بهترین کتاب ها

بهترین کتاب های اقتصادی ایران و جهان

بهترین کتاب های اقتصادی ایران و جهان را در این مقاله برای شما گردآوری کردیم تا بتوانید انتخاب راحت تری برای خواندن کتاب در این زمینه داشته باشید. اقتصاد مفهومی عمومی است که این روزها بیش از پیش درباره‌اش می‌شنویم. عبارت‌های اقتصادی مثل «اقتصاد رو به پیشرفت»، «اقتصاد خرد» و «کلان»، «بازار عرضه و تقاضا» اخبار داخلی و خارجی را پر کرده‌اند. اما مفهوم واقعی اقتصاد چیست؟ این حوزه به چند زیرشاخه تقسیم می‌شود؟ و اساسا چرا اطلاعات اقتصادی در همه‌ی حوزه‌های موجود کمک می‌کند؟ در این لیست سعی کردیم به معرفی پرفروش ترین و بهترین کتاب های اقتصادی ایران و جهان بپردازیم. همچنین در مقاله دیگری بهترین کتاب های تاریخی جهان را معرفی کردیم. با دالان همراه باشید.

دکترین شوک اثر نائومی کلاین

The Shock Doctrine by Naomi Klein

دکترین شوک اثر نائومی کلاین

دکترین شوک: ظهور سرمایه‌داری فاجعه (The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism) نام کتابی است نوشته نائومی کلاین، دربارهٔ «دکترین شوک» و سواستفاده کورپوریشن‌ها (ابر شرکت‌های چند ملیتی) در استفاده از حوادثی چون، جنگ، حمله‌های تروریستی، کودتا و حوادث طبیعی که از آن به عنوان شوک اول یاد می‌کند. در مرحله دوم، بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ با استفاده از قدرت سیاسی و سیاست‌مداران وابسته به خود، با انجام طرحی برنامه‌ریزی شده و با کاشتن بذر ترس، از بُهت و پریشانی و سردرگمی مردم در آن لحظات استفاده کرده و شوک دومی را که چیزی جز تغییرات رادیکال اقتصادی و سیاسی نیست به وجود می‌آورند. در این میان افرادی که با موج دوم شوک، به مقابله برمی‌خیزند با شوک سومی که شامل پلیس، ارتش، زندان و بازجوئی است روبه‌رو و سرکوب می‌شوند.

چاپ اول کتاب در سال ۲۰۰۷ میلادی در ۶۷۲ صفحه و با جلد سخت منتشر شد. این کتاب به فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات آمه در ایران به چاپ رسیده‌است.

این کتاب دستاورد سفرهای ۳ ساله نائومی کلاین و دستیارش از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ به کشورهای مختلف قربانی شوک درمانی برای آشنایی نزدیک با چگونگی پیاده کردن برنامه‌های سرمایه‌داری بنیادگرا و مسائل ناشی از آن بوده‌است.

همانطور که جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل در اقتصاد و معاون اقتصادیِ پیشین بانک جهانی می‌نویسد: «کلاین شرحی غنی از دسیسه‌های سیاسی و تلفات انسانی‌ای به دست می‌دهد که برای اجبار کردن سیاست‌های اقتصادیِ ناخوشایند بر کشورهای مقاوم ضرورت می‌یافت». این کتاب تاریخ اقتصادِ ۵ دهه مکتب شیکاگو و نولیبرالیسم است.

نائومی کلاین در این کتاب بیان می‌کند اجرای برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی، از جمله نسخه‌های تجویزی «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی»، نیازمند این بوده‌است که جامعه از طریق شوک، وادار به اطاعت و پذیرش برنامه‌هایی شود که در شرایط عادی برای توده‌های مردم بسیار نامطلوب است. کلاین بهره بردن پینوشه (دیکتاتور معروف آمریکای جنوبی)، از توصیه‌های اقتصادی مستقیم فریدمن و شاگردانش، پس از کودتا در شیلی را به عنوان واقعیتی تاریخی، دست مایه این دیدگاه قرار می‌دهد که نظام سرمایه داری و مکانیزم اقتصاد بازار تنها توسط سرکوبگران و دیکتاتورها به اجرا در می آید.

نائومی کلاین، زاده ی 8 می 1970، روزنامه نگار و فعال اجتماعی کانادایی است که بیشتر به خاطر تحلیل ها و نقدهایش بر جهانی سازی شرکتی شناخته می شود. کلاین در مونترال به دنیا آمد و در دانشگاه تورنتو در رشته ی روزنامه نگاری تحصیل کرد. او با چاپ مطالبی در یک روزنامه ی دانشجویی، نوشتن را با سمت سردبیر آغاز نمود. کلاین پس از سال سوم دانشگاه، انصراف داد تا به شغلی پیشنهادی در «گلوب اند میل» تورنتو بپردازد و سپس سردبیری نشریه ی «دیس» را بر عهده گرفت. او در سال 1995 به دانشگاه تورنتو بازگشت اما پیش از آن که نمره های نهایی برای اخذ مدرکش را دریافت کند، دانشگاه را به منظور گذراندن دوره ی آموزشی خبرنگاری ترک گفت.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« دونالد رامسفلد، دوشنبه روزی درهوای شرجی واشنگتن، در شرف گفت‌وگو با کارمندان خود بود، کاری که از ان بسیار نفرت داشت. رامسفلد از روزی که وزیر دفاع جرج بوش پسر شده بود، در میان اعضای ستاد نیروهای مسلح، به عنوان آدمی قلدر، مرموز و –صفتی که پیوسته شنیده می‌شد- متکبر، شهرت یافته بود. دشمنی آن‌ها قابل درک بود. از زمانی که وی به پنتاگون پا گذاشت، نقش رهبر و مشوق را که در شرح وظایفش نوشته شده بود کنار گذاشت، و به جای آن با بی‌رحمی دست به کار تعدیل نیرو شد- وزیری که، همچون مدیرعاملی، ماموریت دارد که سازمانی را کوچک کند.

وقتی رامسفلد این مقام را پذیرفت، خیلی‌ها تعجب کردند که وی با شصت و هشت سال سن، داشتن پنج نوه و ثروتی حدود ۲۵۰ میلیون دلار- و داشتن همان سمت(پیش از آن در دوره‌ی زمامداری جرالد فورد) چرا اصلا این مقام را پذیرفت. در هر حال، رامسفلد دوست نداشت که وزیر دفاع سنتی باشد- یعنی وزیری شهره به جنگ‌هایی که در دوران وزارتش راه انداخته بود. جاه‌طلبی وی بیش از این‌ها بود.

وزیر دفاع جدید بیست و اندی سال گذشته را در سمت ریاست و عضو هیئت مدیره‌ی شرکت‌های چندملیتی گذرانده بود. وی اغلب این شرکت‌ها را در جریان ادغام و تملک‌های فوق‌العاده، و همچنین تجدید سازمان این شرکت‌ها که با تعدیل دردناک نیروی کار در آن‌ها همراع بود، هدایت کرده بود. در دهه نود کار به آنجا رسید که وی خود را یکی از فعالان «اقتصاد نوین» مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌دید. او شرکت تخصصی تلویزیون دیجیتالی را مدیریت می‌کرد، عضو هیئت مدیره‌ی شرکت دیگری بود که آینده درخشانی در زمینه «کسب‌و‌کار الکترونیکی» داشت و به ریاست هیئت مدیره در همان موسسه زیست فناوری علمی-تخیلی گماشته شده بود که پروانه انحصاری داروی آنفولانزای مرغی و همچنین پروانه‌ انحصاری تولید چند داروی مهم ایدز را داشت.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب دکترین شوک از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب دکترین شوک از ایران کتاب


چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد اثر پیتر شف

‭How an economy grows and why it crashes by Peter Schiff

چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد اثر پیتر شف

کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد توسط دو برادر به نام‌های پیتر شف و اندرو شف نوشته شد و در سال 2010 به انتشار رسید. این کتاب، یک داستان در مورد موضوعات مختلف اقتصادی است و به مواردی چون تورم، کسری بودجه، بانک مرکزی، تجارت بین‌المللی، سقوط اعتبار و … می‌پردازد. واشنگتن تایمز در مورد این کتاب اظهار داشت که: «ایده های این کتاب اقتصادی از طریق یک داستان جذاب و تخیلی با تصویرسازی‌های سرگرم‌کننده بیان شده است.»

این کتاب توانست برنده‌ی جایزه «کتاب بین المللی GetAbstract» و یکی از پرفروش‌های نیویورک تایمز شود.

در توضیح پشت جلد آمده است: «چگونه دولت‌ها می‌توانند بدون داشتن درآمد خرج کنند؟ به چه دلیل برخی کشورها ثروتمند و برخی فقیرند؟ راه درمان رکود اقتصادی چیست؟ پس‌انداز بیش‌تر یا مصرف بیش‌تر؟ علل به‌وجود آمدن تورم چیست؟ به چه دلیل گرفتن ماهی با دستان خالی تا این حد مشکل است؟ کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد با استفاده از تصاویر کارتونی، طنز و داستان، مفاهیم پیچیده مربوط به رشد اقتصادی و نظام پولی را شرح می‌دهد. نویسندگان کتاب، پیتر شف و آندرو شف مبانی رشد اقتصادی، موارد استفاده از سرمایه، ماهیت ویرانگر وام‌های مصرفی، علل تورم، اهمیت تجارت خارجی، پس‌انداز، ریسک و بسیاری از مهم‌ترین اصول علم اقتصاد را شرح می‌دهند. داستان کتاب ممکن است ساده و سطحی به‌نظر برسد ولی شما را به یک درک عمیق از چگونگی رشد اقتصاد و دلایل فروپاشی آن می‌رساند.»

پیتر شف در 23 مارس 1963 در یک خانواده‌ی یهودی در نیوهین کنتیکت متولد شد. او در دبیرستان بورلی هیلز تحصیل کرد و در سال 1987 در رشته حسابداری از دانشگاه کالیفرنیا فارغ‌اتحصیل شد. پیتر شف، یک کارگزار سهام آمریکایی و مفسر مالی و همچنین بنیانگذار شرکت Euro Pacific Canada Inc است که در حال حاضر به نام Echelon Wealth Partners Inc واقع در تورنتو مشغول به فعالیت است. این شرکت دفاتر مختلفی در برلینگتون، مونترال و توکیو دارد. او تا به حال برنامه‌های رادیویی بسیاری را اجرا کرده است و به عنوان مهمان در شبکه‌های تلویزیونی متعددی حضور داشته است. همچنین مقالات او به عنوان تحلیلگر مالی در نشریات مهم به چاپ رسیده است. پیتر تاکنون چندین کتاب منتشر کرده است که همگی در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال قرار گرفته‌اند.

پدر او ایروین، یکی از نمایندگان برجسته جنبش اعتراضی مالیات ایالات متحده آمریکا بود که در اکتبر سال 2015 در زندان فدرال حبس شد. او کتاب‌های بسیاری نوشت که باعث درگیری‌اش با دولت و حضورش در دادگاه شد. ایروین به خاطر همین فعالیت‌هایش هزینه‌های هنگفتی پرداخت. قبل از آن‌که توجه او به مالیات و اهمیت آن جلب شود، وی نام خود را به عنوان یک اقتصاددان مطرح کرد. ایروین همیشه دارای یک تفکر ناب بود که با اعتقاداتی فراتر از آن‌چه فکر می‌کرد، ترکیب می‌شد و او را به این نتیجه می‌رساند که آموخته‌هایش کاملا با واقعیت سازگاز نیست. او داستان خود را به صورت یک کتاب به نام «چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد» برای اولین بار در سال 1979 منتشر کرد و توانست به یک موقعیت ممتاز فکری بین طرفداران اقتصاد اتریشی دست یابد.

اندرو شف برادر پیتر شف و مدیر ارتباطات و بازاریابی شرکت سرمایه‌گذاری یورو پسیفیک است و بیش از یک دهه در این شرکت فعالیت جدی دارد.

در قسمتی از کتاب می خوانید:«

همان‌طور که دیدیم سرانجام Able تصمیم گرفت تا برای ساخت تور ماهیگیری به Baker و charlie ماهی قرض دهد. وام‌های تجاری نیز مانند همین قرض دادن و قرض گرفتن ماهی بهترین روش استفاده از سرمایه‌های پس‌انداز شده است؛ زیرا باعث افزایش تولید خواهند شد.

البته قرض دادن پول با در این داستان قرض دادن ماهی، در آغاز کسب‌وکار تضمین‌کننده موفقیت در معامله و

کاهش ریسک نیست. وام‌گیرنده ممکن است قادر به اجرای تصمیم اولیه خود نباشد. اگر Charlie و Baker موفق به ساخت تور نشوند همین اتفاق رخ می‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر ممکن است فعالیت تجاری به دلیل فکر اولیه اشتباه با شکست روبه‌رو شود. مثلاً فرض کنید Baker و Charlie به‌جای درخواست وام برای ساخت تور به دنبال دریافت وام برای ابداع روش هیپنوتیزم ماهی‌ها باشند. اگر به این روش ماهی‌ها به دام نیفتند. دریافت این وام هیچ نفعی برای وام‌گیرندگان (Baker و Charlie) و احتمالاً برای وام‌دهنده (یعنی Able) نخواهد داشت.

نهایتاً پرداخت وام‌های تجاری ناموفق باعث اتلاف منابع پس‌انداز جامعه و کاهش ظرفیت تولید می‌شود درنتیجه ممکن است وام‌دهنده در پس گرفتن اصل سرمایه‌اش نیز دچار مشکل شود. چه برسد به گرفتن سود. البته برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های درست و موفق می‌توانند جبران‌کننده برنامه‌های ناموفق باشند.

این نکته بسیار مهم است که بدانیم اعطای وام‌های تجاری تنها روش استفاده از ذخایر پس‌انداز جامعه نیست. بلکه انواع وام‌های اعتباری مانند وام‌های مصرفی و وام‌های ضروری نیز هستند که Able می‌توانست از آن‌ها استفاده کند.

وام‌های مصرفی

حال وضعیتی را تصور کنید که Able به‌جای دادن وام به Charli و Baker برای ساخت تور (همان وام تجاری و تولیدی) درخواست وام آن‌ها را برای رفتن به تعطیلات قبول کند.

در حقیقت اگر Able مجبور به پرداخت وامی شود که احساس می‌کند بیش‌ازحد پرخطر است. آنگاه تمایلی به پرداخت وام نخواهد داشت؛ مانند زمانی که دوستانش می‌خواستند وام دریافتی را صرف ابداع هیپنوتیزم ماهی‌ها کنند! درنتیجه ممکن بود Able فداکاری، ازخودگذشتگی و کار زیاد را برای پس‌انداز بیش‌تر کنار بگذارد.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد از ایران کتاب


مبانی اقتصاد اثر مسعود نیلی

مبانی اقتصاد اثر مسعود نیلی

کتاب مبانی اقتصاد نوشته‌ی مسعود نیلی است.

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «جهان اطراف ما مجموعه‌ای بسیار پیچیده از روابط متقابل عواملی است که آن‌ها را “متغیرهای اقتصادی” می‌نامیم. حاصل این روابط پیچیده “پدیده‌هایی” هستند که در قالب مشاهدات بیرونی متجلی می‌شوند. رسالت دانشمند، کشف روابط موجود بین متغیرهای اقتصادی، به منظور توضیح تغییرات مشاهده‌شده در پدیده‌های اقتصادی است. چرا تورم به‌وجود می‌آید؟ چه عواملی موجب بروز پدیده بیکاری می‌شوند؟ چرا مصرف نوساناتی کمتر از سرمایه‌گذاری دارد؟ به چه دلیل در کشورهایی که نظام نرخ برابری شناور دارند، نرخ ارز نوساناتی غیرقابل پیش‌بینی دارد؟ چنین مواردی نمونه‌هایی از مشاهدات اقتصادی‌اند که دانشمندان علم اقتصاد درصدد یافتن پاسخ برای آن‌ها برمی‌آیند.»

مسعود نیلی (زاده ۲۵ بهمن ۱۳۳۳) اقتصاددان، مدرس دانشگاه و سیاستمدار ایرانی است که دبیر پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم بوده و به عنوان استاد دانشگاه صنعتی شریف فعالیت می‌کند.

وی دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی سازه از دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتری اقتصاد از دانشگاه منچستر می‌باشد. نیلی از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ همچنین در فاصله سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ معاونت امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشت. او از ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۰ رئیس دپارتمان اقتصاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف بود. وی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی بود. وی همچنین درسگفتارهایی آزاد در موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی “پرسش” برگزار کرده است.

مشاهده قیمت و خرید کتاب مبانی اقتصاد از دیجی کالا


اقتصاد سیاسی ایران اثر محمد علی همایون کاتوزیان

The political economy of modern Iran, despotism and pseudo – modernism

اقتصاد سیاسی ایران اثر محمد علی همایون کاتوزیان

کتاب اقتصاد سیاسی ایران، از مشروطیت تا پایان سلسه‌ پهلوی نوشته‌ی دکتر محمدعلی همایون کاتوزیان است.

در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «بررسی مستند و مستدل و کارشناسانه‌ای از تحولات اقتصادی ایران از اوان مشروطه تا انقلاب اسلامی به موازات گزارشی تاریخی از فراز و نشیب‌های سیاسی و اجتماعی ایران در این دوران. نویسنده این دوران را به چهار مرحله تقسم می‌کند: نخست دوره مشروطه که تحت عنوان دولت و انقلاب بررسی می‌شود، سپس دوره سلطنت رضا شاه که زیر عنوان دولت و ضد انقلاب بدان می‌پردازد، پس از آن بخش فترت، دموکراسی و دیکتاتوری است درباره رویدادها و اوضاع زمان اشغال ایران در جنگ دوم و دموکراسی متعاقب آن که به دیکتاتوری انجامید. آخرین مرحله دوره استبداد نفتی و توسعه اقتصادی است که سال‌های 32 تا 57 را در بر می‌گیرد و نویسنده استبداد و تظاهر به مدرنیسم را ویژگی آن می‌شمارد.»

اگر در تاریخ معاصر ایران بخواهیم از پژوهشی اقتصادی که به طور همه جانبه و کامل صورت گرفته است نام ببریم، بی‌شک کتاب «اقتصاد سیاسی ایران از مشروطیت تا پایان سلسله پهلوی»  به ذهن متبادر می‌شود. دکتر کاتوزیان در این اثر به بررسی و تحلیل کارشناسانه تحولات و رویدادهای اقتصادی و سیاسی ایران از زمان مشروطه تا پایان دوران حکومت پهلوی پرداخته است.

او که این کتاب را در سال 1357 و به زبان انگلیسی نگاشته درباره‌ی آن می‌گوید: «این کتاب حاصل چندین سال مطالعه و تحقیق در نظریات و واقعیات توسعه و پیشرفت جوامع مدرن، و نیز درباره وجوه گوناگون جامعه و فرهنگ ایرانی است، و در نتیجه نظریاتی که در آن عرضه شده است و تحلیل‌هایی که بر پایه آن نظریات ارائه کرده­ام واکنش شتاب زده‌ای نسبت به جنبش انقلابی سال 1357 نیست.»

دکتر کاتوزیان درباره‌ی زمان نگارش کتاب به این نکته اشاره می‌کند که : «زمان نوشته شدن این کتاب، به دو معنا، بر محتوای آن بی تأثیر نبود. یکی آن که آنقدر درباره تحولات دوره پهلوی آثار مبالغه آمیز و تبلیغاتی، هم به زبان فارسی و هم به زبان‌های اروپایی (بویژه انگلیسی) انتشار یافته بود که لازم بود (ضمن بیان واقعیات) با آن برخوردهای انتقادی جدی و دقیقی شود… تأثیر دیگر آن احوال بر محتوای کتاب از این اساسی‌تر بود. این کتاب با نظریه‌ای آغاز می‌شود که مبانی واقعیات و منطق تغییرات تاریخی ایران را تحلیل می‌کند. و چون اطلاق این نظریه به اقتصاد سیاسی قرن بیستم با یک انفجار بزرگ اجتماعی مصادف شد، طبیعی بود که تأکید بحث و تحلیل و گفتگو بر چگونگی توفیق و شکست شاهان پهلوی قرار گیرد.»

این کتاب براساس نظریه استبداد ایرانی یا جامعه خشک و پراکنده تدوین شده است.

محمد علی همایون کاتوزیان (متولد ۲۶ آبان ۱۳۲۱ (خورشیدی)، تهران) که در ایران وی را به نام همایون کاتوزیان و در خارج از ایران با کوته‌نوشت نام؛ هما کاتوزیان، نیز می‌شناسند، اقتصاددان، تاریخ‌نگار، کاوشگر علوم سیاسی و منتقد ادبی است. زمینهٔ تحقیق مورد علاقهٔ او مسائل مربوط به ایران است. تحصیلات رسمی دانشگاهی کاتوزیان در اقتصاد و جامعه‌شناسی است. او به‌طور همزمان مطالعاتش را در زمینهٔ تاریخ و ادبیات ایران تا سطح پیشرفتهٔ آکادمیک ادامه داده‌ است و نتایج این مطالعات را می‌توان در تنوع آثار چاپ شده از او دید. تا کنون از او بیش از هفت کتاب در زمینهٔ تاریخ و ادبیات ایران به زبان انگلیسی به چاپ رسیده‌ است.

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد سیاسی ایران از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد سیاسی ایران از ایران کتاب


تئوری و سیاستهای اقتصاد کلان اثر ویلیام اچ برانسون

Macroeconomic Theory And Policy

تئوری و سیاستهای اقتصاد کلان اثر ویلیام اچ برانسون

کتاب تئوری و سیاست‌های اقتصاد کلان نوشته‌ی ویلیام اچ. برانسون است.

ناشر درباره‌ی کتاب آورده است: «اقتصاد کلان برانسون از متون درسی اقتصاد کلان در دانشگاه‌های معتبر جهان است. نخستین فصل‌های کتاب در دوره کارشناسی و فصل‌های پایانی آن در دوره کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود. مؤلف در این کتاب ضمن ارائهٔ تازه‌ترین نظریه‌های کلان اقتصادی، توابع جمعی و کلی را برمبنای اصول اساسی اقتصاد خرد ارائه کرده است و به این‌ترتیب علاوه بر آشناساختن دانشجویان با ارتباط توابع کلان اقتصادی با رفتارهای مشاهده‌شده فردی، مرز تخیلی میان اقتصاد خرد و کلان را که در بسیاری از متون اقتصاد کلان تصویر می‌شود نیز از میان برداشته است. وی همچنین با ارائه موازی دو روش توصیفی و ریاضی مباحث اقتصاد کلان، درک موضوعات را برای دانشجویان با هر میزان از دانش ریاضی یا اقتصادی آسان ساخته است.»

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «کتاب حاضر یکی از متون درسی اقتصاد کلان در دانشگاه‌های معتبر جهان است. فصل‌های اولیه  کتاب در دوره کارشناسی و فصل‌های پایانی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب تئوری و سیاستهای اقتصاد کلان از دیجی کالا


دگرگونی بزرگ اثر کارل پولانی

The Great Transformation By Karl Polanyi

دگرگونی بزرگ اثر کارل پولانی

در اثر کلاسیک تاریخ اقتصادی و نظریه اجتماعی دگرگونی بزرگ، کارل پولانی تحولات اقتصادی و اجتماعی ناشی از “دگرگونی بزرگ” انقلاب صنعتی را تحلیل می کند. تجزیه و تحلیل او نه تنها نواقص موجود در بازار خود تنظیم کننده را توضیح می دهد، بلکه پیامدهای وخیم اجتماعی بازار سرمایه داری بدون نظارت را نشان می دهد. مطالب مقدماتی جدید پولانی، نشانگر اهمیت تجدید نظر در تحلیل معنایی در دوره جهانی سازی و تجارت آزاد است.

پولانی اعتقاد دارد که اقتصاد بازار مدرن و دولت مدرن را نه به صورت عناصر گسسته، بلکه باید آنها را به صورت یک خلق انسانی واحد، که او آن را “جامعه بازار” می نامد، دانست.

یک ویژگی بارز جامعه بازار این است که ذهنیت اقتصادی بشریت تغییر یافته است. مردم قبل از دگرگونی بزرگ، اقتصادهای خود را بر مبنای جبران و توزیع مجدد در روابط شخصی و جمعی تنظیم می کردند. در نتیجه صنعتی شدن و افزایش نفوذ دولت، بازارهای رقابتی ایجاد شد که تمایلات اجتماعی قبلی را تضعیف کرده و آنها را با نهادهای رسمی جایگزین کرد، که هدفشان بهبود اقتصاد بازار خود تنظیم شده بود.

کارل پاول پولانی متولد ۲۵ اکتبر ۱۸۸۶، وین، مورخ اقتصادی، انسان‌شناس اقتصادی، اقتصاددان سیاسی، جامعه‌شناس تاریخی و فیلسوف اجتماعی یهودی، مجارستانی بود. وی بیشتر برای مخالفت با تفکر اقتصادی سنتی و همچنین نوشتن کتاب «دگرگونی بزرگ» شناخته شده‌است. پولانی امروزه به عنوان نظریه‌پرداز ذات گرایی (Substantivism) که رویکردی فرهنگی به اقتصاد می‌باشد و بر قرارگرفتن اقتصاد در جامعه و فرهنگ تأکید می‌کند، شناخته می‌شود. این دیدگاه برخلاف ضدیت با جریان اصلی علم اقتصاد، در انسان‌شناسی، تاریخ اقتصادی، جامعه‌شناسی اقتصادی و علوم سیاسی دیدگاهی معمول می‌باشد.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« فقر نتیجه منطقی در جامعه بود. محدودیت غذا و نامحدودی مردم درست زمانی به وجود آمد که تصور افزایش بی حد و حصر ثروت ما را تسخیر کرد. کنایه ای تلخ با خود به همراه دارد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب دگرگونی بزرگ از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب دگرگونی بزرگ از ایران کتاب


فقر احمق می کند اثر الدار شفیر

Scarcity by eldar shafir

فقر احمق می کند اثر الدار شفیر

فقر احمق می‌کند کتابی مشترک از سندهیل مولاینیتن و الدار شفیر است. تمرکز این کتاب بر تاثیر کمیابی‌ها در ذهن انسان و سلب قدرت تصمیم‌گیری صحیح از او است. منظور از کمیابی در این کتاب «برخورداری از چیزی کمتر از مقداری است که فکر می‌کنی نیاز داری».

فرقی نمی‌کند رئیس یک شرکت باشید با ده ها پروژه عقب افتاده، کارگر یک کارخانه باشید با مضیقه مالی یا زنی خانه‌دار که رژیم گرفته است. در هر صورت شما دچار کمیابی هستید.

نویسندگان این کتاب با اتکا به آخرین یافته‌های علوم رفتاری و اقتصاد بیان می‌کنند که چطور ابعاد مختلف زندگی ما تحت تاثیر ذهنیت کمیابی است. همچنین انها توضیح می دهند که چطور سازمان‌ها و تک‌تک افراد می‌توانند کمیابی را مهار کنند تا به موفقیت و رضایت بیشتری برسند.

سندهیل مولاینیتن دانشمند و استاد دانشگاه هندی در حوزه‌ی اقتصاد است، مولاینیتن سال 1973 در شهر «تامیل نادو» در  هندوستان متولد شده است. او در دانشگاه‌های کرنل و هارواردتحصیلات دانشگاهی خود را انجام داده است.  مولاینیتن در زمینه‌هایی مانند اقتصاد رفتاری، اقتصاد توسعه و اقصتاد شرکت‌ها فعالیت‌ها و مطالعات گسترده‌ای دارد. او در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست سکونت دارد و در دانشگاه هاروارد به تدریس اقتصاد مشغول است.

دکتر مولاینیتن برنده‌ی بورسیه‌ی مک آرتور شده است.

الدار شفیر روان‌شناس و دانشمند علوم رفتاری آمریکایی است، او در حوزه‌هایی مانند علوم شناختی، اقتصاد رفتاری و قضاوت و تصمیم‌گیری مطالعات و پژوهش‌های گسترده‌ای دارد و از صاحب‌نظران این حوزه‌های روان‌شناختی به شمار می‌رود.

شفیر تحصیلات دانشگاهی‌اش را در دانشگاه براون در ایالت رودآیلند آغاز کرد و در نهایت مدرک دکترای خود را از انستیتو فناوری ماساچوست(MIT) دریافت کرد. الدار شفیر در دانشگاه‌های تاد و پرینستون روان‌شناسی و روابط عمومی تدریس می‌کند و عضو دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه هاروارد هم هست.

دکتر الدار شفیر  برنده‌ی بورسیه گوگنهایم شده است.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« یک لحظه فکر کنید که این موضوع تا چه حد جالب توجه است. بر طبق اصول اولیه‌ی حسابداری حتما پای بده بستان در میان است. هر قدر هم که ثروتمند باشید، پولی که در اختیار دارید محدود است. اگر 10 دلار را خرج یک چیز کنید، 10 دلار کمتر برای چیزی دیگر باقی خواهد ماند(حتی اگر آن چیز دیگر ارثی باشد که  برای فرزندتان به جا می‌گذارید). بالاخره آن 10 دلار باید از جایی بیاید. اما افراد معمولا چنین احساسی ندارند. بسیاری از ما خریدهای 10 دلاری را به صورتی انجام می‌دهیم که انگار خبری از بده بستان نیست. برای انجام این خرید لازم نیست خرید دیگری را فدا کنیم. شاید حتی بتوان گفت احساس می‌کنیم که موجودی نامحدودی از اسکناس‌های 10 دلاری در بودجه مان داریم. البته در نهایت می‌دانیم که این‌طور نیست، اما رفتارمان به همین صورت است.

با این همه بعضی مواقع متوجه بده بستان‌ها می‌شویم. تصور کنید که رژیم گرفته‌اید و دوباره در موقعیت انتخاب آن نوشیندنی قرار دارید. اگر چه که شاید قیمت 10 دلاری شما را به فکر بده بستان‌ها نیندازد، «قیمت کالری» این کار را خواهد کرد. آن سیصد کالری اضافی باید محاسبه شود. نوشیدن آن نوشیدنی یعنی از دست دادن چیزی دیگر. آیا ارزشش را دارد که به خاطر نوشیدنی از خیر دسر بگذرید؟ یا از پیراشکی فردا صبح؟ رژیم ما را به حسابداران کالری تبدیل می‌کند. حساب‌ها باید صاف شوند. در این شرایط به خوبی متوجهیم که داشتن یک چیز برابر است با نداشتن چیز دیگر. در حقیقت درگیر تفکری می‌شویم که ان را تفکر بده بستان می‌نامیم.

مشخص است که آن ده دلار برای کسانی که از نظر مالی در تنگنا هستند حکم سی صد کالری فردی را دارد که رژیم است: این مقدار هم محاسبه شود. در استعاره‌ی چیدمان چمدان، داشتن چمدان کوچک به این معنی بود که وارد کردن یک چیز مساوی است با بیرون ماندن چیز دیگر.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب فقر احمق می کند از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب فقر احمق می کند از ایران کتاب


چین چگونه سرمایه داری شد اثر رونالد کوزی

How China Became Capitalist by ronald coase

چین چگونه سرمایه داری شد اثر رونالد کوزی

چین چگونه سرمایه‌داری شد؟ نوشته رونالدکوز و نینگ وانگ است. این کتاب، جزئیات سفر خارق العاده و غالبا اتفاقی ای را که چین طی سی سال گذشته در جهت تبدیل خود از یک اقتصاد سوسیالیستی بسته کشاورزی به نیرویی غیرقابل انکار در عرصه بین المللی انجام داده است ، تصویر می کند. نویسندگان بحث در مورد توسعه سیستم چین را با استفاده از منابع اولیه احیا می کنند. آنها اقناعانه استدلال می کنند که اصلاحات انجام شده توسط رهبران چین نشان دهنده ی تلاش هماهنگ برای ایجاد یک اقتصاد سرمایه داری نیست ، بلکه اندیشه های غرب سرانجام با تغییر اساسی در الگوی سوسیالیستی خود به اوج خود رسید و مسیری اتفاقی را برای سرمایه داری به وجود آورد. کوز و وانگ معتقدند که رویکرد عملگرا “جستجوی حقیقت از حقیقت” در واقع بسیار بیشتر با فرهنگ چین همخوانی دارد.

چین چگونه سرمایه داری شد ، عقل دریافتی در مورد آینده اقتصاد چین را به چالش می کشد و استدلال می کند که اگرچه چین پتانسیل عظیمی برای رشد دارد ،اما خود این امر می تواند به مانعی برای پیشرفت آن به علت تمایل رهبران برای کنترل ، هم از نظر اقتصاد و هم از نظر انحصار ایده و قدرت تبدیل شود.

یکی از چارچوب‌های نظری و الگوهای قدرتمند در توضیح تحولات اجتماعی، بدون تردید اندیشه نهادگرایی است که با تأکید بر ساخت اجتماعی و نهادی که اقتصاد در چارچوب آن عمل می‌کند و با بهره‌گیری از منطق اقتصاد سیاسی صورت‌بندی روشن و قابل درکی را از تحولات اجتماعی ارائه می‌دهد. ویژگی برجسته این کتاب نیز بررسی و فرآیند تحول اقتصاد چین از منظر اندیشه نهادگرایی است. ویژگی بارزتر این کتاب نگارندگان آن هستند که یکی رونالد کوز از بزرگ‌ترین اقتصاددانان و متفکران تأثیرگذار عصر حاضر و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 1991 و یکی از نظریه‌پردازان اندیشه نهادگرایی است.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« در کنفرانسی که در ژوئیه ۲۰۰۸ در دانشگاه شیکاگو با عنوان «تحولات و دگرگونی اقتصاد چین» برگزار شد، استیون چیانگ در مقاله‌ای عنوان کرد، تحولات اقتصاد چین به مثابه گذار از نظام سوسیالیستی به نظام سرمایه‌داری است و از آن به عنوان «بزرگ‌ترین برنامه اصلاح ساختار اقتصادی در تاریخ» یاد کرد. نتیجه‌گیری چیانگ بدون تردید صحیح است. آنچه این نتیجه را شگفت‌آور کرده این است که سلسله وقایعی به تغییر ساختاری اقتصاد چین به سرمایه‌داری منجر شد که برنامه‌ریزی‌شده نبود و نتیجه نهایی آن نیز کاملاً غیرمنتظره بود.

شاید جالب‌توجه‌ترین جنبه گذار اقتصادی چین به سمت سرمایه‌داری آن است که این تحولات زیر نظر و حمایت حزب کمونیست چین بود. این مسئله، مثالی قابل تامل از این گفته هایک تحت عنوان «نتایج ناخواسته کنش انسانی» است. در سال ۱۹۸۲ موسسه امور اقتصادی لندن رساله‌ای از چیانگ با عنوان «آیا چین به سمت سرمایه‌داری می‌رود؟» منتشر کرد؛ پاسخ او به سوالی که در عنوان رساله مطرح کرده مثبت بود. نتیجه‌گیری چیانگ تقریباً با ناباوری و تعجب همگان مواجه شد. حتی خود او نیز احتیاطش را با این جمله که «دوره گذار اقتصادی سریع نخواهد بود» نشان داد.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب چین چگونه سرمایه داری شد از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب چین چگونه سرمایه داری شد از ایران کتاب


فهم فرآیند تحول اقتصادی اثر داگلاس نورث

Understanding the process of economic change by douglass c north

فهم فرآیند تحول اقتصادی اثر داگلاس نورث

در این اثر برجسته ، داگلاس نورث اقتصاددان برنده جایزه نوبل روش جدیدی برای درک فرایندی که اقتصاد را تغییر می دهد ارائه می کند. داگلاس نورث با بیان اینکه عملکرد اقتصادی عمدتا با نوع و کیفیت موسساتی که از بازار حمایت می کنند تعیین شده است ، الهام بخش انقلابی در تاریخ اقتصادی است.

همانطور که وی در دو کتاب کلاسیکش که الهام بخش اقتصاد جدید است نشان داد ، حقوق مالکیت و هزینه های معاملات ، تعیین کننده های اساسی بازار هستند. در اینجا ، نورث توضیح می دهد که چگونه جوامع مختلف به زیرساختهای فاندامنتال مسیرهای اقتصادی خود را تعیین می کنند.

نورث در کتاب فهم فرآیند تحول اقتصادی استدلال می کند که تغییر اقتصادی تا حد زیادی به “کارآیی انطباقی” بستگی دارد ، کارآیی جامعه در ایجاد موسساتی که تولیدی ، پایدار ، منصفانه و مورد قبول داشته باشند و مهمتر از همه نیازمند است که در پاسخ به بازخورد سیاسی و اقتصادی تغییر یا جایگزین شود.

وی ضمن رعایت تعریف قبلی خود از نهادها به عنوان قوانین رسمی و غیر رسمی که موجب محدودیت رفتار اقتصادی انسان می شود ، در کتاب فهم فرآیند تحول اقتصادی تجزیه و تحلیل خود را گسترش می دهد تا عوامل تعیین کننده تری درباره چگونگی تکامل این قوانین کشف کند. وی با ترسیم کار اخیر روانشناسان ، هدفمندی را به عنوان پارادایم اساسی معرفی می کند و می تواند اثبات کند که چگونه به عنوان محصول یادگیری اجتماعی ظهور می کند و چگونه می تواند پایه های نهادی اقتصاد را شکل دهد و بنابراین توانایی آن را برای سازگاری با شرایط تغییر می دهد.

داگلاس سیسیل نورت، اهل ایالات متحده آمریکا در زمره مهم ترین و پرنفوذترین اقتصاددان و تاریخ نگاران اقتصادی انتهای سده بیستم بود.او جایزهٔ نوبل اقتصاد را (به همراه روبرت ویلیام فوگل) در ۱۹۹۳ دریافت کرد. نورت و فوگل جایزهٔ نوبل را به خاطر «بازسازی تحقیق در تاریخ اقتصاد با به کارگیری تئوری اقتصادی و روش های کیفی در مورد توضیح تغییرات اقتصادی و نهادی» دریافت کردند.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« ما از بین گزینه های دیگری که خود ساختارهای ذهن انسان هستند انتخاب می کنیم. بنابراین چگونگی کارکرد ذهن و درک محیط ، پایه و اساس این مطالعه است. اما محیط چیست؟ محیط انسانی ساختاری از قوانین ، هنجارها ، قراردادها و روشهای انجام کارهایی است که چارچوب تعامل انسان را تعیین نمی کند. این محیط انسانی توسط دانشمندان علوم اجتماعی به رشته های گسسته ای – اقتصادی ، علوم سیاسی ، جامعه شناسی تقسیم می شود – اما ساختارهای ذهن انسان که باید از محیط انسانی معقول شویم ، با این دسته های هنری مطابقت ندارد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب فهم فرآیند تحول اقتصادی از ایران کتاب


اقتصاد خیر و شر اثر توماش زدلاچک

Economics of Good and Evil by tomáš sedláček

اقتصاد خیر و شر اثر توماش زدلاچک

کتاب اقتصاد خیر و شر را توماش زدلاچک نوشته است. این کتاب نوشتاری جالب را درباره‌ی تغییر شیوه‌ی محاسبه‌ی ارزش اقتصادی ارائه می‌دهد.

زدلاچک در این کتاب، شیوه ای نو برای اندیشیدن درباره ی اقتصاد را به کار می گیرد و پیشفرض های ما درباره ی جهان را کاملا به چالش می کشد. این نویسنده بیان می کند که اقتصاد، اکنون یک علم در نظر گرفته می شود اما در واقع، پدیده ای فرهنگی و «محصولی از تمدن ما» است. زدلاچک با نثر جذاب و قابل فهم خود به مخاطبین نشان می دهد که تار و پود اقتصاد، از تاریخ، اسطوره، دین و اخلاقیات به وجود آمده است. موضوعات متنوعی در کتاب اقتصاد خیر و شر مورد بررسی قرار می گیرند: از حماسه ی گیلگمش و عهد عتیق گرفته تا ظهور مسیحیت؛ از دکارت و آدام اسمیت گرفته تا مصرف گرایی به تصویر کشیده شده در «باشگاه مشت زنی».

در بخشی از نوشتار پشت جلد این کتاب آمده است: «توماش زدلاچک از معدود کسانی است که پایه‌های علم اقتصاد را لرزانده‌اند. او عضو شورای ملی اقتصاد در پراگ است و آثارش جزو پرفروش‌ترین کتاب‌هاست. زدلاچک در اقتصاد خیر و شر در رشته‌ی اقتصاد تجدیدنظر اساسی می‌کند و فرض‌های ما را درباره‌ی جهان به چالش می‌کشد. اقتصاد را نه‌فقط پژوهشی ریاضی، بلکه در واقع پدیده‌ای فرهنگی و محصول تمدن می‌داند: اقتصاد که کار خود را از فلسفه آغاز کرد، با تاریخ و افسانه و دین و اخلاق در هم تنیده است. حتی پیچیده‌ترین الگوی ریاضی هم در واقع داستان و حکایت است؛ کوشش ماست برای فهم عقلانی جهان پیرامون‌مان. علم اقتصاد هم جهان را توصیف می‌کند و هم معیارهای بهنجاری را تبیین و وضعیت آرمانی را مشخص می‌کند. در سراسر کتاب پرسش‌های فرا-اقتصادی دقیق و هوشمندانه‌ای مطرح می‌‌شود: معنی و هدف اقتصاد چیست؟ آیا می‌توانیم هر کاری را که به لحاظ فنی قادر به انجام آن هستیم، به لحاظ اخلاقی انجام دهیم؟ اقتصاد خیر و شر با برترنهادن حکمت فیلسوفان و شاعران بر الگوهای خشک ریاضی، تغییر شیوه‌ی محاسبه‌ی ارزش اقتصادی را نوید می‌دهد.»

توماش زدلاچک، زاده ی 23 ژانویه ی 1977، اقتصاددان، استاد دانشگاه و نویسنده ای اهل چک است. زدلاچک به هنگام تحصیل در دانشگاه ییل، توسط ژورنال این دانشگاه به عنوان یکی از «پنج ذهن برتر در اقتصاد» مورد تحسین قرار گرفت. او استراتژیست ارشد بانک ČSOB در کشورش است و در دانشگاه چارلز نیز تدریس می کند.

 

در قسمتی از کتاب می خوانید:« انسان همواره کوشیده است دنیای پیرامون خود را بهمد. برای این منظور داستان هایی به کمک او آمده است تا واقعیت خودش را درک کند. از چشم انداز امروز چنین داستان هایی معمولا عجیب و غریب به نظر می آید–همان قدر که داستان های امروز ما به نظر نسل های آینده عجیب خواهد امد. با این همه، نیروی پنهان این داستان ها سترگ است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد خیر و شر از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد خیر و شر از ایران کتاب


ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی اثر دارون عجم اوغلو

Economic Origins of Dictatorship and Democracy by daron acemoglu

ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی اثر دارون عجم اوغلو

کتاب ریشه‌های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی یکی از کتاب‌های مرجع اصلی برای درس توسعه‌ی سیاسی در دانشکده‌های علوم سیاسی دنیاست. در این کتاب، چارچوب تحلیل واکاوی شرایط ایجاد و تحکیم دموکراسی بسط داده شده است. به این دلیل که نهادهای سیاسی مختلف، قدرت سیاسی و منابع را به شکل‌هایی متفاوت تخصیص می‌دهند، گروه‌های اجتماعی مختلف ترجیحات متفاوت در مورد آن‌ها دارند؛ بنابراین اکثریت مردم دموکراسی را ترجیح می‌دهند؛ در حالی که فرادستان با آن مخالفت می‌کنند.

دموکراسی زمانی تحکیم می‌شود که فرادستان انگیزه‌ای قوی برای سرنگون کردن آن نداشته باشند. این فرایند به قدرتمندی جامعه‌ی مدنی، ساختار نهادهای سیاسی، طبیعت بحران‌های سیاسی و اقتصادی، میزان نابرابری اقتصادی، ساختار اقتصاد و شکل و دامنه‌ی جهانی شدن بستگی دارد.

دارون عجم‌اوغلو استاد کرسی چارلز کیندلربرگر اقتصاد کاربردی در دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه ام.آی.تی. و یکی از اعضای برنامه‌ی رشد اقتصادی موسسه‌ی پژوهش‌های پیشرفته کاناداست. جیمز.ای.رابینسن استاد دانشگاه هاروارد، کالیفرنیا، برکلی و عضو برنامه‌ی رشد اقتصادی موسسه‌ی پژوهش‌های پیشرفته کانادا بوده و با مرکز پژوهش‌های سیاست اقتصادی همکاری داشته است.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« این کتاب امروزه یکی از مراجع اصلی برای درس توسعه سیاسی در دانشکده های علوم سیاسی دنیا به شمار می آید و انتظار می رود که دانشجویان علوم سیاسی دنیا به شمار می رود که دانشجویان علوم سیاسی در ایران نیز به طور خاص استفاده ویژه ای از آن نمایند و گامی نخست در بر انگیختن دانشکده های علوم سیاسی کشور برای حرکت به سمت شناخت و آموزش گرایش اقتصاد سیاسی و هدایت تحقیقات آکادمیک در این زمینه باشد.

پیرامون دموکراسی به طور کلی و دموکراسی سازی به طور خاص،کتاب های علمی معدودی به فارسی وجود دارد و این اثر می تواند تاحدی این کمبود را جبران کند. نکته ای که توصیه آن برای خوانندگان عام (غیر از دانش آموختگان رشته اقتصاد و علوم سیاسی) ضروری به نظر می رسد این است که نباید تسلیم هراس از ریاضیات شد و صرفا با دیدن انبوه معادلات ریاضی در کتاب به این جمع بندی زود هنگام و قضاوت عجولانه رسید که درک کتاب برای آنها ناممکن خواهد بود پیش از هر چیز باید به خاطر داشت که سه فصل نخست کتاب اساسا فاقد مدل های ریاضی است و خواندن آن برای همه آسان است.

خوانندگان می توانند به سادگی با مطالعه این کتاب مقایسه ای از قدرت تبیین دیسیپلین های علمی مختلف پیدا کنند . رویکرد اقتصادی از چنان قدرت و صلابتی برخوردار است که خواننده ایرانی را بی تردید به تحسین وا خواهد داشت و کنجکاوی وی را برای شناخت بیشتر این رویکرد برخواهد انگیخت،دقیقا به همین دلیل این کتاب از زمان انتشار در کل جهان به سرعت مورد توجه قرار گرفت و به زبان های مختلف ترجمه شد. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی از ایران کتاب


دست نوشته های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ اثر کارل مارکس

Economic and philosophic manuscripts of 1844 by karl marx

دست نوشته های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ اثر کارل مارکس

دست‌نوشته‌های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ یا دست‌نوشته‌های پاریس مجموعه یادداشت‌هایی هستند که بین آوریل و اوت ۱۸۴۴ توسط کارل مارکس نوشته شده‌اند. این یادداشت‌ها در زمان زندگی مارکس و مدت‌ها پس از مرگش منتشر نشد و برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ توسط محققان اتحاد شوروی یافته شد و به چاپ رسید.

کارل هاینریش مارکس، متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌شناس، شاعر، تاریخ‌دان، اقتصاددان آلمانی و از تأثیرگذارترین اندیشمندان همۀ اعصار است.

او به‌ همراه فردریش انگلس، مانیفست کمونیست (۱۸۴۸) را که مشهورترین رسالهٔ تاریخ جنبش سوسیالیستی است منتشر کرده‌است. مارکس همچنین نویسندۀ «سرمایه» مهم‌ترین کتاب این جنبش است. این آثار به‌همراه دیگر نوشته‌های او و انگلس، بنیان تفکر مارکسیسم را تشکیل می‌دهد. «تاریخ همهٔ جوامع تاکنون، تاریخ مبارزهٔ طبقاتی بوده‌ است.» از مشهورترین جملات مارکس دربارهٔ تاریخ است که در خط اول مانیفست کمونیست، نوشته شده‌است.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« در نظام مالکیت خصوصی هر فرد در این اندیشه است که نیاز جدیدی را برای دیگری خلق کند تا اورا مجبور به دادن قربانی جدیدی کند و با قرار دادن او در یک وابستگی جدید و وسوسه ی بهره مندی از نوع جدیدی از لذت به ورشکستگی اقتصادی تن دهد هر کس تلاش میکند تا با تحمیل قدرتی بیگانه بر دیگری از این طریق نیاز خود خواهانه اش را برآورده کند. بنابر این پول به عنوان نیروی وارونه کننده در برابر فرد و آن پیوند های اجتماعی ظاهر میود که مدعی اند فی نفسه ذات هستند پول وفاداری را به خیانت عشق را به نفرت نفرت را به عشق فضیلت را به شرارت شرارت را به فضیلت خدمتکار را به ارباب و ارباب را به خدمتکار حماقت را به هوش و هوش را به حماقت تبدیل میکند.

چون پول به منزله ی مفهوم موجود و فعال ارزش تمام چیز هارا در هم می آمیزد و مبادله میکند خود نیز درهم آمیختگی و مبادله ی عام همه ی چیزها جهانی وارونه در هم ریختگی و مبادله ی همه کیفیت های طبیعی و انسانی است. اگر انسان انسان باشد و روابطش با جهان روابطی انسانی آن گاه میتوان عشق را فقط با عشق اعتماد را با اعتماد و…رد و بدل کرد.اگر بخواهیم از هنر لذت ببریم باید هنرمندانه پرورش یافته باشیم اگر میخواهیم بر دیگران تاثیر بگذاریم باید به راستی قادر به برانگیختن و تشویق دیگران باشیم هرکدام از روابط ما با انسان و طبیعت باید جلوه ای ویژه ای باشد منطبق با ابژه ی اراده و زندگی فردی واقعی مان اگر یک طرفه عشق می ورزی یعنی عشقت به عنوان عشق ناتوان از برانگیختن عشق متقابل است اگر با تجلی زنده ی خود به عنوان انسانی عاشق محبوب دیگری نمیشود آن کاه عشقت ناتوان است و این عین بد بختی است. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب دست نوشته های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب دست نوشته های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ از ایران کتاب


کلیات علم اقتصاد اثر گریگوری منکیو

Principles of Economics By  N. Gregory Mankiw

کلیات علم اقتصاد اثر گریگوری منکیو

کتاب کلیات علم اقتصاد  اثر پروفسور گریگوری منکیو است. کتاب در سیزده بخش و 36 فصل تنظیم شده است. مهم‌ترین بخش‌های کتاب عبارتند از نیروهای بازار، کشش، سیاست‌های دولت، بازارها و رفاه، اقتصاد بخش عمومی، رفتار بنگاه و سازمان صنعتی، ساختارهای مختلف بازار، اقتصاد بازار نیروی کار، مرزهای دانش، اقتصاد خرد، اندازه‌گیری درآمد ملی، اقتصاد حقیقی در بلندمدت، پول و قیمت‌ها در بلندمدت، اقتصاد کلان باز، نوسانات اقتصادی در کوتاه‌مدت و مرزهای دانش اقتصاد کلان و مهم‌ترین سیاست‌های بحث‌انگیز اقتصاد کلان.

فصل‌های مختلف این کتاب در سال‌های قبل در سه کتاب مبانی علم اقتصاد، نظریهٔ اقتصاد خرد و نظریه اقتصاد کلان منتشر شده است. در کتاب حاضر بر کاربردها و سیاست‌ها تأکید بیش‌تری شده است. مطالعات موردی بسیار زیاد با هدف درک بهتر محصول علم اقتصاد و کاربرد آن‌ها در تمام فصل‌های کتاب ارائه شده است. نگارش متفاوت، طرح ابتکاری موضوعات و بررسی کاربردی سیاست‌های اقتصادی برخی مزیت‌های کتاب منکیو در مقایسه با سایر کتاب‌های مشابه است.

دکتر گریگوری منکیو استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد است. او تحصیلات خود را در دانشگاه‌های پرینستون و ام‌آی‌تی به پایان رسانده و تاکنون مباحث مختلفی مانند اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، آمار و اصول اقتصاد را در دانشگاه تدریس کرده است. منکیو نویسنده‌ای پرکار است. مقالات بسیار زیادی در مجلات معتبر علمی و اقتصادی، مانند جورنال آو پولیتیکال اکونومی، امریکن اکونومیک ریویو، و کوارترلی جورنال آو اکونومیکس و مجلات ترویجی برای عموم مردم، مانند فاینانشیال تایمز و وال‌استریت جورنال، به چاپ رسانده است و نیز مقاله‌نویس مجلهٔ فورچون و ناشر مجموعه‌ای از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های درسی دانشگاهی به‌ویژه در زمینهٔ اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و مبانی علم اقتصاد بوده است.

کتاب‌های منکیو با اقبال فراوان روبه‌رو شده‌اند و در اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا به‌منزلهٔ کتاب درسی مورد استفادهٔ دانشجویان قرار می‌گیرند. پروفسور منکیو سرپرستی طرح‌های اقتصادی در دانشگاه‌های کمبریج و ماساچوست، و مشاورهٔ بانک مرکزی امریکا و دفتر بودجهٔ مجلس امریکا را بر عهده داشته است.

مشاهده قیمت و خرید کتاب کلیات علم اقتصاد از دیجی کالا


مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی اثر دیوید هاروی

Marx, Capital and the Madness of Economic Reason by David Harvey

مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی اثر دیوید هاروی

کتاب مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی، اهمیت سرمایه مارکس برای دوره معاصر را توضیح می دهد. سرمایه یکی از مهم ترین متون عصر مدرن است. سه مجلد این کتاب که طی سال های 1867 و 1883 منتشر شدند، سرنوشت کشورها، سیاست و مردم را در سراسر جهان تغییر دادند و پژواک آن تا به امروز ادامه دارد.

هاروی در این جا بر استدلال های کلیدی این کتاب فاخر انگشت می گذارد. او به زبانی روشن و مجمل ، معماری سرمایه را به زبان مارکس تشریح می کند.

هاروی تاثیر تحولات فن شناختی، اقتصادی، صنعتی طی 150سال گذشته را بر تحلیل مارکس بررسی می کند و نشان می دهد کاریست آن باید با چه تعدیل هایی همراه شود.

سه گانه مارکس در مجلد 1، گردش سرمایه را بررسی می کند: کار، چگونه به ارزش سرمایه می افزاید، فرایندی که او آن را ارزش افزایی خواند. مجلد 2، به تحقق این ارزش از راه فروش آن و تبدیلش به پول و اعتبار اختصاص دارد؛ مجلد3 به این نکته می پردازد که در فرآیند توزیع چه اتفاقی برای ارزش می افتد.

این سه مجلد محتوی اندیشه مارکس درباره عملکرد و تاریخ سرمایه و سرمایه داری است. هاروی دریافت های عمیق و قدرت عظیم تحلیلی در سرمایه را تبیین می کند و توضیح می دهد، و نشان می دهد چگونه این قدرت می تواند بدون مصالحه بر سر عمق و معنایش، به طیف عظیمی از خوانندگان برای عمل در سپهر سیاسی و اجتماعی کمک کند.

دیوید هاروی (متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۳۵، گیلینگام، کِنت، انگلستان)، استاد ممتاز جغرافیا و انسان‌شناسی در دانشگاه شهریِ نیویورک است. هاروی یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان در عرصهٔ مسائل اجتماعی جهان است، او درجهٔ دکترای خود را در رشتهٔ جغرافیا در سال ۱۹۶۱ از دانشگاه کمبریج دریافت کرده‌است. به دلیل تأثیر و نفوذ چشمگیرش، در میان ۲۰ نویسندهٔ مرجع در عرصهٔ علوم انسانی قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، او یکی از مرجع‌ترین جغرافی‌دانان آکادمیک در سطح جهان است. هاروی کتاب‌ها و مقالات بسیاری نوشته‌است که در گسترش رشتهٔ جغرافیای نوین بسیار حائز اهمیت هستند.

آثار او سهم عمده‌ای در گسترش مباحث اجتماعی و سیاسی داشته‌است. هاروی اخیراً به دلیل بازگشتش به مقولهٔ طبقهٔ اجتماعی و رویکردهای مارکسیستی (به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای روش‌شناختی در نقد سرمایه‌داری جهانی، به‌ویژه شکلِ نولیبرالی‌اش)، شهرت دوچندان یافته‌است. او یکی از مفسرانِ پیشتاز اندیشهٔ حق به شهر (The Right to the City) است.

مشاهده قیمت و خرید کتاب مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی از ایران کتاب


اقتصاد فقیر اثر آبهیجیت بنرجی

Poor Economics by Abhijit Vinayak Banerjee

اقتصاد فقیر اثر آبهیجیت بنرجی

اقتصاد فقیر: بازاندیشی بنیادین در شیوه مبارزه با فقر جهانی نوشته آبهیجیت بَنِرجی، استاد اقتصاد در مؤسسه فناوری ماساچوست (ام. آی. تی) و استر دوفلو(-۱۹۷۲)، استاد اقتصاد توسعه در همین دانشگاه است.

این کتاب از سوی نشریه فایننشیال تایمز و شرکت گلدمن ساکس برنده عنوان بهترین کتاب سال در زمینه کسب‌وکار در ۲۰۱۱ شد و توانسته از سوی اقتصاددان برجسته جهان مورد ستایش قرار بگیرد.

این کتاب حاصل سال‌ها پژوهش میدانی برای بررسی جزئیات زندگی‌ بسیار پیچیده فقرا و مسائل درهم‌تنیده با آن مانند سطح پایین بهداشت و تحصیلات در مناطق فقیر‌نشین کشورهای در حال توسعه است.

عنوان اصلی این کتاب، ابهامی را در خود نهفته است. از یک سو به ناتوانی علم اقتصاد در رویارویی کارآمد با فقر و توسعه‌نیافتگی اشاره دارد و از سوی دیگر به نگاهی نو در اقتصاد توسعه می‌پردازد که بازاندیشی بنیادینی در فهم فقر و اقتصاد فقرا بخش مهمی از آن است.

بنرجی و دوفلو در پژوهش‌های خود برای مطالعه کارایی سیاست‌های مداخله‌گرایانه در گستره‌ای از مسائل بهداشتی، آموزشی و کشاورزی (از بیماری‌های مقاربتی جنسی تا غیبت معلمان از مدرسه و استفاده ناکافی از کود) با تحلیل دقیق مجموعه‌ای از شواهد قوی از روش سنجش‌های کنترلی تصادفی‌شده استفاده کرده‌اند.

نویسندگان در کتاب نمونه‌های بسیاری را می‌آورند که چگونه تنها با در اختیار قرار دادن اطلاعات ساده‌ای می‌توان تفاوتی معنادار در زندگی این افراد ایجاد کرد. از دیگر نتایج اساسی کتاب این است که با دادن کمی انگیزه به فقرا می‌توان تصمیم‌گیری درست را برای آنها آسان‌تر ‌کرد و زندگی آنها را به‌شدت بهبود بخشید. همچنین دلایل خوبی وجود دارد که برخی بازارها برای فقرا وجود ندارد یا آنها با قیمت‌های بالایی در آن بازارها روبه‌رو هستند که دولت‌ها می‌توانند با شرکت‌های خصوصی مانند اعتبار خرد و بیمه سلامت به ایجاد این نوع بازارها کمک کنند. سرانجام تغییر انتظارات جامعه در مورد اینکه آنچه مردم می‌توانند و نمی‌توانند انجام دهند، به فهم بهتر رفتارهای فقرا کمک می‌کند.

در قسمتی از کتاب می خوانید:«بخش بزرگی از دلیل آنکه چرا به‌نظر می‌رسد فقرا گویی بدترین تصمیم‌ها را می‌گیرند (مثلاً با آنکه درآمد کافی برای غذا خوردن ندارند تلویزیون، گوشی‌های تلفن همراه و سایر کالاهای به‌نسبت لوکس می‌خرند و با وجود فقر، هزینه‌های گزافی برای مراسم عروسی یا عزای خود صرف می‌کنند) ، می‌تواند به‌ این دلیل‌ باشد که آنها درواقع با به‌زحمت انداختن خود برای پس‌انداز کردن و استفاده درست از پول، شانس خود را برای رسیدن به جایی بسیار متفاوت بسیار کم می‌بینند و بنابراین دلیلی نمی‌بینند که به همین لذت‌های کوچک نیز دل‌خوش نباشند.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد فقیر از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد فقیر از ایران کتاب


اخلاق و اقتصاد اثر آمارتیا سن

On Ethics and Economics by Amartya Kumar Sen

اخلاق و اقتصاد اثر آمارتیا سن

این کتاب کم حجم در حکم گنجینه ای است برای اقتصاددانان، علمای سیاسی و فیلسوفانی که به روابط میان اقتصاد معاصر و فلسفه اخلاق علاقمندند. پروفسور آمارتیا سن، که این کتاب را به شیوه ای روشن، مختصر و جذاب به رشته تحریر درآورده، در آن، چیزی بیش از خلاصه ای از متون مربوط به اخلاق و اقتصاد ارائه کرده است.

آمارتیا کومار سن برنده هندی جایزه نوبل اقتصاد است که در سوم نوامبر سال ۱۹۳۳ چشم به جهان گشود. وی استاد فلسفه و اقتصاد در دانشگاه هاروارد است. وی به سبب مشارکت‌هایش در نظریه‌های توسعه انسانی و اقتصاد رفاه شناخته شده‌است. یکی از مهم‌ترین آثار وی کتاب «توسعه به مثابه آزادی» می‌باشد.

مشاهده قیمت و خرید کتاب اخلاق و اقتصاد از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب اخلاق و اقتصاد از ایران کتاب


سرمایه اثر کارل مارکس

Das Kapital by Karl Marx

سرمایه اثر کارل مارکس

سرمایه؛ نقد اقتصاد سیاسی (به آلمانی: Das Kapital; Kritik der Politischen Ökonomie) نام اثری‌ست از کارل مارکس، فیلسوف قرن نوزدهم که جلد نخست آن در سال ۱۸۶۷ منتشر شد. این کتاب به تحلیل قواعد اقتصادی تولید نظام سرمایه داری می‌پردازد.

این‌که این کتاب دربارۀ اقتصاد سیاسی است یا نه، جای بحث دارد. برای نمونه، در نخستین ترجمهٔ آن به فارسی، عنوان فرعی کتاب، یعنی «نقد اقتصاد سیاسی» روی جلد درج نشده بود، ولی برخی بر آنند که کتاب بیش‌تر نقدی بر ایدئولوژی است.

این کتاب فوق العاده مهم و جریان ساز، تحلیلی تأثیرگذار درباره ی دارایی های شخصی و ارتباطات اجتماعی ای است که از آن ناشی می شوند. مارکس که بخش عمده ی کتاب سرمایه را در دوران تبعید خود در انگلستان به رشته ی تحریر درآورد، با بهره گیری از درک وسیع و جامع خود از جامعه ی پیرامونش، تحلیل ها و بینش هایی نوین را در عرصه ی مطالعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی رقم زد.

او با بیان این که کاپیتالیسم باعث گسترده تر شدن روزافزون شکاف میان ثروت و احساس رضایت از زندگی خواهد شد، به حاشیه رانده شدنِ آن را پیش بینی کرد و اعلام نمود که جای سرمایه داری را نظامی خواهد گرفت که مالکیت مشترک ابزار تولید در آن وجود دارد. کتاب سرمایه به سرعت نزد رهبران احزاب سوسیال دموکراتیک، به خصوص در روسیه و آلمان و در نهایت در تمام جهان، محبوب شد و به کتابی تبدیل گشت که دوست و همکار مارکس، فردریک انگلس، آن را «کتاب مقدس طبقه ی کارگر» نامید.

حسن مرتضوی، مترجم سه جلد سرمایه، در پیش‌گفتار جلد سوم نوشته است: «مقدمه این کتاب را رفیق عزیزم کمال خسروی نوشت که به جرأت می‌توانم بگویم یکی از غنی‌ترین مقالات برای فهم سه جلد سرمایه به شمار می‌آید، ضمن آن‌که برای نخستین بار تزی ارائه می‌کند که در فهم روش مارکس در سرمایه بی‌اندازه اهمیت دارد.»

گروهی دیگر بر آنند که این کتاب در کندوکاو انتقادی نظام سرمایه‌داری، پیامدهای اقتصادی آن و نظریات اقتصاددانان دربارهٔ سرمایه‌داری است. مارکس نتوانست قبل از مرگ جلد دوم و سوم سرمایه را کامل کند اما فردریش انگلس دوست و همکارش پس از مرگ او جلد دوم و سوم را بر اساس دست‌نوشته‌های مارکس به ترتیب در سال‌های ۱۸۸۵ و ۱۸۹۴ منتشر کرد.

در قسمتی از کتاب می خوانید:« کالاها به عنوان ارزش مصرفی، بیش از هر چیز، از لحاظ کیفیت با هم تفاوت دارند، حال آنکه به منزله ارزش مبادله ای، تنها از لحاظ کمیت می توانند با هم تفاوت داشته باشند و بنابراین حتی ذره ای ارزش مصرفی هم ندارند. »

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرمایه از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرمایه از ایران کتاب


سرمایه در سده بیست و یکم اثر توماس پیکتی

Capital in the Twenty-First Century by Thomas Piketty

سرمایه در سده بیست و یکم اثر توماس پیکتی

کتاب سرمایه در سده بیست و یکم اثر توماس پیکتی است. این کتاب برای علاقه مندان به اقتصاد و تاریخ اقتصاد جهان است. کتاب تاکنون به زبان‌های زیادی ترجمه شده است.

در قسمتی از پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «کتابی که پیش‌رو دارید یکی از پرخواننده‌ترین کتاب‌های اقتصادی دهه‌ی اخیر است. نویسنده‌ی کتاب، توماس پیکتی بی‌گمان در میان اقتصاددانان سرمایه‌داری، برجسته‌ترین متخصص نابرابری درآمد و ثروت، و کتاب «سرمایه در سده بیست و یکم» حاصل پانزده سال کار پیگیر پژوهشی او با همراهی و همکاری شماری از پژوهشگران در این زمینه است.»

توماس پیکتی، زاده ی 7 می 1971، اقتصاددان و نویسنده ای فرانسوی است.پیکتی در محله ی کلیشی در پاریس به دنیا آمد. او در سال 1991 از اتحاد جماهیر شوروی بازدید کرد و همین سفر کافی بود تا او را به مسائلی چون کاپیتالیسم، دارایی های خصوصی و تجارت علاقه مند سازد.پیکتی در رشته های ریاضیات و علم اقتصاد تحصیل کرد و در سن بیست و دو سالگی به خاطر نوشتن رساله ای در مورد توزیع ثروت، موفق به کسب مدرک دکترا و جایزه ی بهترین رساله ی سال شد.او پس از کسب مدرک دکترا، مدتی در موسسه ی تکنولوژی ماساچوست به تدریس مشغول شد و در سال 1995 به مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه پیوست و در سال 2000 به درجه ی استادی نائل شد.

در قسمتی از کتاب می خوانید: «توزیع ثروت یکى از موضوعاتى است که امروز گسترده‌ترین بحث‌ها و مجادلات پیرامون آن جریان دارد. ما واقعآ درباره تحول تدریجى آن در درازمدّت چه مى‌دانیم؟ آیا پویایى انباشت سرمایه خصوصى، همانگونه که کارل مارکس در سده نوزدهم معتقد بود، به‌طور ناگزیر به تراکم ثروت در دست افراد هر روز کمترى منجر مى‌شود؟ یا نیروهاى تعادل بخش رشد، رقابت و پیشرفت فنّى، آنگونه که سیمون کوزنتس در سده بیستم فکر مى‌کرد، آن را در مراحل بعدى توسعه، به کاهش نابرابرى و هماهنگى بیشتر در میان طبقات سوق خواهد داد؟ ما در این باره که ثروت و درآمد از سده هژدهم تاکنون چگونه و در چه جهتى تحول یافته‌اند واقعآ چه مى‌دانیم و از این دانش و آگاهى براى قرنى که اکنون جریان دارد، چه درس‌هایى مى‌توانیم استخراج کنیم؟

اینها پرسش‌هایى است که من در این کتاب مى‌کوشم به آنها پاسخ دهم. بگذارید فورآ بگویم پاسخ‌هایى که در این کتاب آمده است ناقص و ناکامل است. اما این پاسخ‌ها بریافته‌ها و اطلاعات تاریخى و تطبیقى مبتنى است که بسیار گسترده‌تر از آن چیزى است که در دسترس پژوهشگران پیشین قرار داشته است، یافته‌ها و اطلاعاتى که سه سده و بیش از بیست کشور را در بر مى‌گیرد و افزون بر این بر چهارچوب نظرى جدیدى مبتنى است که درک عمیق‌ترى از سازوکارهایى به دست مى‌دهد که اساس این یافته‌ها را تشکیل مى‌دهند، اما همیشه به نظر نمى‌آیند.

رشد اقتصادى جدید و پخش دانش و شناخت، توانسته است گریز از آن فروپاشى را که مارکسیسم پیش‌بینى کرده بود ممکن سازد؛ اما نتوانسته است ساختارهاى عمیق سرمایه و نابرابرى را، تغییر دهد – یا به هر حال آنها را آنقدر تغییر نداده است که در دهه‌هاى خوش‌بینانه پس از جنگ جهانى دوم تصوّر آن مى‌رفت. هنگامى که نرخ بازده سرمایه به طور مداوم از نرخ رشد تولید و درآمد بیشتر باشد، همانگونه که در سده نوزدهم اتفاق افتاد و کاملا محتمل به نظر مى‌آید که در سده بیست و یکم هم دوباره همین امر روى دهد، سرمایه‌دارى به‌طور خودبه‌خود نابرابرى‌هاى بى‌ضابطه و غیر قابل دفاعى را ایجاد مى‌کند که ارزش‌هاى مبتنى بر شایسته سالارى را که جوامع دموکراتیک بر آن مبتنى هستند، از بنیاد تباه مى‌سازد و از میان مى‌برد.

با این حال راه‌هایى وجود دارد که دموکراسى مى‌تواند از آن راه‌ها کنترل بر نظام سرمایه‌دارى را دوباره به‌دست آورد و این اطمینان را حاصل کند که در همان حال که آزادى اقتصادى حفظ و از واکنش‌هاى حمایت‌گرانه و ملّى پرهیز مى‌شود، منفعت عمومى هم بر منافع خصوصى اولویت و تقدم داشته باشد. توصیه‌هایى که ما در زمینه سیاست اتخاذى در بخش‌هاى بعدى این کتاب پیشنهاد کنیم؛ در این جهت است. این توصیه‌ها بر درس‌هایى مبتنى است که از تجربه تاریخى استخراج شده‌اند، تجاربى که آنچه در این کتاب پس از این مى‌آید، اساسآ روایتى از آنها است.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرمایه در سده بیست و یکم از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب سرمایه در سده بیست و یکم از ایران کتاب


راز سرمایه اثر هرناندو دو سوتو

The Mystery of Capital by Hernando de Soto

راز سرمایه اثر هرناندو دو سوتو

کتاب راز سرمایه، اثری نوشته ی هرناندو دوسوتو است که نخستین بار در سال 2000 به انتشار رسید. اقتصاددان برجسته و شناخته شده در سطح جهان، هرناندو دوسوتو، در این کتاب به یکی از چالش برانگیزترین سوال هایی می پردازد که امروز دنیا با آن رو به روست: چرا برخی کشورها با کاپیتالیسم به موفقیت می رسند و برخی دیگر شکست می خورند؟ دوسوتو با رد این نظریه ی پرطرفدار که «موفقیت بر اساس تفاوت های فرهنگی تعیین می شود»، بیان می کند که رسیدن به موفقیت، در حقیقت به ساختار قانونی دارایی ها و حقوق مربوط به آن ها بستگی دارد.

کتاب راز سرمایه، اثری درخشان و آموزنده است که درک ما از سرمایه را دگرگون می کند و نقشه ی راه رسیدن به تحولی بزرگ در اقتصاد جهانی را نشان می دهد.

تقدیر های کتاب

«دو سوتو به تنهایی انقلابی را در جهان سوم برانگیخته است… راز سرمایه توانسته است بعد از مدتی طولانی یکی از معدود روش‌های جدید و واقعاً امیدبخش را برای مهار فقر به همراه بیاورد.»

فرانسیس فوکویاما، نویسنده کتاب‌های پایان تاریخ و آخرین مرد

«تفکر تازه نادر است – این کتاب ظرفیت تبدیل اقتصاد کشورهایی را دارد که تاکنون نتوانسته‌اند مناسبات سرمایه‌داری را برای مردم خود به خدمت گیرند… این کتاب تحلیل می‌کند اقتصادهایی که ابتدا ساختارهای ضروری قانونی را ایجاد نکرده و همچنین اجازه نداده‌اند که اقتصاد «بازار سیاه» وارد جریان اصلی اقتصاد بشود، چگونه شکست می‌خورند.»

دیوید اوئن، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا

«راز سرمایه ظرفیت ایجاد انقلابی جدید و فوق‌العاده مفید را دارد. زیرا از مهم‌ترین علت شکست در جهان سوم و کشورهای کمونیستی سابق سخن می‌گوید: فقدان حکومت قانون که از مالکیت خصوصی حمایت کند و چارچوب لازم را برای کسب و کار آزاد فراهم نماید. خواندن این کتاب برای تمام آن‌هایی که مسئول ثروت ملل هستند الزامی است.»

مارگارت تاچر، نخست‌وزیر سابق بریتانیا

در قسمتی از کتاب می خوانید:«هرناندو دو سوتو بنیانگذار و رئیس «مؤسسه آزادی و دموکراسی» در شهر لیما، پایتخت کشور پرو است. مجله اکونومیست این مؤسسه را یکی از دو گروه مهم از «کارشناسانی در جهان می‌داند که در مورد مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشورت می‌دهند و اظهارنظر می‌کنند.»

اخیراً، مجله تایم دو سوتو را یکی از پنج نوآور برجسته امریکای لاتین در قرن بیستم معرفی کرده است. او متولد پرو است و به‌عنوان یک اقتصاددان در سازمان تجارت جهانی و همچنین به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی در اروپا خدمت کرده است. دو سوتو یک استاد معمولی در رشته اقتصاد نیست، بلکه در حال حاضر یکی از مجرب‌ترین اقتصاددانان جهان است که توانسته با پیشنهادات عملی خود، بر نحوه تصمیم‌گیری سیاستمداران تأثیرات قابل ملاحظه‌ای بگذارد. شاید دلیل آن به علت دو کتابی که او منتشر کرده و به ویژه کتاب دوم باشد.

کتاب اول تحت عنوان راه دیگر در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و در سال ۱۹۸۷ به بیش از ده زبان دنیا ترجمه گردید و پرفروش‌ترین کتاب سال در امریکای لاتین بود. در این کتاب، دو سوتو افکار خود را در مورد موانع دیوانسالاری که بر سر راه فقرا در کشورهای در حال توسعه جهت عبور از راه‌های رسمی برای تأسیس کسب‌وکار خصوصی وجود دارد، بررسی می‌کند. هزینه‌های بالای عبور از راه‌های رسمی، موجب می‌شود که آنها به سوی بخش غیررسمی اقتصاد گرایش پیدا کنند.»

مشاهده قیمت و خرید کتاب راز سرمایه از دیجی کالا

مشاهده قیمت و خرید کتاب راز سرمایه از ایران کتاب


اقتصاد کلان اثر گریگوری منکیو

Macroeconomics by N. Gregory Mankiw

اقتصاد کلان اثر گریگوری منکیو

کتاب اقتصاد کلان نوشته‌ی گریگوری منکیو اولین بار سال 1992 منتشر شد. نسخه‌ای که اکنون در اختیار شماست، ویرایش ششم این کتاب است که در سال 2007 منتشر شده است. با این‌که تنها حدود بیست سال از انتشار این کتاب می‌گذرد اما جامعیت اقتصاد کلان باعث شده است، این کتاب در دانشگاه‌ها و آموزش‍گاه‌های زیادی تدریس شود.

کتاب اقتصاد کلان چهار هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ اولین هدف آن جداسازی اقتصاد کلان در کوتاه مدت و بلند مدت است. دومین هدف این کتاب ترکیب نظریه‌های کینزی(kinsey economics)  با نظریه‌های کلاسیک است که گریگوری منکیو آن‌ها را جامع و کامل توضیح می‌دهد. سومین هدف نوشتن این کتاب شرح چگونگی مقایسه و استفاده‌ی مجموعه‌ای از الگوهای مهم بوده است و آخرین هدفی که برای این کتاب در نظر گرفته شده است: این است که اقتصاد کلان یک رشته‌ی آموزشی با مجموعه‌ای از تجربیات واقعی برانگیخته و هدایت می‌شود.

گریگوری منکیو در مقدمه‌ی کتابش می‌گوید: «کتاب با مروری کوتاه بر مهم‌ترین موضوعات و آموزش‌های مورد توافق اقتصاددانان کلان و بحث درباره‌ی مهم‌ترین پرسش‌های بدون پاسخ در این حوزه به پایان می‌رسد.» او معتقد است که آموزش فصل آخر این کتاب برای دانشجویان این حوزه بسیار مفید است چون ممکن است پاسخ پرسش‌های این فصل را با تحقیق و بررسی به دست آورند.

در قسمتی از کتاب می خوانید:«نظریه یا ساخت الگو: کودکان با انواع اسباب بازی‌هایی که با الهام از اشیا واقعی ساخته شده‌اند بازی می‌کنند تا درباره دنیای واقعی پیرامون خود چیزهای بیش‌تری بیاموزند. به طور مثال کودکان اغلب انواع مختلف ماشین، قطار و هواپیماهای اسباب بازی را در کنار یکدیگر می‌گذراند و با آن‌ها بازی می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها یک نمونه یا مدل غیرواقعی از جهان واقعی می‌سازد چیزهای بسیار زیادی یاد می‌گیرند. مدل ساخته‌شده نشان‌دهنده‌ی شباهت بسیار زیاد آن با دنیای واقعی است. (البته برای بسیاری از کودکان ساختن این مدل‌ها سرگرم‌کننده است).

اقتصاددانان نیز برای درک جهان واقعی از الگوها (مدل‌ها) استفاده می‌کنند، ولی الگوی طراحی شده از سوی یک اقتصاددان احتمالا به‌جای چوب، چسب و پلاستیک از نمادها و معاملات مختلف ساخته شده است. اقتصاددانان اسباب‌بازی اقتصاد را به منظور توصیف متغیرهای اقتصادی مانند GDP، تورم و بیکاری طراحی می‌کنند و می‌سازند. الگوهای اقتصادی ارتباط بین متغیرها را نشان می‌دهند. این الگوها بسیار مفیدند، زیرا به ما کمک می‌کنند از جزئیات صرف نظر و فقط بر روابط مهم بین متغیرها تمرکز کنیم.

مشاهده قیمت و خرید کتاب اقتصاد کلان از دیجی کالا

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز شما به این مطلب

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂

امتیاز کاربران: 4.57 ( 3 رای)
معرفی کتاب »»  بهترین کتاب های علمی جهان

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با سلام و سپاس از معرفی این آثار ارزشمند.
    من کتاب «مارکس سرمایه و جنون خرد اقتصادی« اثر دیوید هاروی و ترجمه عارف اقوامی مقدم را خواندم. متاسفانه اصلا ترجمه خوبی نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن