دقیقا براساس اسناد خودشان هستند. نقل قول هایی که در گفتگوها به اشخاص نسبت داده ام، از خاطرات شرکت کنندگان در مصاحبه ها بازسازی شده اند. بعضی از فصل ها مبتنی بر مدارک موجود در دادرسی ها، مانند شهادت های رسمی در دادگاه ها، هستند.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب خون کثیف از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب خون کثیف از ایران کتاب


پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی اثر استیون هاوکینگ

Brief Answers to the Big Questions By Stephen Hawking

پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی اثر استیون هاکینگ
کتاب پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی اثری از استیون هاوکینگ، دانشمند و نابغه معاصر است. استیون در این کتاب به ده سوال اساسی در حوزه هستی‌ و کیهان و هوش بشری پاسخ داده است.

پاسخ‌هایی که او به هنگام مرگ هنوز روی آن‌ها کار می‌کرد.

پاسخ‌های استیون به شش تا از این پرسش‌ها عمیقاً ریشه در علم او دارند. (آیا خدایی هست؟ جهان هستی چگونه آغاز شد؟ آیا ما می‌توانیم آینده را پیشگویی کنیم؟ درون هر سیاهچاله چیست؟ آیا سفر در زمان امکان‌پذیر است؟ آینده را چگونه باید شکل دهیم؟).

پاسخ‌های او به چهار پرسش اساسی دیگر، تمام و کمال ریشه در علم او ندارند. (آیا روی زمین نجات خواهیم یافت؟ آیا در جهان هستی، حیات هوشمند دیگری نیز وجود دارد؟ آیا ما باید فضا را سکونت‌پذیر کنیم؟ آیا هوش مصنوعی از ما پیشی خواهد گرفت؟)

استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده ی بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود.هاوکینگ در شهر دانشگاهی آکسفورد زاده شد. استیون در روزهای جنگ جهانی دوم به دنیا آمد. خانه ی والدین وی در هایگیت در شمال لندن واقع بود. فرانک و ایزابل هاوکینگ، برای اطمینان یافتن از تولد بدون خطر و سالم نخستین فرزندشان تصمیم گرفتند پیش از به دنیا آمدن او موقتا به آکسفورد بروند. ایزابل در آکسفورد پسرش را به سلامت به د…

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« مردمان همیشه خواستار پاسخی به پرسش های بزرگ بوده اند. از کجا امده ایم؟ عالم چگونه آغاز شد؟ معنا و طرح مبنای آن چیست؟ آیا کسی آن بیرون وجود دارد؟ روایت های پیشین خلقت اکنون کمتر مطرح می شود و کمتر باورپذیر به نظر می رسد. چیزهای متنوعی جایشان آمده که فقط می توان خرافات نامیدشان، از عصر جدید تا پیشتازان فضا. اما علم راستین می تواند خیلی بیشتر از آثار علمی-تخیلی عجیب باشد و خیلی بیشتر ما را ارضا کند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های اساسی از ایران کتاب


تفکر سریع و کند اثر دانیل کانمن

Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman

تفکر سریع و کند اثر دانیل کانمن | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب تفکر سریع و کند در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

تفکر، سریع و آهسته کتابی است که در سال ۲۰۱۱ توسط دانیل کانمن، برنده جایزه نوبل در اقتصاد منتشر شد کتاب در فارسی با عنوان تفکر، سریع و کند با ترجمه فروغ تالو صمدی و توسط انتشارات در دانش بهمن منتشر شده است، این کتاب خلاصه تحقیقاتش در چند دهه است، وی اغلب با همکاری آموس تفیسکی کارش را انجام می‌داد. این کتاب تمام سه مرحله زندگی عملی او را شامل می‌شود: اولین روزهای او در تحقیق دربارهٔ تعصب شناختی، کار او در نظریه انتظار و کار اخیر او در خوشبختی.

در این کتاب، کانمن آنچه را که او به نام «درمانگر دو مغز» می‌نامد، بحث می‌کند، جایی که مغز به دو سیستم تقسیم می‌شود که ما را به فکر می‌اندازد که عبارتند از:

سیستم ۱ که به سرعت و به‌طور خودکار کار می‌کند، و سیستم عاطفی نام دارد که معمولاً تلاش زیاد بخرج نمی‌دهد، در مقابل، سیستم ۲ کندتر است، نیاز به تلاش بیشتری دارد و سیستماتیک و منطقی کار می‌کند.

این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری کانمن است: کارهای اولیه، یعنی سویه گری های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش هایی در زمینه شادی است. محور اصلی کتاب دوگانگی میان حالت اندیشه است: سیستم دو آهسته تر، خودخواسته تر و منطقی تر است، در حالی که سیستم یک سریع، غریزی و احساسی است.

این کتاب ترسیم سویه گیری های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش های خود کانمن درباره نفرت از باخت آغاز می شود. این کتاب، با پشتوانه چند دهه پژوهش های دانشگاهی، نشان می دهد که افراد، با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش های ساده تر، در حقیقت به قضاوت های انسانی اهمیتی بیش از حد می دهند.

کانمن، با شرح کارکرد دو سیستم، تلاش می کند نشان دهد که چه وقت می توانیم در تصمیم گیری های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهودیات خود اطمینان کنیم و چه زمانی از آن بپرهیزیم و با شیوه شناخت سویه گری های ذهنی چگونه می توانیم از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم و جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ده کتاب سال 2011 شناخته شده است.

دنیل کانمن، روانشناس و نویسنده ی آمریکایی است.کانمن در تل آویو متولد شد اما بیشتر دوران کودکی خود را در پاریس گذراند. او در سال 1946 از فرانسه به کشور محل تولد خود بازگشت و مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته ی روانشناسی و ریاضیات از دانشگاه اورشلیم دریافت کرد. کانمن سپس برای سپری کردن دوران خدمت سربازی به ارتش پیوست و در بخش روانپزشکی در ارتش مشغول به کار شد. او در سال 1958 به آمریکا رفت و مدرک دکترای خود را در سال 1961 در رشته ی روانشناسی از دانشگاه کالیفرنیا گر…

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« روش قابل اتکا برای وادار کردن افراد به پذیرش مسائل نادرست، تکرار دائمی آن هاست، زیرا مفهوم آشنایی به راحتی از حقیقت تمییز داده نمی شود. نهاد ها و بازاریاب های تمامیت طلب، همیشه از این حقیقت آگاه بوده اند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب تفکر، سریع و کند از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب تفکر، سریع و کند از ایران کتاب


ساعت ساز نابینا اثر ریچارد داکینز

The Blind Watchmaker By Richard Dawkins

ساعت ساز نابینا اثر ریچارد داکینز
کتاب ساعت ساز نابینا در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

ساعت ساز نابینا با زیرفرنام چرا شواهد فرگشت، نشان‌دهندهٔ جهان بدون طراح است در سال ۱۹۸۶ به دست ریچارد داوکینز نوشته شد. در این کتاب او توضیحات و استدلال‌هایی برای فرگشت به وسیلهٔ انتخاب طبیعی عنوان نموده‌است. هچنین بر نقدهایی که بر کتاب قبلی‌اش «ژن خودخواه» نوشته شده بود پاسخ داده‌است. هر دو کتاب با هدف عمومی‌ترکردن فرگشت ژن-محور نگاشته شده‌اند.

نام کتاب به شکلی متاثر از تشبیهی است که کشیش قرن هجدهمی ویلیام پالی به کار برد. تشبیه پالی به‌طور کلی چنین بود که: حتی اگر شما ندانید که ساعت چیست، طراحی چرخ دنده‌ها و فنرها و طرز چینش آن‌ها در کنار همدیگر برای یک مقصود خاص، شما را وامی‌دارد که نتیجه بگیرید که «این ساعت باید سازنده‌ای داشته باشد، کسی که آن را به منظوری خاص طراحی کرده‌است؛ سازنده‌ای که از سازوکار آن آگاه‌است، و کاربردی برای این طراحی داشته‌است». «اگر این نتیجه‌گیری در مورد یک ساعت ساده درست باشد، پس آیا کاملاً درست نیست که در مورد چشم، گوش، کلیه، مفصل آرنج، و مغز هم گفته شود که طراح هوشمند و هدفمندی دارند؟ این ساختارهای زیبا، پیچیده، ظریف، و آشکارا طراحی‌شده به مقصود خاص هم باید طراحی، ساعت‌سازی، داشته باشند – که همانا خداست.

پالی به این طریق برهان نظم را بیان کرد که مورد علاقهٔ خداباوران قرار گرفت. داوکینز در تشبیهی تازه، طراحی انسان و توانایی او در برنامه‌ریزی را با انتخاب طبیعی مقایسه می‌کند؛ و به این دلیل فرایند فرگشت را متناظر با ساعت‌ساز نابینا می‌گیرد.

انتخاب طبیعی یعنی فرایند ناآگاه، کور و در پایه غیرشانسی که داروین آن را کشف کرد، هیچ هوشی ندارد. اگر بخواهیم بگوییم فرگشت نقش یک ساعت‌ساز را در طبیعت بازی می‌کند، می‌توان گفت آن یک ساعت‌ساز نابینا است.

داوکینز در تکمیل استدلال‌های خود، که در واقع انتخاب طبیعی می‌تواند سازگاری‌های پیچیدهٔ ارگانیسم‌ها را توضیح دهد؛ این مسئله را عنوان می‌کند که میان توانایی به وجود آمدن پیچیدگی از «یک فرایند سراسر تصادفی»، در مقابل «تصادفی که با انتخاب فزاینده همراه باشد» تفاوت بسیار هست. او این مسئله را با استفاده از برنامه راسو نشان می‌دهد. سپس انتخاب مصنوعی را در مدل کامپیوتری که با استفاده از برنامهٔ آموزشی پیشرفته‌تر ساختهٔ خودش تهیه کرده بود، بهتر نشان داد.

در اواخر کتاب، پس از بحث دربارهٔ توانایی فرگشت برای توضیح دلیل پیچیدگی حیات، داوکینز آن را به عنوان دلیلی بر ضد وجود خدا به کار می‌برد. «یک آفریدگار که توانایی نظم بخشیدن به پیچیدگی‌های جهان را دارد، و به طور لحظه به لحظه یا با هدایت فرگشت را اداره می‌کند،… باید خودش در وهلهٔ نخست به شدت پیچیده باشد…» او این اعتقاد را بدیهی پنداشتن پیچیدگی منظم بدون ارائهٔ توضیح و دلیل دانسته‌است.

در مقدمهٔ کتاب، داوکینز عنوان کرده که کتاب را «نه تنها به جهت متقاعدکردن خواننده از اینکه جهان‌بینی داروینی درست است، بلکه از این جهت که تنها نظریهٔ شناخته شده‌ای است که در اصل قادر به حل مشکل وجود داشتن ماست» نوشته‌است.

ویرایشی جدید از این کتاب در سال ۲۰۰۶ منتشر گشت.

ریچارد داکینز، زیست شناس فرگشتی و رفتارشناس انگلیسی است.داکینز در نایروبی کنیا زاده شد. هم پدر و هم مادر او به علوم طبیعی علاقه مند بودند و پاسخ پرسش های ریچارد را به شکل علمی می دادند.داکینز به دنبال علاقه ی خود از دوران کودکی، یعنی زیست شناسی، رفت و در رشته ی جانورشناسی در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت. او پس از دریافت مدرک دکترا، یک سال دیگر در آکسفورد ماند و زیر نظر استادش به پژوهش های رفتارشناسی جانوران پرداخت.داکینز، استاد صاحب کرسی دانشگاه آکسفورد و نویسنده ی کتا…

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« تصور این که کسی غیر از شما، مسئول بخشیدن معنا و هدف به زندگیتان است، بچگانه به نظر می رسد. در حالی که نگرش بالغانه ی واقعی این است که زندگی ما درست به همان اندازه ای پرمعنی، سرشار و شگفت انگیز است که می خواهیم باشد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب ساعت ساز نابینا از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب ساعت ساز نابینا از ایران کتاب


جهان زیبا اثر برایان گرین

The Elegant Universe by Brian Greene

جهان زیبا اثر برایان گرین | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب جهان زیبا در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

جهان زیبا کتابی است نوشته برایان گرین که در سال ۱۹۹۹ انتشار یافت. کتاب با فیزیک کلاسیک آغاز می‌شود و نویسنده پس از بازگویی برخی رخدادهای تاریخی به نظریه ریسمان می‌پردازد. سپس گرین بزرگ‌ترین دشواری پیش روی فیزیک نو یعنی یگانه‌سازی و اتحاد مکانیک کوانتوم و نسبیت را بررسی می‌کند. در این کتاب برایان گرین نظریه ریسمان را، راه‌یافتن این نظریه می‌داند. در سال ۲۰۰۳ برنامهٔ تلویزیونی این کتاب در برنامه‌های نوا از شبکه پی‌بی‌اس پخش شد که دوستداران فیزیک را بسیار شادمان کرد.

جهان زیبا برنده ی جایزه ی بهترین کتاب علمی بریتانیا در سال 2000 و نیز نامزدهای نهایی دریافت جایزه ی پولیتزر در بخش آثار غیر داستانی همین سال است.جهان زیبا بعدها مبنای فیلمی با همین عنوان قرار گرفت که برنده ی جایزه ی پیبادی و نامزد دریافت جایزه ی امی شد. این اثر یکی از محبوب ترین کتاب های دهه ی اخیر در حوزه ی فیزیک نظری بوده و به زبان های گوناگون ترجمه شده است.

برایان گرین  فیزیکدان آمریکایی و یکی از نظریه‌پردازان نظریه ریسمان است. او از سال ۱۹۹۶ در دانشگاه کلمبیا به تدریس می‌پردازد. وی در ۱۲ سالگی آن چنان در ریاضی توانایی پیدا کرد که یک استاد دانشگاه به او خصوصی درس می‌داد. گرین در سال ۱۹۸۰ وارد دانشگاه هاروارد شد و لیسانس فیزیک گرفت. در سال ۱۹۹۶ دکترای خود را با بورس رودز در دانشگاه آکسفورد گرفت.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« بر کسی پوشیده نیست که دانشمند و مردم با هم پیوندی دارند. اغلب پنداشته می‌شود این پیوند یک سویه است: دانشمند می‌فهمد و در میان می‌گذارد… . »

مشاهده قیمت و خرید کتاب جهان زیبا از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب جهان زیبا از ایران کتاب


تار و پود جهان هستی اثر برایان گرین

The Fabric of the Cosmos by Brian Greene

تار و پود جهان هستی اثر برایان گرین
کتاب تار و پود جهان هستی در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

نویسنده این کتاب خود را فیلسوف نمی داند اما ناخواسته و شاید هم به مقتضای ارتباط تنگاتنگی که بین فیزیک و فلسفه وجود دارد در کتابش بعضی مسائل فلسفی را مطرح کرده است. هدف بیشتر این بوده است که خوانندگان با تصویر نسبتا جامعی از آخرین نظریات علم فیزیک در بارۀ تارو پود عالم هستی آشنا شوند.

این کتاب در درجۀ اول برای مطالعۀ گروه وسیعی از خوانندگانی تدوین شده است که آموزش خاصی را در رشته های علمی نگذرانده اند و با این حال علاقه آن ها به درک نحوه کارکرد جهان این انگیزه را برایشان ایجاد می کند که به شناسایی برخی از مفاهیم پیچیده و بغرنج برخیزند.

نمی توان گفت که نویسنده توانسته تمامی مسائل مربوط به زمان و مکان که از مهم ترین مباحث فیزیک نوین هستند را پوشش دهد؛ اما بر مسائلی تمرکز کرده که در درک واقعیت از منظر دانش نوین نقش محوری دارند.

کتاب از شانزده فصل تشکیل شده و در فصل های مختلف ، گام به گام خواننده را با خود همراه کرده و از مباحث ساده تر آغاز و به موضوعات پیچیده تر منتهی می شود و این امر بخصوص برای خوانندۀ غیر متخصص در این وادی ، بسیار مفید است.

خواننده با عنوان های مهم و تامل برانگیزی همچون واقعیت به مفهوم کلاسیک، واقعیت از دید نسبیت، درک های متفاوت از زمان، فضا و زمان در هزارۀ سوم، پاسخ نظریۀ کوانتوم، توهم باستانی در بارۀ گذشته و حال و آینده، آیا زمان جاری است؟ معمایی که باقی است، گذشته از دیدگاه مکانیک کوانتوم، اینشتین و مسئلۀ دافعۀ گرانشی، آیا می توان تشکیل کائنات را شبیه سازی کرد؟ آیا سفر به گذشته امکان پذیر است؟ جابجایی فضا در جهان کوانتومی، سرچشمه های کیهانی، جهانگردی در مقیاس کیهانی مواجه می­شود.

نویسنده همچنین در باره بحث انگیزترین خصوصیت مکانیک کوانتوم که اصل عدم حتمیت است صحبت می کند. احتمالات و توابع موج ، بدون تردید روش های کاملا نوینی محسوب می شوند؛ اما شاخص افتراق ما از فیزیک کلاسیک ، اصل عدم حتمیت است.

عدم حتمیت کوانتومی موجب می شود که اجسام ریز در قلمرو متلاطم و لرزانی موجودیت داشته باشند. اگر منطقه ای از فضا از هر چیزی خالی باشد آیا بدان معنا نیست که چیزی وجود ندارد که دچار لرزش بشود ؟

برایان گرین فیزیکدان آمریکایی و یکی از نظریه‌پردازان نظریه ریسمان است. او از سال ۱۹۹۶ در دانشگاه کلمبیا به تدریس می‌پردازد. وی در ۱۲ سالگی آن چنان در ریاضی توانایی پیدا کرد که یک استاد دانشگاه به او خصوصی درس می‌داد. گرین در سال ۱۹۸۰ وارد دانشگاه هاروارد شد و لیسانس فیزیک گرفت. در سال ۱۹۹۶ دکترای خود را با بورس رودز در دانشگاه آکسفورد گرفت.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« حقیقت انسان هنگامی متزلزل میشود که خود را در جایگاه خدا قرار میدهد؛این بدان معنی نیست که وی آشکارا اعلام خدایی میکند.بلکه هرگاه انسان در ظن خود قدرت هایی را به خود انتساب میکند که فراتر از حقیقت اوست،زیر پای خود را خالی کرده است.انسان باید همان بنماید که هست یا همان باشد که می نماید وگرنه نه نصیبی از هستی خواهد داشت و نه نقشی در نمایش برای موجودات بی جان «اکنون» و ابدیت حکم واحدی را دارد.ما به عنوان موجود زنده هوشمند حضور مرکبی در زمان و مکان و در اباد ناشناخته داریم.انسان بی اراده به طمع ابدیت از کنار «اکنون» میگذرد.اما اراده انسان وی را قادر می سازد که تمرکز نیرومندی روی «اکنون» انجام دهد و بداند که دهلیزی وجود دارد که «اکنون» را به هسته عمیق واقعیت متصل می سازد.تمرکز روی «اکنون» و ورود به گذر گاهی که انسان را به هسته واقعیت رهنمون میشود.در حوزه قدرت کسانی نمیتواند باشد که حقیفت خود را هنوز نشناخته اند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب تار و پود جهان هستی از ایران کتاب


گودل، اشر، باخ اثر داگلاس آر هوفشتار

Gödel, Escher, Bach by Douglas R. Hofstadter

گودل ، اشر ، باخ اثر داگلاس آر هوفشتار
کتاب گودل ، اشر ، باخ در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

گودل، اشر، باخ: بافتهٔ گرانسنگ ابدی  یک کتاب از ریاضی‌دان و فیزیک‌دان آمریکایی داگلاس هوفشتاتر است. موضوع اصلی این کتاب دربارهٔ آگاهی، هوش و هوش مصنوعی است و نویسنده می‌کوشد توضیح دهد که چطور یک موجود جاندار می‌تواند از دل مادهٔ بی‌جان برآید. چگونه یک سیستم زمانی که ظاهراً از اجزای بی‌معنی ساخته شده‌است می‌تواند با استفاده از مفهوم ارجاع به خود و قوانین منطق مفاهیم معنی‌دار بسازد. چگونه مفاهیم بسیار ساده‌ای چون یاخته‌های عصبی می‌توانند برای انسان هوش به وجود بیاورند و آن را با رفتار یک کلونی مورچه‌ها مقایسه می‌کند که رفتار هر مورچه بسیار ساده اما رفتار کلونی هوشمند است. در ادامه نویسنده به گمانه زنی دربارهٔ هوش مصنوعی و امکان دستیابی به آن می‌پردازد.

هوفشتادر در در فصل‌های مختلف این کتاب ۱۰۰۶ صفحه‌ای به موضوع‌های متنوعی چون منطق صوری، حساب گزاره‌ها، ارتباطات و مفهوم «معنا» ، ذن، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، برنامه‌نویسی کامپیوتری، موسیقی، هنر جدید و … می‌پردازد و نهایتاً می‌کوشد پدیدهٔ آگاهی را با استفاده از مفهوم‌هایی چون «خودارجاعی» و «حلقه‌های عجیب» توضیح دهد. او به‌طور مفصل دربارهٔ کارهای منطق‌دان اتریشی کورت گودل، نقاش هلندی موریس اشر و آهنگساز آلمانی یوهان سباستیان باخ بحث می‌کند و عنوان می‌کند که آثار آنان همگی سایه‌هایی از یک ذات استوار مرکزی در جهت‌هایی مختلف هستند و به همین دلیل است که در این کتاب درون یک بافتهٔ گرانسنگ ابدی در هم بافته شده‌اند.

گودل، اشر، باخ در سال ۱۹۸۰ برندهٔ جایزه پولیتزر شد و در زمینهٔ موضوع خود جز کتاب‌های کلاسیک جهان شناخته می‌شود.

داگلاس هوفشتاتر یک دانشمند اهل ایالات متحده آمریکا است.از آثار معروف او می‌توان به کتاب «گودل، اشر، باخ» اشاره کرد که برندهٔ جایزه پولیتزر شده‌است.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« سیر زندگی و دستاوردهای گودل،اشرو باخ در ریاضیات،هنر،موسیقی و نیز کندوکاو در حوزه هایی مانند منطق،هوش مصنوعی،رایانه،ژنتیک،فلسفه،ذهن،خودآگاهی،اراده ی آزادو… در این کتاب دستمایه ی تلاشی برای بیان اینکه چگونه موجودات جاندار می توانند از دل ماده ی بی جان برآیند. واین که »«خود»چیست و چگونه می تواند از دل چیزهایی برآید که به اندازه ی یک پاره سنگ «بی خودند»؟ »

مشاهده قیمت و خرید کتاب گودل، اشر، باخ از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب گودل، اشر، باخ از ایران کتاب


طرح بزرگ اثر استیون هاوکینگ

The Grand Design by Leonard Mlodinow and Stephen Hawking

طرح بزرگ اثر استیون هاوکینگ | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب طرح بزرگ در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

طرح بزرگ نام کتابی از فیزیکدان انگلیسی استیون هاوکینگ است. هاوکینگ این کتاب جنجال‌برانگیز را با همکاری لئونارد ملودینوف نوشته‌است.

موضوع کتاب به زبان ساده پیرامون منشأ جهان و قانونمندی‌ها است. قوانین طبیعی به چه دلیل هستند؟ و اصلاً چرا هستند؟ جهان ما از کجا آمده‌است. نقش بارز نظریه ام چیست؟ امکان دستیابی به آن هست؟ آیا ما به یک تئوری همه‌جانبه و جامع نزدیک شده‌ایم که بتواند به همه پرسشهایمان در مورد جهان پاسخ دهد؟ خدا اینجا چه نقشی دارد؟ و آیا اینکه نیاز به موجودی ماورائی به عنوان خالق جهان وجود دارد یا نه؟ و غیره.

این کتاب در ۷ سپتامبر ۲۰۱۰ در ایالات متحده آمریکا به چاپ رسید و تنها پس از چند روز به پرفروش‌ترین کتاب سایت amazon تبدیل شد. آنگاه در ۹ سپتامبر ۲۰۱۰ در انگلستان منتشر شد و در همان روز به پرفروش‌ترین کتاب سایت amazon.co.uk تبدیل شد.

استیون ویلیام هاوکینگ، زاده ی ۸ ژانویه ی ۱۹۴۲ و درگذشته ی ۱۴ مارس ۲۰۱۸، فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده ی بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود.هاوکینگ در شهر دانشگاهی آکسفورد زاده شد. استیون در روزهای جنگ جهانی دوم به دنیا آمد. خانه ی والدین وی در هایگیت در شمال لندن واقع بود. فرانک و ایزابل هاوکینگ، برای اطمینان یافتن از تولد بدون خطر و سالم نخستین فرزندشان تصمیم گرفتند پیش از به دنیا آمدن او موقتا به آکسفورد بروند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« این اندیشه انقلابی که ما ساکنان معمولی جهان هستیم و نه موجودات برتری که در مرکز آن زندگی می‌کنند، اولین بار توسط آریستارکوس (از 310 تا 230 پیش از میلاد)، یکی از آخرین دانشمندان ایونیا، ارائه شد. تنها یکی از محاسباتش به جای مانده‌اند، یک تحلیل هندسی پیچیده از مشاهدات دقیقی که او از اندازه سایه زمین بر روی ماه در حین ماه گرفتگی انجام داده است. او از داده‌هایش به این نتیجه رسید که خورشید باید خیلی بزرگ‌تر از زمین باشد.

شاید با الهام از این ایده که اجسام کوچک‌تر بایستی حول اجسام بزرگ‌تر بچرخند، و نه برعکس آن، او اولین کسی بود که استدلال کرد که زمین مرکز سیستم خورشیدی نیست، بلکه زمین و دیگر سیارات حول خورشید بزرگ‌تری می‌چرخند. این کشف تنها گام کوچکی بود در رسیدن به این ادراک که زمین تنها یک سیاره مانند سیارات دیگر است، و خورشید ما نیز چیز ویژه‌ای نیست.

آریستارکوس فکر می‌کرد که موضوع همین‌طوری باشد و باور داشت که ستاره‌هایی که ما در آسمان شب می‌بینیم، درواقع چیزی جز خورشید‌های دورتر نیستند.

ایونیا یکی از چندین مدرسه فلسفه یونان باستان بود، هرکدام با عقاید متفاوت و عمدتاً متناقض. متأسفانه، دیدگاه ایونیایی از طبیعت (که می‌توان آن را از طریق قوانین کلی توضیح داد و به مجموعه ساده‌ای از اصول کاهش داد) تنها برای چند قرن تأثیر نیرومندی داشت. یکی از دلایل آن این است که به نظر می‌رسید که در تئوری‌های ایونیایی هیچ جایگاهی برای اراده یا نیت آزاد یا این مفهوم که خدایان در کارهای دنیا دخالت می‌کنند، وجود نداشت. این‌ها از قلم افتادگی‌های موحشی بودند که برای بسیاری از متفکرین یونانی، مانند بسیاری از مردم زمان حال، عمیقاً ناراحت کننده بودند.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب طرح بزرگ از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب طرح بزرگ از ایران کتاب


سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین اثر ریچارد داوکینز

The Greatest Show on Earth by Richard Dawkins

سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین اثر ریچارد داوکینز
کتاب سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب سرگذشت شگفت‌انگیز حیات روی زمین را ریچارد داوکینز نوشته است.

در توضیحات پشت جلد آمده است: «سرگذشت شگفت‌انگیز حیات روی زمین، شرح دلایل، مدارک و شواهد علمی مربوط به نظریه‌ی تغییر و تحول جانداران یا نظریه‌ی فرگشت است که چارلز داروین، زیست‌شناس انگلیسی، آن‌ها را ارائه کرده است. داروین از جمله بزرگ‌ترین اندیشمندان حوزه‌ی علم به‌شمار می‌آید که با ارائه‌ی نظریه‌ی تغییر و تحول گونه‌های جاندار و برانداختن نظریه‌ی ارسطویی، مبنی بر ثابت و بدون تغییر بودن شکل جانداران، زیست‌شناسی و پزشکی را برای همیشه دگرگون کرد و تاثیر بس دامنه‌داری بر دانش و تفکر فلسفی بر جای نهاد. بسیاری او را هم‌شان نیوتون می‌دانند و بر این باورند که کاری را که نیوتون در حوزه‌ی فیزیک انجام داد، داروین در حوزه‌ی زیست‌شناسی به انجام رسانده است. در این کتاب ریچارد داوکینز دلایل مدارک و شواهد علمی فراوانی را از فسیل (سنگواره) شناسی، جنین‌شناسی، گیاه‌شناسی، زمین ساخت (تکتوتیک) صفحه‌ای، ژنتیک مولکولی، جانور‌شناسی و زمین‌شناسی، برای توضیح نظریه‌ی تکامل جانداران ارائه می‌کند. وی نشان می‌دهد که تغییر و تحول از اجرای ذاتی و خمیره حیات است و برگ گلبرگ، بال پروانه و چشم آدمی، همگی ساختار واحدی دارند و بر اثر تغییر و تحول از شکل‌های ابتدایی‌تر به وجود آمده‌اند، وبه یکسان عمل می‌کنند با این حال این تنوع عظیم وحدت یگانه‌ای دارد. »

ریچارد داکینز، زاده ی 26 مارس 1941، زیست شناس فرگشتی و رفتارشناس انگلیسی است.داکینز در نایروبی کنیا زاده شد. هم پدر و هم مادر او به علوم طبیعی علاقه مند بودند و پاسخ پرسش های ریچارد را به شکل علمی می دادند.داکینز به دنبال علاقه ی خود از دوران کودکی، یعنی زیست شناسی، رفت و در رشته ی جانورشناسی در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت. او پس از دریافت مدرک دکترا، یک سال دیگر در آکسفورد ماند و زیر نظر استادش به پژوهش های رفتارشناسی جانوران پرداخت.داکینز، استاد صاحب کرسی دانشگاه آکسفورد و نویسنده ی کتاب های علمی برای مخاطبین عام است. او علاوه بر این ها، عضو انجمن سلطنتی علوم و انجمن سلطنتی ادبیات بریتانیا نیز هست.

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین از ایران کتاب


نقطه آبی کمرنگ اثر کارل سیگن

Pale Blue Dot by Carl Sagan

نقطه آبی کمرنگ اثر کارل سیگن | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب نقطه آبی کمرنگ در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

نقطه آبی کمرنگ نام نگاره‌ای است که در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط فضاپیمای کاوشگر وویجر ۱ و از فاصلهٔ ۶ میلیارد کیلومتری از کرهٔ زمین به عنوان بخشی از مجموعه تصاویر منظومه شمسی پرتره خانواده گرفته شده‌است. در این نگاره کرهٔ زمین به شکل یک «نقطهٔ آبی کوچک رنگ‌پریده» (در اندازه ۰/۱۲ پیکسل) در برابر عظمت فضا دیده می‌شود. فضاپیمای وویجر ۱ که مأموریت اولیه خود را به پایان رسانده بود و در حال ترک منظومه شمسی بود، توسط ناسا دستور گرفت توسط دوربین خود یک عکس از کره زمین از پهنه دور و وسیع فضا تهیه کند. این کار به درخواست کارل سیگن صورت پذیرفت. در این تصویر اندازه ظاهری زمین کمتر از یک پیکسل است و سیاره ما همچون نقطه‌ای کوچک در برابر عظمت فضا به نظر می‌رسد؛ از دید دوربین زمین در میان پرتوهایی از نور خورشید غوطه‌ور به نظر می‌رسد.

همچنین عنوان این نگاره در کتاب نقطه آبی کمرنگ: چشم‌انداز آینده بشر در فضا، نوشته کارل سیگن که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد به کار برده شده‌ است.

کارل سیگن، پروفسور ستاره‌شناسی و علوم فضایی و مدیر آزمایشگاه مطالعات سیاره‌ای در دانشگاه کرنل بود. وی در هدایت برنامه فضایی آمریکا نقشی محوری داشت. او از دهه‌‌ی 1950 مشاور و راهنمای ناسا بود، فضانوردان آپولو را قبل از پروازهای‌شان توجیه می‌کرد و نیز در سفرهای اکتشافی سفینه‌های مارینر، وایکینگ، وُیجر و گالیله به سیاره‌ها همکاری داشت.

دکتر کارل سیگن برای تلاش‌هایش، مدال‌های دستاورد فوق‌العاده علمی و دو بار مدال خدمات برجسته برای عموم و همین‌طور جایزه دستاورد آپولو و نام‌گذاری سیارک 2709 سیگن به اسم وی، نایل شد. او هم‌چنین نشان جان اف. کندیِ علوم فضانوردی انجمن فضانوردی آمریکا، نشان هفتاد و پنجمین سالگرد کلوپ کاشفان، مدال کنستانتین تسیولکوفسکی از فدراسیون فضانوردان جماهیر شوروی و نشان ماسورسکی از انجمن فضانوردی آمریکا را برای نقش فوق‌العاده‌اش در توسعه علوم سیاره‌ای … به عنوان دانشمند تربیت‌شده در نجوم و بیولوژی دریافت کرد. دکتر سیگن در مطالعه اتمسفرهای سیاره‌ای، سطوح سیاره‌ای، تاریخچه زمین و بیولوژی فرازمینی خدماتی محوری ارائه کرده است. بسیاری از فعال‌ترین دانشمندان سیاره‌ای که اکنون مشغول به‌کارند، دانشجویان و همکاران گذشته و حال حاضر وی می‌باشند.

نام و جرقه اولیه کتاب به پیشنهاد کارل سیگن به سازمان ناسا برمی‌گردد توصیف و تشریح بسیار تاثیرگذار کارل سیگن با دیدن عکسی که به نام «نقطه آبی کمرنگ» معروفیت جهانی پیدا کرده است.

کارل ادوارد سِیگِن اخترشناس آمریکایی، اخترشیمیدان، مشاور سازمان ناسا، نویسنده و مروج موفق اخترشناسی، اخترفیزیک و سایر علوم طبیعی بود. او پیشگام اخترزیست‌شناسی و بنیادگذار طرح جستجوی هوش فرازمینی معروف به «سِتی» بود. شهرت جهانی او برای تألیف کتاب‌های علوم همگانی، و نیز مجری برنامهٔ علمی گیتی: یک سفر شخصی (کاسموس) بود که ۶۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ بیننده داشت. او برنده جایزه پولیتزر ۱۹۷۸ بود. میلیاردها و میلیاردها، اژدهاهای بهشت، جهان دیوزده و نقطه آبی کمرنگ از جمله مهم‌ترین تألیفات او به‌شمار می‌روند که برای ترویج علم میان عموم مردم به نگارش درآمده‌اند.

مشاهده قیمت و خرید کتاب نقطه آبی کمرنگ از ایران کتاب


فیزیک ناممکن ها اثر میچیو کاکو

Physics of the Impossible by Michio Kaku

فیزیک ناممکن ها اثر میچیو کاکو
کتاب فیزیک ناممکن ها در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

فیزیک ناممکن‌ها: بررسی علمی دنیای فِیزِرها، میدان‌های نیرو، دور فرستی و سفر در زمان با عنوان اصلی  اولین بار سال 2008 منتشر شد. فیزیکدان نظری، میچیو کاکو در این کتاب تلاش کرده است با مفاهیمی که همواره بری عموم جامعه سؤال بوده است فیزیک بنیادی را معرفی کند. او مباحث جالبی از فضا، زمان، لیزر، فنّاوری‌های فوق پیشرفته و چیزهایی از این دست بیان می‌کند و فرد را به سفری اعجاب‌آور می‌برد. سفری که شبیه فیلم‌های علمی تخیلی است.

برایان اپل‌یارد (bryan appleyard) درباره‌ی کاکو گفته است: «کاکو، در محدوده‌ی خودش یک فرد بااستعداد و مؤثر است که می‌تواند ایده‌های بسیار پیچیده را دراماتیزه کند. اگر می‌خواهید پیامدهای حضور یک ابررسانا در اتاق را بفهمید، درباره‌ی تاکیون‌ها و ذراتی که سریع‌تر از نور حرکت می‌کنند بدانید و همزمان در تمام نقاط جهان سفر کنید کتاب او انتخاب بسیار مناسبی است.»

میچیو کاکو، آینده گرا، ترویج دهنده ی علم و فیزیکدان ژاپنی/آمریکایی است.کاکو در کالیفرنیا و در خانواده ای ژاپنی/آمریکایی چشم به جهان گشود. او از همان دوران مدرسه، عاشق و شیفته ی علم بود و در گاراژ خانه، آزمایش های عجیبی انجام می داد.در سال 1968، کاکو با بهترین عملکرد ممکن از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد و به آزمایشگاه برکلی در دانشگاه کالیفرنیا پیوست و دکترایش را دریافت کرد. او کتاب های زیادی در مورد نظریه ی رشته ها و نظریه ی میدان کوانتومی نوشته است و یکی از محبوب ترین ترویج دهندگان علم در سراسر دنیا به حساب می آید.میچیو کاکو به همراه همسر و دو دخترش در نیویرک زندگی می کند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« با ارائه بینشی هیجان انگیز از آنچه واقعا در آینده میتوانیم امید به داشتن آن داشته باشیم، فیزیک ناممکن ها ما را به سفری در مرزهای علم و رای آن می برد. همه روزه شاهد آنیم که چیزهایی که روزی از سوی دانشمندان « امکان ناپذیر» قلمداد می شدند، پا به عرصه ی زندگی روزمره ی ما می گذارند: دستگاه های فکس، آسمان خراش های شیشه ای، خودروهای گازسوز، شبکه ی ارتباطی، جهانی و قطارهای شناور تندرو. در اینجا نویسنده ی بنام در سطح جهان، میچیو کاکو با اطمینان مرزهای امروزین علمرا در می نوردد و برای نخستین بار از دید یک کارشناس خبره به بررسی علم واقعی فردا میپردازد؛ زمینه ای که معمولا قلمرو نویسندگان علمی تخیلی است. او از امکان پذیری علمی حرکت دائمی، میدان های نیرو، نامرئی شدن، توپخانه ی پرتویی، پادگرانش و پاد ماده، دورفرستی، تله اتی، روان جنبانی، روبات ها و سای بورگ ها، و …. پرده برمی دارد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب فیزیک ناممکن ها از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب فیزیک ناممکن ها از ایران کتاب


ژن خودخواه اثر ریچارد داکینز

The Selfish Gene By Richard Dawkins

ژن خودخواه اثر ریچارد داکینز | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب ژن خودخواه در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

ژن خودخواه کتابی درباره فرگشت (تکامل) است که ریچارد داوکینز در سال ۱۹۷۶ (میلادی) نوشت. این کتاب در دنباله کتاب نخست جرج ویلیامز به نام سازگاری و انتخاب طبیعی نوشته شده‌است. داوکینز اصطلاح ژن خودخواه را برای توضیح تکامل ژن محور به کار برد، و بر این پایه است که تأثیر تکامل در سطح ژن‌ها بارزتر است و تکامل در سطح جانداران یا جمعیت‌ها هیچگاه بالاتر از انتخاب برپایهٔ ژن‌ها قرار نمی‌گیرد.

بر این اساس، انتظار می‌رود که یک جاندار تا آنجا تکامل یابد که شایستگی کلی‌اش (شمار پخش رونوشت‌های ژن‌هایش) بیشترین حالت ممکن شود. (نه یک جاندار خاص). در نتیجه، به سوی یک استراتژی پایدار تکاملی می‌رود. در این کتاب برای نخستین بار واژهٔ میم به کار رفته‌است. میم واحدهای فرهنگی تکاملی است که شبیه ژن‌ها در محیط زیستی عمل می‌کند. پیشنهاد شده که رونوشت‌برداری خودخواهانه علاوه بر ژن‌ها در فرهنگ‌های انسانی هم برابرهایی دارد. پس از انتشار کتاب، میمتیک موضوع بسیاری از پژوهش‌ها و کتاب‌ها بوده‌است.

در سال ۲۰۱۷ در رای‌گیری جشن ۳۰ سالگی جایزه کتاب انجمن سلطنتی بریتانیا در مورد «اثر گذارترین کتاب علمی تمام ادوار تاریخ علم»، برای نخستین بار کتاب «ژن خودخواه» ریچارد داوکینز بالاتر از کتاب «منشاء انواع داروین» و «اصول ریاضیات طبیعی نیوتون» قرار گرفت.

از زمانی که ریچارد داکینز در کتاب ژن خودخواه نوشت «اگر روزی موجودات برتر فضایی از زمین بازدید کنند اولین پرسش‌شان برای ارزیابی سطح تمدن ما این است که: آیا آن‌ها هنوز تکامل طبیعی را کشف کرده‌اند؟» بیش از 40 سال می‌گذرد. گرچه از زمان داروین، در مدتی بیش از یک قرن، تلاش‌های زیادی برای درک و توضیح سرشت انتخاب طبیعی از سوی مجامع علمی صورت گرفته است، اما کتاب ژن خودخواه این مبحث را با نگاهی نو و نگارشی همه‌فهم وارد اذهان و فرهنگ عمومی کرد. ایده‌ی محوری کتاب ژن خودخواه این است که تنازع بقاء و تقلا برای نامیرایی و جاودانگی در سطح ژن‌ها رخ می‌دهد و افراد، خانواده و گونـه‌ها صرفا حامل‌هایی برای ژن‌ها و گذر آن‌ها از نسلی به نسل دیگر هستند.

در این دیدگاه، از آنجا که ژن‌ها – به زبان استعاره – خودخواه‌اند، رفتارهای تمام موجودات زنده در خدمت آن‌هاست و در واقع، بدن هر موجود یک مستعمره ژنی و ماشین بقاء ژن-‌هاست. پیش از این رفتارهای موجودات زنده را در خدمت بقاء فرد، خانواده، گروه یا گونه می‌دانستند نه ژن. بنابراین برآیند رفتار ژن‌ها در سطح فردی و اجتماعی فداکاری است، نه خودخواهی که باعث سوءتفاهم‌ها و مجادلات بسیاری شده است. همچنین بسط نظریه‌ی راهبرد پایدار تکاملی در کتاب ژن خودخواه ریشه‌های طبیعی راستی و درستی در رفتار را به دست می‌دهد.

دیدگاه ژن‌محور داوکینز به تکامل طبیعی تلاش‌های بزرگان این عرصه در قرن بیستم را به عصـر ژنوم و زیـست‌شناسی ملـکولی گره زده و باب نوینـی در پژوهش های مرتبط با تکامل طبیعی باز کرده است. نیز در این کتاب، برای نخستین‌بار واژه‌ی «مم» به عنوان یک واحد فرهنگی تکاملی که شبیه به ژن‌ها همانندسازی و خودخواهانه رفتار می‌کند معرفی شده است. مم با رفتن از مغزی به مغزی دیگر بقاء یافته و تکثیر می‌شود. مم، پس از معرفی، موضوع پژوهش های بسیاری بوده است. برخی از مثال‌های مم: آهنگ‌ها، ترانه‌ها, اندیشه‌ها، اشعار، گزین گویه‌ها، مدهای لباس، شیوه‌های ساخت ظروف، عکس‌ها، فیلم‌ها و … هستند.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« بیایید تلاش کنیم که سخاوت و نوع دوستی را یاد بگیریم، چون ما خودخواه به دنیا می آییم. بیایید درک کنیم که ژن های خودخواهمان قصد انجام چه کاری را دارند، چون آن وقت ممکن است بتوانیم برنامه هایشان را به هم بریزیم؛ کاری که هیچ گونه ی دیگری به فکر انجامش نبوده است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب ژن خودخواه از ایران کتاب


کیهان در پوست گردو اثر استیون هاوکینگ

The Universe in a Nutshell by Stephen Hawking

کیهان در پوست گردو اثر استیون هاوکینگ
کتاب کیهان در پوست گردو در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

جهان در پوست گردو یکی از کتاب‌های استیون هاوکینگ در زمینه فیزیک نظری است که برای مخاطب عام نوشته شده‌است. این کتاب تاریخچه و اصول فیزیک نوین را بیان می‌کند و به مطالب گوناگونی در ارتباط با مکانیک کوانتومی و نظریه ریسمان می‌پردازد. از دیدگاه عمومی، کتاب جهان در پوست گردو دنباله به روز شده کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان محسوب می‌شود.

کتاب «جهان در پوست گردو» به‌جز علاقه‌مندان به کتاب‌های علمی، برای آن دسته از کتاب‌خوان‌هایی پیشنهاد می‌شود که شیفته‌ی دنیای کتاب‌های علمی-تخیلی هستند. این‌بار نه برای این که یک داستان علمی-تخیلی جدید بخوانند، بلکه به این خاطر که بدون شک کنجکاوی و هیجان حاصل از گشت‌وگذار در دنیای تخیل، با داشتن زمینه‌ای از علم شیرین‌تر است. می‌توان تضمین کرد که اگر جزو کتابخورهای ژانر علمی-تخیلی باشید، دنیای کتاب‌های علمی با زبان ساده را حتما می‌پسندید.

درواقع برای هرکسی که یک بار هم شده به سفر به زمان فکر کرده یا از کشف‌های عجیب انسان در فضا و فکر کردن به سفر با فضاپیما دود از کله‌اش بلند شده، کتاب «جهان در پوست گردو» جالب و خواندنی خواهد بود.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« یک برآمد بسیار مهم نسبیت رابطة بین جرم و انرژی است. ادعای آلبرت اینشتین که سرعت نور باید برای تمام ناظران یکسان باشد ایجاب می‌کند که هیج چیز نمی‌تواند تند تر از نور حرکت کند. در نتیجه استفاده از انرژی برای شتاب دادن هر چیز چه ذره باشد و چه سفینه فضائی، بر جرمش می‌افزاید و کار بیشتر را سخت تر می‌کنند. شتاب دادن یک ذره تا سرعت نور ناممکن خواهد بود. زیرا مقدار بی‌نهایت انرژی لازم خواهد داشت. جرم و انرژی معادل هستند. آن طور که در فرمول معروف اینشتاین خلاصه شده‌است: E=MC ۲ می‌توان گفت این معادله در فیزیک، تنها معادله‌ای است که زبانزد خاص و عام است. در میان برآمدهای آن، درک این بود که اگر هسته یک اتم اورانیوم شکافته و به دو هسته با جرم‌های تقریباً کمتر تقسیم شود، انرژی بی اندازهٔ زیادی تولید خواهد کرد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب کیهان در پوست گردو از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب کیهان در پوست گردو از ایران کتاب


آینده ذهن اثر میچیو کاکو

The Future of the Mind by Michio Kaku

آینده ذهن اثر میچیو کاکو | بهترین کتاب های علمی جهان
کتاب آینده ذهن در لیست بهترین کتاب های علمی جهان

کتاب آینده‌ی ذهن نوشته‌ی میچیو کاکو است. این اثر جستجوی علمی برای شناخت، افزایش توانایی و پیشرفت ذهن محسوب می‌شود. کتاب «آینده‌ی ذهن» درباره ی جدیدترین تحقیقات مربوط به مغز و هوش مصنوعی و پیشرفت‌های ممکن طی چند دهة آینده است و با زبانی ساده و قابل فهم برای عموم افراد از پیچیدگی‌ها و رازگونه‌بودن ذهن سخن می‌گوید.

نویسنده که همیشه به مساله ذهن، پیچیدگی‌های آن و ارتباط‌اش با کیهان علاقه داشته، همیشه درگیر ماهیت قوانین فیزیک و آینده‌ی انسان برمبنای علم بوده است. او در مسیر یافتن پاسخی برای دغدغه‌های‌اش در زمینه‌ی قوانین فیزیک، کتاب‌های «جهان‌های موازی»، «ابرفضا» و «فراسوی انیشتین» را نوشته است. کتاب‌های «فیزیک آینده» و «فیزیک ناممکن‌ها» هم از آثاری هستند که آن‌ها را در زمینه‌ی آینده‌ی انسان و جهان نوشته است.

بخش اول، ذهن و خودآگاهی: بخش اول این کتاب با بررسی تاریخ مغز، شرح می‌‌دهد که چگونه انبوهی از دستگاه‌های جدید که ساخته‌ی آزمایشگاه‌های فیزیک بودند، توانستند تصاویر رنگی جالبی از مکانیک فکر به ما بدهند. چون خودآگاهی نقش عمده‌ای در موضوعات مربوط به مغز ایفا می‌کند، نویسنده تعریفی از آن ارائه کرده که قلمروی جانوری را هم شامل می‌شود. درواقع، در این بخش خودآگاهی رتبه‌بندی شده و نشان داده می‌شود که می‌توان با عددی خاص انواع خودآگاهی را مشخص کرد.

بخش دوم، ذهن در برابر ماده: در بخش بعدی مشخص می‌شود که این فناوری در آینده چگونه پیشرفت می‌کند. طبق قانون مور، قدرت رایانه‌ها هر دو سال دوبرابر می‌شود. به این ترتیب گوشی‌های هوشمند امروز خیلی پیشرفته‌تر از تمام رایانه‌های ناسا در سال 1969 هستند. در این بخش ابعاد این فناوری‌های جدید بررسی می‌شود، فناوری‌هایی که ثبت حافظه، خواندن ذهن، تبدیل رویاها به نوار ویدئویی و تله کینزی را برای انسان مدرن امکان‌پذیر کرده است.

بخش سوم، خودآگاهی تغییر یافته: در بخش سوم اشکال مختلف خودآگاهی، از رویاها گرفته تا اثر داروها و بیماری‌‌های روانی و روبات‌ها و حتی خودآگاهی موجودات فرازمینی، بررسی خواهد شد. در این بخش همچنین درباره‌ی امکان کنترل و تغییر مغز برای  مهار بیماری‌هایی مثل افسردگی، پارکینسون و آلزایمر بحث خواهد شد. پس از تعریف خودآگاهی می‌توانیم از آن برای کشف خودآگاهی موجودات دیگر مانند روبات‌ها هم استفاده کنیم. همچنین خودآگاهی موجودات فرازمینی که شاید اهدافی کاملا متفاوت با خودآگاهی انسان دارند، هم مورد بررسی قرار می‌گیرد

در قسمتی از کتاب می خوانیم:« هرچند حیوانات می‌توانند فهم مناسبی از موقعیت خود در فضا داشته و تا حدودی در برابر دیگر اعضا هوشیار باشند، معلوم نیست آیا می‌توانند به طور سازمان‌یافته برای آینده برنامه‌ریزی کنند و تصوری از «فردا» داشته باشند یا خیر. بیشتر حیوانات، حتی حیوانات اجتماعی که مجهز به سیستم پیشرفته لیمبیک‌اند، در برابر موقعیت‌هایی مثل حضور شکارچی یا جفت‌های بالقوه بیشتر با تکیه بر غریزه پاسخ می‌دهند تا برنامه‌ریزی سازمان‌یافته برای آینده. مثلا پستانداران در زمستان برنامه خاصی برای خواب زمستانی ندارند و عمدتا بر اساس غریزه به هنگام افت دما به خواب می‌روند. نوعی حلقه بازخورد برای تنظیم خواب زمستانی وجود دارد. خودآگاهی آن‌ها تحت شعاع پیام‌هایی است که از حواس می‌رسد. هیچ گونه شواهدی دال بر این که آن‌ها برای فرورفتن به خواب زمستانی طرح‌ها و نقشه‌های گوناگونی را بررسی کنند، نداریم. شکارچی‌ها وقتی از هوش و حیله و راه رفتن آرام و بی‌صدا برای غافلگیر کردن طعمه استفاده می‌کنند، در حال پیش‌بینی آینده‌اند. اما این برنامه‌ریزی غریزی و محدود به مدت زمستان شکار است. پریمات‌ها (نخستی‌ها) می‌توانند (مثلا برای پیدا کردن غذا) نقشه‌های کوتاه مدت بکشند. اما هیچ دلیلی در دست نداریم که آن‌ها قادر به برنامه‌ریزی به مدت بیش از چند ساعت باشند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب آینده ذهن از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب آینده ذهن از ایران کتاب

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)
معرفی کتاب »»  بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت و ثروت دنیا | پروفروش ترین ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن